Anasayfa / Ekonomi Haberleri / E-ticaret sitelerine yabancı fon kıskacı

E-ticaret sitelerine yabancı fon kıskacıE-ticaret sitelerine yabancı fon kıskacı

Güçlü büyüme ivmesiyle dikkat çeken E-ticaret sitelerine son yıllarda yatırım için ilgi oldukça büyük. 2006’dan 2011 sonuna kadar bu alanda yapdan işlem 15 iken, sadece bu ydın başından beri yabancı fonları yaptığı satan almalar 13’ü buldu. Bazıları satın alınırken, bazdarına doğrudan yatırım yapdıyor. Halen yabancdarın odağında olan çok sayıda e-ticaret sitesi olduğu tahmin ediliyor.

Yatırım yapılacak sektörler arasında son dönemde en fazla ilgi çeken e-ti-caret, yılın ilk yarısında oldukça ba-şanlı bir performans sergiledi. Öyle ki ilk olarak Biletbc’in Ticketmaster’dan yatırım aldığı 2006 yılından geçen yıla kadar gelen yatırım sayısı toplamda 15 iken, bu yılın sadece ilk yarısında satın alınan e-ticaret sitesi 13 oldu.

Hacim olarak olmasa da işlem sayısı bakımından e-ticaret sektörü yılın ilk yarısında önemli satın almalar gerçekleştirdi. Bunda giderek artan işlem hacminin de etkisi büyük. BKM’nin yayınladığı son verilere göre Türkiye’de 2012 yılı ikinci çeyrekte 7.3 milyar TL’lik e-ticaret hacmi yaratıldı. Yaklaşık 36 milyon adet işlem yapılan dönemde, 2011 yılı aynı dönemine göre yüzde 40.5’lik büyüme sağlandı. Bu duaım ve Türk e-ticaret sitelerinin başarısı da yabancı şirketler ile fonları Türkiye pazarına çekiyor.

HANGİLERİ SATILDI

Yılın ilk yarısına bakıldığında Evidea.com, mackolik.com, buti-go.com, balerin.com, e-bebek.com, EnModa.com, gimora.com, hâzinem. coın, lidyana.com, sporcum.com, unnado.com, unis-bul.com, arcademonk.com, hemen-kiralik.com satışları sektörde gerçekleşen işlemler oldu.

212 Capital Partners beş işlemle en fazla yatırım yapan fon olarak dikkat çekerken, İngiltere merkezli Perform Group, ABD merkezli Tiger Global Managment, Rusya merkezli Ru-Net Holdings diğer satın alma yapan fonlar olarak kayda geçti. Yerli işlemlere bakıldığında Markafoni, Doğuş Holding’in e-ticaret sitesi EnModa’yı satın alırken, iLab Ventures Unnado.com’u, Sahibinden.com’un sahiplerinin kurduğu Aksoy İnternet Ventures gimora.com’u, kariyer.net Unisbul’u, Topbaş Ailesi ise e-be-bek.com’u satın aldı.

YEMEKSEPETİ’NE YENİ ORTAK

İlk yarı yılda gerçekleşen işlemlerin yanı sıra yılın devamında beklenen yatırımlar da bulunuyor. Buna göre Yemeksepeti’nin önemli boyutta yatırım için çeşitli yabancı şirketlerle ön görüşmeler yaptığı konuşuluyor. Söylenenlere göre Yemekse-peti şu anda üç farklı yabancı şirketle yatırım görüşmelerini sürdürüyor.

Şirket bu süreç ile ilgili olarak kamuoyuna açıklama yapmıyor. Haber kaynaklan ise gelecek bir ay içinde bu görüşmelerin sonuçlanmasını ve kamuoyuna açıklanmasını bekliyor.
Yemeksepeti dışında çok sayıda oluşmuş sitenin fonlarla görüşme masasında olduğu söyleniyor.

Yatırım alması beklenenlerin yanı sıra yatırım yapma hedefinde olanlar da bulunuyor. Bunlardan biri 212 Capital Partnere. Son olarak Online seyahat yazılımı şirketi CloudArena ile birlikte bu yıl altı yatırım yapan şirket, önümüzdeki iki yıl içinde 7-8 adet daha yatırım yapmayı planlıyor. “Çok kısa bir süre içinde birkaç yatırım haberimiz daha olacak” diyen 212 Ltd Direktörü Numan Numanbayraktar-oğlu, yedinci yatırımın hem Tiirki-ye’de hem ABD’de müşterileri olan ve optimi-zasyon üzerine çalışan bir yazılım şirketi olacağını ifade ediyor.

  FED, Dolar/TL, altın ve borsa...

DOĞRUDAN YATIRIM GELECEK

Beklentilere göre e-ticaret sektörüne yatırımlar sadece satın almalarla olmayacak. Doğrudan yatırımların da sektörün büyümesinde önemli bir yer tutacağını söyleyen Almanya merkezli Otto Group CEO’su Gülfem Toygar, “Bunun en çarpıcı örneği ise Alman Otto Group. Hatırlanacağı gibi, Mayıs 2009’da ilk olarak Limango ile yatırım yapmıştı. Bu yıl ise iki farklı projeyi hayata geçirdi; arabul-var.com ve Ogli e-Soeutions Platform” diyor.

arabulvar.com ve OGLI’nin daha çok yeni faaliyete başladığını bu yıl için hedeflerinin öncelikle bu iki markanın kendi alanlarında lider olmasını sağlamak olduğunu ifade eden Gülfem Toygar, “Bundan sonrası için de planlarımız büyüme yönünde. Otto Group Türkiye olarak üç yıl içinde üç proje hayata geçirdik, her yıl yeniliklerimize devam edeceğiz” diyor.

Bir diğer fon ise Acces Turkey Capital fonu içerisinde yer alan iLab. Bu yıl içinde iki adet yatırım yaptıklarını ifade eden İLab Ventures Kurucusu Mustafa Say, önümüzdeki dönemde 20-30 milyon dolarlık yatırımı internet girişimlerinde değerlendirmeyi planladıklarını söylüyor. “Kısa vade de ise yıl sonuna kadar iki-üç girişime daha yatınm yapmayı planlıyoruz. Yatırım yaptığımız girişimler finansal kaynağın yanı sıra internet alanında uzun yıllara dayanan deneyimimiz ile de katkı sağlıyoruz” diyen Say, sektörde artan sayıda satın alma olmasını bekliyor ve başta e-ti-caret olmak üzere, mobil, oyun, içerik kategorilerinde yeni ve yüksek hacimli yatırımların olası olduğuna dikkat çekiyor.

VERGİ TEŞVİKİ SÜRECEK

Sektörde yatırımlar konusunda önemli katkısı olan melek yatırımcılara beklenen vergi teşviki yakın zamanda geldi. Böylelikle melek yatırımcılar da şu anda yatırım arayışında. Galata İş Melekleri Başkanı Emre Kurttepeli, bugüne kadar dokuz tane yatırım yaptıklarını şu anda anlaşmak üzere oldukları bir iki projenin de yakında duyurulacağını ifade ediyor.

Sektörde yeni satın almalar beklediğini söyleyen Emre Kurttepeli, “Özellikle e-ticaret dikeylerinde yeni birleşmeler ve satın almalar olacak. Türkiye’deki e-ticaret pazarının olgunlaşmasıyla bazı dikeylerde stratejik birleşmeler olacak. Birbirini tamamlayıcı özelliklere ve ürün gamına sahip ve ortak müşteri hedefleri olan e-ticaret şirketleri bazı satın almalara gidebilirler” diyor.

Bununla birlikte büyüyen ölçekleriyle yurt dışındaki rakiplerinin ya da e-ticaret alanında uzmanlaşmış yatırımcıların dikkatlerini çeken ve yatırım radarlarına giren e-ticaret şirketlerin de yatırım alabileceği ifade ediliyor. Bir başka gelişme ise Türkiye pazarında sağlıklı ölçeğe ulaşmış e-ticaret şirketlerinin yurt dışında, özellikle de Türkiye’nin yakın coğrafyasında açılım yapmaya başlaması olacak. Özellikle Orta Doğu, Balkanlar ve Kuzey Afrika bölgelerinde ufak da olsa bazı girişimlerin olması bekleniyor.

Gözde Yeniova
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir