Haberler

Ege Üniversitesi’nde Patent Yarışması

Üniversitede üretilen patent ve faydalı modelleri girişimcilere tanıtarak ticarileşmesinin amaçlandığı Ege Üniversitesi’nin düzenlediği Ar-Ge ve Teknoloji Günleri‘nin (AreGe) ikincisi yapılıyor. 28-30 Kasım tarihlerindeki ‘Üniversite Patentlerinin Değere Dönüştürülmesi’ temalı etkinliğe katılmak için 50 öğrenci başvuru yaptı. Üniversitenin Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM), TÜBİTAK ve Elginkan Vakfı’nın desteği ile yapılacak yarışmada katılımcılar, süreç hakkında bilgilendirilecek.

Finale kalan katılımcılar yatırımcılara patentlerini sunacak, projelerine ödenek almak için yarışacak.
Üniversite sanayi işbirliği için yıllardır çalıştıklarını söyleyen EBİLTEM Müdürü Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan, “Etkinlik sadece yarışmadan ibaret değil. Katılanlara üretilenlerin fikirden ticarileşmeye kadar olan aşamalarını somut bir şekilde anlatıyoruz. Şu ana kadar 178 uluslararası teknolojik ticari proje işbirliğini sağladık. Türkiye’den yurtdışına giden, oradan da buraya gelen teknolojiler var. Finanse ettiğimiz Avrupa Birliği Projeleri için toplam 5,5 milyon Avro’luk bütçe kullandık. Sanayiden aldığımız geri bildirimlere göre 300 yeni istihdam yarattık. Amacımız üniversite içindeki bilgi birikimini toplumsal faydaya dönüştürmek. Bu yılki etkinliğimize katılanların sayısının 100’ü bulacağını düşünüyoruz” dedi.Başvuru için 7 Kasım son
Yarışmaya üniversite kaynaklı bilimsel çalışmalardan patent almış veya incelenmesi devam eden projeler başvurabilecek. Sanayicilere yeni yatırım olanakları sunacak olan etkinlikte kazanana 35 bin TL ödül verilecek. İki gün boyunca görüşmelerin yanı sıra oturumlara, patent çadırlarına, stantlara ve sergilere de yer verilecek. Yarışmanın yeni fikirleri desteklediğini belirten Fazilet Vardar Sukan, şöyle devam etti: “EBİLTEM’de, konusunda uzman 25 kişi var. Çalışmalarımızı tüm üniversitelerle birleştirmek istiyoruz. Her geçen yıl daha da genişleyeceğiz. Başvurular 7 Kasım’a kadar sürecek. Etkinlik herkese açık .
Detaylı bilgi için www.arege.ege.edu.tr Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu