Anasayfa / Kariyer ve İş / E-ticaret alanında 40 bin kişi istihdam ediliyor

E-ticaret alanında 40 bin kişi istihdam ediliyore-ticaret isE-ticaret hacmi artıyor. Rakamlardaki yükseliş yeni girişimlerle birlikte istihdama da yansıyor. Yenibiris.com verilerine göre e-ticaret alanındaki iş fırsatları bir önceki 6 aylık döneme kıyasla yüzde 150 arttı. Sektörün bu yıl yaklaşık 40 bin kişi istihdam etmesi bekleniyor.

Kredi kartlarının yaygın kullanımı, ürün çeşitliliği, kıyaslama imkanı, kapıda ödeme, gelişmiş güvenlik önlemleri gibi faktörler e-ticaret sektörünün hızlı büyümesine katkıda bulunuyor. Yaklaşık 36 milyon internet kullanıcısının olduğu Türkiye’de özellikle lojistik hizmetlerinin gelişmiş olması da sektöre ilgiyi artırıyor.

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre Türkiye e-ticaret sektörü 2012 yılını toplamda 30.6 milyar TL’lik hacimle kapattı. Bu sayı, 2011’e göre yüzde 35 daha fazla. Bunun yanısıra 2012 yılında internet üzerinden 162 milyon adet işlem kayıtlara geçmiş. 2011 yılında bu rakam 125 milyon adet civarındaydı. Sözkonusu iki dönem arasında yaklaşık 37 milyon adetlik işlem farkıyla yüzde 27.2‘lik büyüme gerçekleşmiş durumda. 2012 yılında gerçekleşen işlem adedi tutarını 2010 yılıyla kıyasladığımızda yüzde 78‘lik bir büyüme gerçekleşti.

EN ÇOK KATEGORİ YÖNETİCİSİ ARANIYOR

Bir işletmede bulunan operasyon, satınalma, pazarlama, muhasebe, finans, bilgi teknolojileri gibi birimler e-ticaret şirketlerinde de bulunuyor ancak süreçler internet üzerinden olduğu için pazarlama alanında çalışacaklarda dijital pazarlama deneyimi aranıyor. Yenibiris.com verilerine göre e-ticaret sektöründe eleman ihtiyacı son 6 ayda, bir önceki döneme göre yüzde 150 oranında artış gösterdi. En çok aranan pozisyon ise kategori yöneticisi. En çok başvuru ise yazılım uzmanında.

Diğer sektörlere göre çalışanların yaş ortalamasının düşük olduğu e-ticaret, üniversiteden yeni mezun olmuş gençlere çok açık bir sektör. Nispeten rahat çalışma ortamı, yaratıcılığın teşvik edilmesi, çoğunun genç girişimciler tarafından kurulmuş olması, bazı pozisyonlarda deneyim şartı aranmaması gençleri cezbediyor. Firmalar da kendini geliştiren, yaratıcı, o şirket ve pozisyonda çalışmaya istek duyan gençleri tercih ediyor. Lojistikten prodüksiyona, pazarlamadan satışa ve kategori yönetim uzman yardımcılığına kadar birçok alanda iş bulunabiliyor. Bilgi teknolojileri ve ilgili bölümlerden mezun olanların sektörde iş bulma şansı daha yüksek.

Sektörün hızlı gelişimiyle sadece bir web sitesinde başlayan e ticaret, özel mobil platformlara, tabletlere vs. de yayıldı. Değişen pazarlama yöntemleri, sosyal ağlar ve artan ihtiyaçlar yeni pozisyonların ortaya çıkmasına bazı pozisyonların da sektörde öne çıkmasını sağladı. Yıldızı parlayan ve yeni oluşan pozisyonlar şöyle:

– ERP uzmanı
-iPhone, Android, BlackBerry, Ipad ve Windows 8’e yönelik mobil yazılım uzmanı
-Uygulama geliştirme uzmanı
-İş zekası uzmanı
-Dijital pazarlama uzmanı
– HTML CSS uzmanı
– Animasyon ve Görsel Tasarım uzmanı

200 BİN ÇALIŞAN

Sektörün yaklaşık yüzde 90’ını bünyesinde bulunduran Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’ne (ETİD) göre sektörde reklam ajansları, lojistik gibi üçüncü parti şirketlerle birlikte yaklaşık 200 bin kişi çalışıyor. ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun bu yıl yüzde 20’lik istihdam artışı beklediklerini, lisans düzeyinde eğitimin yetersiz olmasından dolayı kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını söylüyor ve ekliyor: “En çok da e-ticaret bilen yazılımcı bulmada sıkıntı yaşanıyor. Kategori uzmanı ya da marka müdürü, arama motoru reklamcılığı, dijital pazarlama, iş geliştirme uzmanları öne çıkan pozisyonlar arasında. Sektörde hem belirli pozisyonlar ortaya çıkıyor hem de var olan pozisyonlar değişim gösteriyor. Örneğin son zamanlarda performans pazarlama uzmanlarına ihtiyaç arttı”.

“PHP YAZILIM MÜHENDİSLERİ ARIYORUZ”
Limango.com.tr, arabulvar.com, OGLI e-Solutions Platform İnsan Kaynakları Direktörü Ela Bilgin:
Şirketlerimizin toplamında 340 kişi çalışıyor. Bu dönem özellikle hızla büyüyen bilgi teknolojileri (IT) ekipleri için en çok PHP yazılım mühendislerine ihtiyaç duyuyoruz. Sektörün daha da büyüyeceğini öngörerek, satın alma/kategori yönetimi departmanlarını güçlendirmek için kategori yöneticileri yetiştireceğiz. İş hacminin artması lojistik operasyonları tarafında da insan kaynağı ihtiyacını doğuracak. İşe alımlarda deneyim dışında, kişilerin şirket kültürümüze uyum sağlayıp sağlayamayacağına da önem veriyoruz. Birçok pozisyonda e-ticaret deneyiminden daha çok, çalışma hevesi, heyecanı, şirket kültürüne uygunluk ve aranılan pozisyon için yeterliliğin olması bizim için daha öncelikli.
“70 KİŞİ ALACAĞIZ”
n11.com İnsan Kaynakları Müdürü Pelin Buruk: 160 çalışanımız bulunuyor. Bu sayıyı yıl sonuna kadar 230’un üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Ar-Ge yatırımları ve mobil uygulamalar ekibine yazılım mühendisleri, iş analistleri ve sistem/veritabanı yöneticileri istihdam edeceğiz. Kurumumuzda deneyimsiz gençlere yönelik bir eğitim programı uygulanıyor ve yeni mezunlar, mevcut çalışanlarımızın yüzde 25’ini oluşturuyor. En çok kategori yönetimi alanında çalışmakla birlikte, pazarlama, satış planlama gibi diğer alanlarda da görev alıyorlar. Önümüzdeki 3-5 yıl içinde sektör giderek daha yoğun bir şekilde bireyin farkında olduğu ya da olmadığı tüm ihtiyaçlarını belirlemeye ve buna yönelik çözümleri bireye doğrudan sunmaya odaklanacak. Bu yönde teknolojiler geliştirmede rol alacak, kullanıcı deneyimi ve iş zekası konularında kendilerini geliştirmiş mühendislere çok fazla ihtiyaç olacak. Entegre pazarlama iletişimi önem kazanacak, dijital pazarlama ile birlikte ATL (Above The Line)/BTL (Below The Line), PR (Public Relations) ve SNS (Social Network Service) alanlarında da yetkin profesyoneller öne çıkacak.

  İşsiz kalınabilecek en iyi 10 ülke

“ALIMLARIMIZIN YARISI YENİ MEZUN”
Doğan Online İnsan Kaynakları Grup Başkanı Seda Kayrak Kızıltan: 542 çalışanımız var. Bu yıl Hepsiburada.com bünyesine ağırlıklı bilgi teknolojileri, kategori ve operasyon birimlerine olmak üzere bu yıl 100 kişi daha katmayı planlıyoruz. İşe alımlarımızın yarısını yeni mezunlardan, geri kalanını en az birkaç yıl deneyimli kişilerden yapacağız. Yazılımda mobil deneyimi olan, kategoride sanal mağazacılık bakış açısına sahip, web tasarımda ise müşteri deneyimini dikkate alan adaylar bulmak için sektör oldukça zaman harcıyor. Bunun dışında, operasyon (depo ve çağrı merkezi) alanında açılan pozisyonlardaki uzmanlık ihtiyacı, firmaların operasyon sürecinin farklı bir yönetim yaklaşımı gerektirmesinden kaynaklanıyor. Bundan kasıt, direkt birinci müşteriye hizmet veren depo alanlarının, ürünü sevk etmeden önce, kısa bir süre depolanmasını sağlayan bir dağıtım merkezi olarak çalışması.

“YABANCI OYUNCU SAYISI ARTACAK”
Markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra: Markafoni ve iştirakleri olarak 700’e yakın kişiyi istihdam ediyoruz. Bilgi işlem teknolojileri, online pazarlama, CRM, lojistik birimleri gibi alanların dışında sadece sektöre özel değil ama her şirketin işletme süreçleri için önemli olan alanlar her zaman ihtiyaç duyulan pozisyonlar arasında. Bizim de bu alanlarda çalışanlara ihtiyacımız olacak.

Özellikle bilgi işlem teknolojilerindeki eleman ihtiyacı önemli bir kalemi oluşturuyor. Online pazarlama, CRM ve lojistik birimleri öne çıkan diğer pozisyonlar arasında. Sadece sektöre özel değil ama her şirketin işletme süreçlerinde ihtiyaç duyulan satış, finans, insan kaynakları gibi pozisyonlar da revaçta. Yabancı yatırımcılar halihazırda başarıya ulaşmış sitelerin satın alınması yoluyla pazara dahil olacak. Yabancı yatırımların Amerika’dan çok Ortadoğu ülkeleri, Kuzey Afrika ülkeleri ve Rusya’dan geleceğini tahmin ediyoruz.

“ÇOK YÖNLÜ ELEMANLAR KOLAY İŞ BULACAK”
Lidyana CEO ve Kurucu Ortağı Hakan Baş: Şirketimizde 45 kişi çalışıyor. Önümüzdeki 12 ayda mevcut çalışan sayımızın 50-55 arasına çıkmasını hedefliyoruz. Geleneksel ticaretten internet üzerinden satışa geçtikçe bütün departmanlar için arayış artacak. Geleneksel tarafta deneyimli olan çalışanlar da bu tarafa yönelecek. E-ticaret şirketleri genelde startup başladığından ve birçok görev olduğundan çok yönlü elemanlar daha rahat iş bulacak. Yaratıcı tarafta, sosyal medya ve e-pazarlamada birçok yeni alan doğuyor. Özellikle iş zekası, müşteri davranışını algılayabilmek için çok önemli. Bu yüzden verileri takip edip analiz ederek raporlayabilecek çalışanlar gerekiyor.

“MOBİL YAZILIMCILAR AZ”
ikinciel.com Kurucu Ortağı Burak Akgül: Yazılım, internet, telekomünikasyon, dijital pazarlama ve reklam gibi çeşitli sektörler hızla biraraya gelirken yeni iş fırsatları da doğuyor. E-ticaret network uzmanlarından veritabanı uzmanlarına, uygulama-geliştirme mühendislerinden sistem mühendislerine kadar pek çok farklı meslek grubunun ortaya çıkacağını düşünüyorum. Mevcut teknoloji ve yazılımlar hakkında deneyimi olan CTO’lar, CIO’lar ve bilişim şirketlerinin üst düzey yöneticileri bu sektörde yetişecektir. Özellikle yazılım geliştirme uzmanlığı konusunda büyük bir eksiklik olduğunu çok net hissediyoruz, özellikle de mobil uygulamalarda. En çok ihtiyaç duyduğumuz pozisyonlardan biri de bu.

“DENEYİMSİZLER BU ALANDA ÇALIŞABİLİR”
IMI Conferences Genel Müdürü Meltem Karateke: Yazılımcılar, mühendisler, marka yöneticileri, lojistik çalışanları kadar sektörde dijital pazarlama, arama motoru pazarlama (SEM), arama motoru optimizasyonu (SEO) ve içerik uzmanlarına ihtiyaç duyuluyor. Satın alma uzmanı, sosyal medya uzmanı, sistem yöneticisi gibi pozisyonların yanısıra fotoğrafçı ve grafiker gibi pozisyonlarda çalışacak gençlere de ihtiyaç duyuluyor. Yazılım tarafında e-ticarette müşteri ihtiyaç ve beklentilerini iyi anlayacak ve cevap verebilecek olan bilgisayar mühendislerine ve yazılımcılara ihtiyaç var. Bu alanda daha öğrenciyken deneyim kazanan gençler sektörde kısa sürede iş bulabilir ve iyi pozisyonlara gelebilir. Ayrıca halen çok fazla kişinin bu işlerin içeriğine dair bilgisi olmasa da arama motoru pazarlama ve arama motoru optimizasyonu uzmanları da sektörde arananlardan… Şu anda güçlü bir büyüme göstermesi beklenen e-ticaret sektöründe yer almak için oldukça iyi bir zaman diyebiliriz. Teknolojideki gelişmeler e-ticaretin bireylerin hayatında giderek daha fazla yer alacağını ve en fazla büyümeye aday sektörlerden biri olduğunu vaat ediyor.

–KUTU–

E-ticarette en çok aranan 5 pozisyon

1. Kategori yöneticisi

2. Grafik/Web tasarım uzmanı

3. Yazılım uzmanı

4. Web arayüz geliştirici

5. Mobil yazılım uzmanı

–KUTU 2–

E-ticarette adayların en çok başvuru yaptığı 5 pozisyon

Yazılım geliştirme uzmanı
Çağrı merkezi müşteri temsilcisi
Kategori yöneticisi
Web yazılım uzmanı
Bilgi işlem elemanı

Yenibiris.com-Nur GÜN
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir