Anasayfa / Şirket Haberleri / Eczacıbaşı 2013 Yılına Damga Vurmaya Aday Şirketlerden

Eczacıbaşı 2013 Yılına Damga Vurmaya Aday ŞirketlerdenEczacıbaşı’da ilacı tahtından etti

Eczacıbaşı gibi 100 yılı aşkın bir süredir ilaçtan beslenen bir grupta, bu tahtı eline geçiren Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, Avrupa’nın en prestijli markalarını satın alarak ve önüne koyduğu hedeflerle 2013 yılına damga vurmaya aday şirketlerden biri olmayı hak ediyor.

atalayBir zamanlar ilaç dendi mi akla gelen grup olan Eczacıbaşı, kimliğindeki büyük puntolarla yazılı bu karakterini iyice küçülttü. Artık ‘Eczacıbaşi’ ismi ile ‘ilaç’ neredeyse yan yana bile gelmiyor. Holding, bu dönüşümü 2009’dan itibaren hızlandırdı. Yaptığı konsolidasyonlarla ilaç işinin tüm grup içindeki payını yüzde 10 seviyelerine çekti.

Peki bunun yerine neyi ikame ediyor grup? Biraz gayrimenkul, biraz fi-nans ve çokça da, en az ilaç kadar uzman olduğu yapı sektörünü… Grubun bu alandaki ana şirketi ise Eczacıbaşı Yapı.

2012 yılında ismi sık sık yurt dışı satın almalarla anılagelen şirket, özellikle Kuzey ve Orta Avrupa’da, yapı sektörünün önde gelen isimlerini bünyesine katabileceği-ün sinyallerini vermişti.

Tketle ilgili değinilmesi gereken bir diğer konu da Eczacı-başı Topluluğu’nun kentsel dönüşüm projesi kapsamında İstanbul Kartal’da bulunan tahmini 300 milyon dolar değere sahip olduğu söylenen 318 bin metrekarelik arsası ve bu arsadaki satış veya proje beklentileri…
SATIN ALMA YAPABİLİR

2012 yılında Eczabaşı Yapı Gereçleri’nin adı olası satın almalarla anıldı. Daha önce Alman seramik markası Engers Keramik, Villeroy&Boch ve lüks banyo mobilya markası olan Burgbad’ı satın alan şirketin ismi, yılın ortasında FinlandiyalI yapı malzemeleri devi Sanitec’le de anılmıştı.

Ezcacıbaşı Yapı Genel Müdürü Atalay Gümrah, pek çok aracı kurumdan satın almaları için marka önerileri geldiğini belirtirken, uygun bir marka karşılarına çıktığı takdirde yine satın almaya gidebileceklerini açıklamıştı.

  Vatan Bilgisayar’dan Kadınlar Gününe Özel İndirim

HEDEF AVRUPA’DA İLK 3

Türkiye’de yapı ürünleri sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar arasında en geniş ürün gamı ile satış ağına sahip olan Ecza-cıbaşı Yapı’mn hedefi, Avrupa’nın ilk üç şirketinden biri olmak. Bu hedefi büyük ölçüde gerçekleştiren grup, 2005’te Alman seramik şirketi Engers’i, 2007’de Villeroy&Boch’un karo bölümünü, geçen yıl da lüks banyo mobilyaları markası Burgbad’ı satın almıştı. Avrupa’da yapılacak bir satın almayla bu hedefini gerçekleştirmeye hazırlanan şirket, önümüzdeki dönemde yeni satın almalarla adından söz ettirmeye hazırlanıyor.

ŞİRKETİN KÜNYESİ

■    Faaliyet alanı: İnşaat yapı gereçleri
■    Ortaklık Yapısı: Eczacıbaşı Holding yüzde (73-98), Eczacıbaşı Yat Hol. (yüzde 9-98), İntema İnşaat (yüzde 5.48), İslam Kalkınma Bankası yüzde (0.36), Kale Seramik yüzde (O.Ol), Halka açık kısım yüzde (10.19)
■    Çalışan sayısı: 2 bin 834
■    Ciro: 568.5 milyon TL (2012/9 aylık)

■    Özellikle yurt dışında satın alma sinyalleri ile gündeme geliyor.
■    Yapı malzemeleri alanında Avrupa’da ilk üçe girme hedefi bulunuyor.
■    Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Eczacıbaşı Topluluğu’nun İstanbul Kartal’daki 318 bin metrekareye dayanan bir arazisi mevcut
■    Bu arazide gidilecek bir gayrimenkul projesi grubun 2013 vizyonuna damgasını vurabilir.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir