Anasayfa / Kültür Sanat / Efes’in bin yıl önceki gibi yeniden denize bağlanacak

Efes’in bin yıl önceki gibi yeniden denize bağlanacakKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yeni dönemde izlenecek kültür politikalarını anlattı

Bakan Günay, Yıldız Sarayı’nda köklü restorasyonlar gerçekleştireceklerini, 90 yıl önce yurtdışına kaçırılan Boğazköy Sfenksi’nin geri getirileceğini söyledi. Günay, ayrıca Efes’in bin yıl önceki gibi yeniden denize bağlanacağını vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yeni dönemde, daha önce Topkapı Sarayı’nda olduğu gibi Yıldız Sarayı’nda da restorasyon çalışmaları yapılacağını, saraydaki Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamit’e ait opera salonunun işlevselleştirileceğini, 90 yıl önce yurtdışına kaçırılan tarihi Boğazköy Sfenksi’nin Anadolu’ya geri kazandırılacağını söyledi. Günay ayrıca Efes’in yıllar sonra yeniden denizle bağlantısının kurulacağını söyledi.

Kültür politikalarını anlatırken hükümetin “Alevi” ve “Kürt” açılımlarına değinen Günay, hükümetin geçen dönemde özellikle kültür konusunda Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı yapacak politikalar yürüttüğünü kaydetti. Bu çerçevede Kürtçenin en önemli eseri “Mem-u Zin”i yayımladıklarını, Madımak Oteli’ni Kültür ve Bilim Merkezi haline getirdiklerini söyleyen Günay, bakanlığın yeni dönem etkinliklerini şöyle sıraladı:
• Nâzım Hikmet gibi dünyaca ünlü şairimize vatandaşlık hakkını geri verdik. Necip Fazıl Kısakürek, Nâzım Hikmet ve daha nice şairlerimizin eserlerini bakanlık olarak yayımladık.

• Şimdiye kadar Milli Savunma’nın kullandığı dört depoyu Topkapı Sarayı’nın teşhir mekânları, kültürel sosyal mekânlar haline getirmeye çalıştık. Sıra Yıldız Sarayı’nda. Yıldız Sarayı’nda Topkapı Müzesi’nde olduğu gibi köklü restorasyonlar gerçekleştireceğiz. Burada Sultan Abdülhamit’in ailesiyle birlikte Batılı sanat eserlerini izlediği bir salon var. O salonun tanıtımı çok önemli. O salonda restorasyon yapacağız. Orayı küçük etkinliklerin düzenleneceği bir alan haline getireceğiz.

Yassıada’da müze

• Yassıada ve Sivriada’da incelemeler yapacağız. Yassıada’yı özgürlükler müzesi ve demokrasi adası haline getirmeye çalışacağız.

• Selimiye Camisi, Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Bu yöndeki çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

  Yenikapı'da bulunan mezarların dünyada eşi benzeri yok

• 90 yıl önce topraklarımızdan kaçırılan Boğazköy Sfenksi’ni geri alıyoruz. Sfenks, Anadolu’ya dönecek. Çorum Müzesi’nde sergilenecek.

• Efes bin yıl gibi bir süre sonra yeniden denizle bağlanacak. Efes’in daha önce denizle bağlantısı varmış. Ancak geçen süre içinde bu bağlantı kapanmış. Biz bu bağlantıyı yeniden sağlayacağız.

• Bu yıl müzelerden yüksek gelir elde ettik. Gelirimizin 250 milyon TL’yi bulacağını tahmin ediyoruz.

• Turizmi kültürle zenginleştireceğiz. Turizmi kültür politikalarının bir parçası olarak görüyoruz. Artık turizmde sadece denizimizle değil, kültür zenginliğimizle de öne çıkacak çalışmalar yapacağız.

• Anadolu’daki unutulan, geri bırakılan tarihi eserlere yönelik de çalışmalarımız olacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir süre önce İzmir’in Selçuk ilçesine yapılacak olan ‘Efes Antik Kanalı’yla ilgili inceleme yapmıştı.

Selda Güneysu/Cumhuriyet
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşte dünyanın 23 kadim kenti…

Dünyanın en eski kentleri Bu kentler, savaşların ve doğanın hışmına rağmen binlerce yıldır ayakta. Palmyra, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir