Anasayfa / Kariyer ve İş / E-ticaret için en çok aranan yöneticiler

E-ticaret için en çok aranan yöneticilerSon yıllarda en hızlı büyüyen sektörlerden biri e-ticaret, istihdamın da en gözde alanı olmaya başladı. E-ticaret müdürü, online satın alma uzmanı, operasyon yönetim müdürü gibi pozisyonlar için sektörün yoğun eleman anyışı var. Yakın gelecekte moda editöründen mobil uygulama geliştiricisine kadar daha birçok alanda da arayışların artması bekleniyor.

E-ticaret son üç yılın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri. 2005 yılında 1 milyar 400 milyon TL e-ticaret cirosu 2011 sonunda 22 milyar TL’ye ulaştı. BKM’nin bu yılın ilk yarısına ait verilerine göre sektör 2012’de geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40’lık bir büyüme gerçekleştirdi. Sektörün yıl sonuna kadar da aynı oranda büyümesini sürdürmesi bekleniyor. Bu gelişmeye paralel olarak bu alanda faaliyet gösteren şirket sayısı hızla artarken, bir taraftan da var olan şirketlerin büyümesine şahit oluyoruz.

E-ticaret şirketlerinin kuruluşundan itibaren ilk bir yıl içinde çalışan sayılarını üç haneli rakamlara çıkarması işe alımlarda da bu sektörü öne çıkartıyor. Son yıllarda pek çok yeni pozisyon için yoğun işe alımların olduğu gözleniyor. Ancak şirketlerin yıllık yüzde 30-40’lar düzeyinde büyüyen e-ticaret alanında uzman yönetici bulmakta zorlandığı belirtiliyor.

19 farklı kariyer fırsatı var

•    E-ticaret müdüriVdirektörü,
•    Operasyon yönetim müdürü
•    Ürün müdürü
•    Online pazarlama uzmanı
•    Sosyal medya uzmanı
•    Satın alma uzmanı
•    Web tasarım uzmanı
•    Çağrı merkezi müşteri temsilcisi
•    içerik yöneticisi
•    e-ticaret kategori sorumlusu
•    Web yazılım uzmanı
•    e-ticaret danışmanı
•    PHP geliştirici
•    Grafiker
•    Kıdemli grafiker ve web tasarımcısı
•    Satın alma sorumlusu
•    Fotoğrafçı
•    Editör
•    Fotomodel

ÜÇ GÖZDE KATEGORİ

E-Ticaret sektöründeki personel arayışına bakıldığında üç farklı kategoride yoğunlaşmaya dikkat çeken Hugent Satış Direktörü Çağlan Ünal Üzümcü, bunların idari fonksiyonlar, IT pozisyonları ve ürün grupları olduğunu söylüyor, idari fonksiyonların hemen hemen her firmada gördüğümüz finans, insan kaynakları, satın alma, lojistik gibi pozisyonlardan oluştuğunu ve firmanın bel kemiği olduğunu sözlerine ekleyen Üzümcü “IT pozisyonlarına baktığımızda yazılım ekiplerinin firma içerisinde ciddi bir yoğunluk oluşturduğunu görüyoruz. Ürün gruplarına yönelik pozisyonlar firmanın faaliyet alanına göre değişiyor” diye konuşuyor.

Hızla gelişen ve değişen dünyamızın bir gerçeği haline gelen e-tica-ret sektörünün kaliteli ve yetişmiş personel açığı yaşadığını söyleyen HRM Danışmanlık Danışmanı Elif Ej-dar Özel, müşterilerine hem hızlı hem de kaliteli hizmet vermek isteyen firmaların, farklı iş kollarında istihdam yaratığına değiniyor ve şöyle devam ediyor:
“Yazılım geliştirme, web tasarım ve pazarlama alanları sektörünün olmazsa olmazları arasında ancak fark yaratmaya çalışan alışveriş siteleri marka yönetim ve kreatif ekiplerin istihdamına da büyük önem veriyor. Yeni alışveriş sitelerinin kurulması ve var olan sitelerin büyümesiyle e-tica-ret pazarındaki iş potansiyeli önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecek. Özellikle online planlama ve online marketing alanında çalışacak daha çok fazla insana ihtiyaç duyulacak.”

E-ticaret şirketlerinin sıklıkla ihtiyaç duyduğu pozisyonların başında lojistik direktörü, operasyon direktörü, satın alma ve depo yönetim müdürlerinin geldiğini vurgulayan MY Executive Yönetici Ortağı Müge Yalçın, bunların yanı sıra pazarlama, ürün müdürü, sosyal medya uzmanı gibi pozisyonlarında arananlar arasında yer aldığının altını çiziyor.

  Satış koçları aranıyor

İHTİYAÇLAR FARKLI

Diğer taraftan IT ve database’in işin en önemli fonksiyonlarından birisi olduğunun üzerinde duran Yalçın, e-ticaret sitelerinin yanı sıra fiziksel olarak ticaret yapan ve belirli bir olgunluğa erişmiş olan firmaların son zamanlardaki e-ticaret atılımlarının, sıfırdan kuaılan e-ticaret sitelerinden farklı bir gelişim gösterdiğini de sözlerine ekliyor. Yalçın, bunun nedenini şöyle anlatıyor:

“Çünkü bu firmalar için diğerlerinden farklı olarak asıl sıkıntı noktası satın alma, ürün gamı oluşturma ve depolama değil, bu firmalar daha çok pazarlamaya odaklanıp depolama ve satın alma konusundaki avantajlarım kullanarak pazar paylarını arttırmaya çalışıyorlar. Bu nedenle bu tür firmalar pazarlama ağırlıklı pozisyonlara önem veriyorlar.”

Peki bu pozisyonlar için verilen ücret paketleri nasıl? E-Ticaret sektöründeki ücret paketlerinin iyi olduğunu söyleyen Üzümcü, bu sektörde tecrübenin önemli olduğunun altını çiziyor.

istenilen tecrübe ve pozisyonun seviyesinin ücret paketini ciddi şekilde etkilediğinin altını çizen Üzümcü, örneğin müdür seviyesi için aylık net ücret aralığının 6 bin ila 8 bin TL arasında olduğunu vurguluyor.

İHTİYAÇ OLAN POZİSYONLAR

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz bulmakta zorlanılan pozisyonlar olduğuna da vurgu yapıyor. Azoz, şöyle konuşuyor:

“Özellikle e-ticaret şirketlerinde çalışmak üzere moda editörü, mobil uygulama geliştiricisi, ERP uzmanı, logo destek uzmanı ve kıdemli yazılım mühendisi bulmakta zorlanıldığı-nı söylemeliyim. Bunun yanında mutfak elemanı, aktif pazarlama sorumlusu, teknik ürün müdürü ve yönetici bulmada da sortin yaşanıyor.”

Şu dönemde hem pazarlama yönetimini hem de operasyonun her kademesini bilen bir “Operasyon Yönetim Müdürü/Direktörü” bulmanın oldukça zor olduğunun altını çizen Yalçın ise önümüzdeki günlerde operasyonel süreci yönetmekte yetkin olan fakat pazarlama alanında öngörüleri de olan kişilerin öne çıkacağını söylüyor.

E-ticaret hacmi büyüdükçe operasyon yönetiminin önem kazanacağına ve bu noktada verimli çözümler üretebilecek kişilere ihtiyacın artacağına değinen Yalçın, ayrıca pazarlama anlamında önemli kararlar verebilen, web analitik verilerini yorum-layabilen ve bunların sonuçlarına göre doğru kararlar alabilen kişilerin talep edileceğine de vurgu yapıyor.

E-ticaret müdürü ne iş yapar?

Son yıllarda pek çok şirkette “e-ticaret müdürü” olarak adlandırılan bir pozisyon açıldı. Bu görev için aranan niteliklerin başında eğitim ve e-ticaret pazarlama ve satış konularında deneyim olduğunu söyleyen Secretcv Genel Müdürü Okan Tütüncü, dijital mecrayı, sosyal medya trendlerini ve internet uygulamalarını yakından takip eden, İngilizce dışında ikinci bir yabancı dil bilen kişilerin bu görev için uygun görüldüğünün altını çiziyor. Bu göreve gelen kişilerin iş tanımını ise şöyle yapıyor:

“Bu göreve gelen kişi e-ticaret sitesinin içerik yönetimi ve İş akış süreçlerinin yönetilmesi, hedef kitleye uygun online iletişim ve pazarlama stratejilerinin belirlenmesi, satış yapılacak ürünlerin resim içerik ve tanıtım yazılarının güncellenmesi gibi konularda çalışıyor.”

ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir