Anasayfa / Şirket Haberleri / eBay, Türkiye’nin Lider Online Pazaryeri Gittigidiyor.com’u Satın Aldı

eBay, Türkiye’nin Lider Online Pazaryeri Gittigidiyor.com’u Satın Aldı

eBay, Türkiye’nin lider online pazaryeri GittiGidiyor.com’dan ek hisse satın almak için anlaştığını duyurdu. Anlaşma, eBay’in 2007’de edindiği azınlık hissedarlığın devamı niteliğinde. Satınalma işleminin tamamlanmasıyla, eBay, GittiGidiyor.com hisselerinin yaklaşık %93’üne sahip olacak. Anlaşma şartları ise henüz açıklanmadı.

5 Şubat 2001 tarihinde kurulan GittiGidiyor.com (www.gittigidiyor.com), 6,4 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip. Şirketin iş modeli, alıcı ve satıcı arasındaki ödeme ve ürün döngüsünü güven altına alan zorunlu ‘Sıfır Risk Sistemi (SRS)’ dışında, eBay’in iş modeline çok benziyor. Bugün GittiGidiyor.com’un tüm işlem hacmi, sabit fiyat üzerinden satışa sunulan ürünlerden gerçekleşiyor ve en büyük işlem hacmine sahip kategoriler, eBay’in de öncelikleri arasında bulunan “Moda” ve “Tüketici Elektroniği”…

eBay Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı Doug McCallum, yaptığı açıklamada, “GittiGidiyor.com’un hisselerini ilk satın aldığımızda, son derece heyecan verici bir e-ticaret pazarında, mükemmel bir işe girmekte olduğumuzu biliyorduk. 2007 yılından beri, GittiGidiyor.com’dan, çalışanlarından, girişim sermayesi yatırımcısı iLab ve onun başarılı e-ticaret yaklaşımından etkilendik. GittiGidiyor.com’dan öğrenebileceğimiz çok şey var; keza paylaşabileceğimiz de…” dedi.

İnternet Dünya İstatistiklerii’ne göre, Türkiye, %45’lik penetrasyon oranıyla, internet kullanımında, dünyanın en büyük 12. pazarı konumunda bulunuyor.

Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş tarafından kurulan ve merkezi İstanbul’da bulunan şirketin, 150’den fazla çalışanı var. Şirket, daha önce, eBay’in yanı sıra, Mustafa E. Say tarafından kurulan ve yönetilen iLab Ventures’ın katılımıyla, sermayesini arttırmıştı.

“Bir eBay iştiraki olmak, GittiGidiyor.com için büyük bir gurur kaynağı” diyen GittiGidiyor.com Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Borançılı ise, sözlerine şu şekilde devam etti: “Tamamen bir eBay iştiraki olmakla, gelişimimizi hızlandırırken, dünya standardı uygulamalardan yararlanıyor ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen e-ticaret pazarlarından birindeki lider konumumuzu perçinliyor olacağız.”GittiGidiyor.com’un yatırımcılarından iLab’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa E. Say ise, konuyla ilgili olarak “GittiGidiyor.com’un büyümesi, Türkiye’nin önde gelen yeni jenerasyon girişimcileri arasında yer alan kurucu ortaklarının, hevesli yeni girişimcilerce örnek alınmaları gereğinin ispatıdır. iLab olarak, eBay’le olan ortaklığımızı devam ettirmekten ve GittiGidiyor.com’un önündeki büyüme potansiyelinden büyük heyecan duyuyoruz.” dedi.

eBay, bu yatırımın, 19 Ocak 2011 tarihinde açıklanan ve 28 Mart 2011’de güncellenen 4. çeyrek dönem verilerini referans alan finansal açıklamaları üzerinde önemli bir etki yapmasını beklememekte. Satınalma süreci, ilgili yasal onayların alınması da dahil olmak üzere, mutat kapanış koşullarına tabi olup 2011’in 2. çeyreği içinde tamamlanması beklenmekte.

eBay Hakkında
1995 yılında, San Jose-Kaliforniya’da kurulan eBay Inc. (NASDAQ: EBAY), dünyanın en büyük online pazaryeri olarak, her gün yüz milyonlarca alıcı ve satıcıyı küresel olarak birbirine bağlarken, PayPal sayesinde, bireylerin ve işletmelerin, online ödemelerini güvenli, kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerine imkan sağlamaktadır. Dünyanın en büyük bilet pazarı StubHub ve eBay İlanlar sitesi gibi, toplamda dünya çapında 1.000’den fazla şehirde aktif olan niş pazaryerlerimiz sayesinde dünyanın dört bir tarafında, milyonlarca insana ulaşmaktayız. Şirket ve online markalarımıza ilişkin global portföyümüz hakkında daha detaylı bilgi almak için, www.ebayinc.com‘u ziyaret ediniz.

GittiGidiyor Hakkında
2001 yılında İstanbul’da kurulan GittiGidiyor.com, 6,4 milyon kayıtlı üyesi, 500 bin günlük ziyaretçisi ve 2,5 milyon anlık satış fırsatıyla, Türkiye’nin lider online pazaryeridir. Kurucu ortakları tarafından keşfedilen zorunlu Sıfır Risk Sistemi sayesinde, kurulduğu günden bu yana, 10 milyonun üzerinde e-ticaret işleminin başarıyla gerçekleşmesini sağlamıştır. Şirketin 150’den fazla çalışanı bulunmaktadır. Şirket hakkında daha detaylı bilgi almak için, www.gittigidiyor.com‘u ziyaret ediniz.

iLab Hakkında
iLab Ventures, insan kaynakları, özel alışveriş kulübü, tüketici kredisi karşılaştırma, tatil ve seyahat rehberi, sigorta karşılaştırma ve brokerliği, çelik ve polimer sektörlerinde 2 global B2B platform dahil, hızla büyüyen 10’dan fazla online şirketi ile, Türkiye’nin lider internet yatırım şirketidir. iLab’in online yatırımları, 45 milyonun üzerinde toplam aylık ziyaret ve 20 milyondan fazla tekil ziyaretçiye sahiptir. Bugün duyurulmakta olan, eBay’in GittiGidiyor.com’un ilave hisselerini satın almasından önce,  iLab ve iştirakleri, GittiGidiyor.com’un % 18’ine sahipti. Kapanış sonrasında, iLab, GittiGidiyor’un %7’sine sahip olmaya devam edecek. Şirket hakkında daha detaylı bilgi almak için, www.ilab.com.tr‘yi ziyaret ediniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir