Anasayfa / Makaleler / E-Ticarette Son Trend Mobil Yatırımlar

E-Ticarette Son Trend Mobil YatırımlarHayatımızın vazgeçilmezi haline gelen mobil iletişim, e-ticarette de devrim yaratma yolunda ilerliyor. Şirketler kullanıcının hayatını kolaylaştıran, pratik ve farklı mobil uygulamaları bir bir devreye sokuyor…

MOBIL akıllı cihazlar o kadar yaygınlaştı ki firmalar bu teknolojiye özel siteler ve uygulamalar hazırlamaya başladı. Bu sayede sadece bilgisayarlar üzerinde değil cep telefonları ve tabletler aracılığıyla da alışveriş yapmak mümkün hale geldi. Üstelik mobil cihazlar aracılığıyla sadece ödeme yapılmıyor, aynı zamanda ürün aranıyor, diğer ürünlerle fiyat ve özellik karşılaştırılıyor, lokasyon hizmetleriyle yeri bulunabiliyor.

TEK TIKLA ARAMA YAPIYORLAR

Mobil cihaz kullanımındaki gelişmeleri izleyen Sahibinden.com, hem mobil sitesi hem de akıllı telefon uygulamalarıyla neredeyse tüm cep telefonlarıyla uyumlu bir mobil e-ticaret projesini tamamladı. 201 l’i “mobil erişim yılı” ilan eden firma, android, iPhone uygulamaları ve “m.sahibinden.com” mobil web sitesini hayata geçirdi.

Sahibinden.com’un iPhone uygulaması, 600 bin tekil kullanıcıya ulaşırken, mobil site de ilk ayında 30 milyon sayfa gösterim sayısına ulaştı. İlk çıktığı 10 günde 52 binden fazla indirilen ve kısa bir sürede 100 bin kullanıcıya ulaşan Sahibinden.com android uygulaması ise Türkiye’de en çok indirilen ücretsiz uygulamalar arasına girdi.

Kullanıcılar, Sahibinden.com’un mobil uygulamalarıyla sitede yer alan 2.8 milyon ilan arasında kolaylıkla arama yapıp detaylara ulaşabiliyor. Ayrıca ilanların fotoğraflarını büyüterek gezebiliyor. Yaptıkları işlemleri, gönderdikleri ve aldıkları mesajları, favori ilanlarıyla aramalarını cep telefonlarından kolayca yönetebilen kullanıcılar, telefon numaralarına tıklayarak ilan sahiplerini de kolaylıkla arayabiliyor.

MOBİL YATIRIMLAR ARTACAK

Önümüzdeki dönemde diğer mobil platformlarda da uygulamalar geliştireceklerini söyleyen Sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Emre Erşahin, özellikle iPad uygulamasının büyük ses getireceğini vurguluyor.

Neredeyse her yetişkinin en az bir cep telefonuna sahip olduğu düşünülürse bu teknolojik gelişmenin e-ticarete etkisinin büyük olacağını belirten Erşahin, “Tüketiciler satın alacakları evi, otomobili veya ürünleri her an her yerde arayarak bulmak ve tek dokunuşla bilgiye erişmek ve satın almak istiyor. Bu anlamda mobil yatırımlar artarak devam edecek.”

SİPARİŞLERİ MOBİLDEN ALIYOR

Bakış açısı “hayatı kolaylaştırmak” olan Yemeksepeti.com da kullanıcıların, toplantı esnasında toplantı çıkışına ya da işten eve giderken yolda siparişlerini kolayca verebilmeleri ve siparişlerinin tam vaktinde kapılarında olması için mobil uygulamalar geliştiriyor. Şu anda Yemeksepeti.com siparişlerinin yaklaşık yüzde 15’i mobil cihazlar üzerinden geliyor.
Firma, mobil uygulama fikrini ilk hayata geçirdiği dönemde, uygulamaların ek bir fonksiyon içermeden kullanıcıyı direkt sonuca götürecek, hızlı uygulamalar olmasını planlamıştı. Fakat yakın zamanda uygulamalara vveb sitesinde olan, ancak mobil uygulamalarda olmayan bazı fonksiyonları (kampüs gibi) da eklemeye karar verdi. Ek olarak, Windows Phone ve yeni Windows 8 gibi Türkiye’de belli yaygınlığa ulaşacağına inanılan mobil işletim sistemleri için “native” uygulama hazırlanması da planlanıyor. Bunun dışında kalan telefonlar için de Html5 tabanlı mobil sayfanın yakında hizmete girmesi söz konusu.

  Giyilebilir teknolojiler pazarı

SİPARİŞ ORANINI ARTIRACAK

Mobilitenin artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğunu belirten Yemek-sepeti.com Teknoloji Direktörü ve Kurucu Ortak Melih Ödemiş, “Gelecekte hem yeni uygulamaları hem de var olan uygulamaları geliştirmek adına her türlü yatırımı yapmayı planlıyoruz” diyor. Firma bu yılın sonunda siparişlerin yaklaşık yüzde 20’si-nin mobil uygulamalar aracılığıyla gelmesini hedefliyor.

Ödemiş, mobilin yakın gelecekte hayatımızda ne kadar büyük bir yer kaplayacağını görmek için sadece Apple’ın rakamlarının ve dünyadaki akıllı telefon penetrasyonunun nasıl yukarı doğru gittiğine bakmanın yeterli olduğunu söylüyor. Ardından da “Mobil uygulama deneyimleri konusunda bile yakın zamanda birçok firmanın kurulacağını düşünüyorum” diye ekliyor.

MOBİL TİCARET SİTESİ ŞART

E-ticaret cirosunun yüzde 5 ila 10’u mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Bu cironun yüzde 25’e yakını da tablet cihazlardan kaynaklanıyor. Gün geçtikçe e-ticaret kavramı yerini mobil ticaret kavramına bıraktığını söyleyen VVayera.com’un kurucusu ve mobil ticaret danışmanı Kamil Kılıç, “Bu durum mobil cihazlar üzerinden e-ti-caret sitelerine gitmektense mobil uygulamalar üzerinden satın almaya yöneltecek.

Çünkü mobil ygulamalar kullanım kolaylığı, pratiklik, popülerlik gibi etkenlerle tercih edilen satın alma platformları olacak” diyor.

E-ticaret sitelerinin bir an önce mobil ticaret sitelerini hayata geçirmeleri gerektiğini belirten Kılıç, mobil ticaret, alternatif mobil ödemeler, mobil müşteri deneyimi ve mobil yayıncılık gibi yeni kavramlarla karşılaşılacağına da değiniyor.

En çok “beyaz yakalılar” alışveriş yapıyor

Mobil uygulamalar alanında Türkiye’de klasik e-ticaret siteleri, yemek sipariş, seyahat ve bilet satış siteleri ve fırsat © siteleri göze çarpıyor. Bu alanda günde 200 bin indirime ulaşan Hepsiburada.com, 450 bin kullanıcıyla

Yemeksepeti.com, lokasyon bazlı uygulamalarla Şehirfırsatı ve Grupanya’nın uygulamaları öne çıkıyor. Mobil bankacılık alanındaysa Garanti, iş Bankası ve Akbank’ın uygulamaları en çok kullanılanlar arasında yer alıyor. Yine Migros Mobil Market de perakende alanında alışverişte en çok kullanılan mobil uygulama olarak göze çarpıyor.

25-35 arası çalışan kesim akıllı telefonlara ve tabletlere sahip. Bu kesim mobil cihazlarla mobil ödeme, kredi kartı ve yeni gelişen alternatif ödeme sistemleriyle kitap, giyim, telefon, bilgisayar, spor ürünleri, oto aksesuarları ve anne-bebek ürünleri satın alıyor. Mobil uygulamaların daha çok özelliğe sahip olarak mobil internet erişimini artıracağını söyleyen Kamil Kılıç, ‘Tablet ve akıllı telefonlarla mobil yaşam diğer cihazların kullanımını azaltacak. Özellikle temassız ödeme, yakın alan iletişimi sağlayan NFC teknolojileri, lokasyon bazlı uygulamalar öne çıkacak” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

13 Yaşındaki Gençten Büyük Buluş

ABD’li Rishab Jain isimli 13 yaşındaki ortaokul öğrencisi pankreas kanseri tedavisine yardımcı olacak bir yapay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir