Anasayfa / Ekonomi-Finans / Ekonomi ılımlı büyüyecek

Ekonomi ılımlı büyüyecekTüketici güven endeksi martta yüzde 3.2 arttı. Büyüme beklentileri güçlendi. Merkez Bankası’na göre 2017’de iktisadi faaliyet kademeli toparlanacak. Hükümetin aldığı önlemlerin etkisi giderek artacak…

TÜKETİCİ Güveni Endeksi Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 3.2 artışla 67.8 düzeyine ulaştı. Başta kur seviyeleri ve enflasyonun yarattığı baskıyla son aylarda dalgalı bir seyir izleyen endeks, 67.8 düzeyi ile 2016 Mart ayının da üzerine çıktı. Tüketici güvenindeki artışta gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumu ile genel ekonomik durum beklentisinin yükselmesi etkili oldu. Hükümetin başlattığı istihdam seferberliğinin de etkisiyle tüketici güveninde gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin sayısındaki artış dikkat çekti.

Bu hafta açıklanacak 2016 dördüncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verileri öncesi ılımlı büyüme beklentileri güçlendi. Merkez Bankası’nca açıklanan Para Politikası Kurulu toplantı özetinde iktisadi faaliyetin son çeyrekte kademeli bir toparlanma kaydettiğine dikkat çekilerek, 2016’da büyümenin ılımlı bir düzeyde gerçekleşeceği tahminine yer verildi. 2017’de iktisadi faaliyetin kademeli ve yavaş biçimde toparlanacağına dikkat çekilen özette, önümüzdeki dönemde ekonominin ılımlı bir büyüme sergilemesi beklendiği vurgulandı. Küresel ekonomi politikalarına ilişkin belirsizliklere bağlı olarak sermaye akımlarının seyri, jeopolitik gelişmeler, işgücü piyasasındaki zayıf gidişat ve döviz kurlarındaki oynaklığın devam etmesi 2017 yılı büyümesini sınırlandırabilecek unsurlar olarak değerlendirildi. Son dönemde alman teşvik tedbirlerinin gecikmeli etkileri ise yukarı yönlü bir risk unsuru olarak değerlendirildi. 2016 üçüncü çeyrek dönemsel gayri safi yurtiçi hasıla verilerine göre Türkiye ekonomisi 2016 üçüncü çeyrekte yüzde 1.8 küçülmüştü.

KİRA SERTİFİKASI İHRACI

içeride veri gündeminin yoğun olmadığı geçen hafta Hazine Müsteşarlığı uluslararası sermaye piyasalarında kira sertifikası ihracı olanaklarını araştırmak üzere Dubai Islamic Bank, HSBC ve Standard Chartered’ı yetkilendirdi. Hazine Müsteşarlığının 13 Şubat 2017 tarihinde duyurduğu iki yıl vadeli TL cinsi sa-bit kira ödemeli kira sertifikası ihracına 2 milyar 77 milyon TL teklif gelmişti. Toplam ihraç tutarı yatırımcıların taleplerine oransal olarak dağıtılarak, 15 Şubat 2017 valörlü, 2 milyar 23 milyon TL tutarında 13 Şubat 2019 itfa tarihli ve sabit kira ödemeli kira sertifikası ihracı gerçekleştirilmişti.

İSTİHDAM 584 BİN KİŞİ ARTTI

TÜİK geçen hafta 2016 51lı işgücü istatistiklerini açıkladı. İşgücünün bir önceki yıla göre 857 bin kişi artışla 30 milyon 535 bin kişiye ulaştığı 2016 üçüncü çeyrekte yaşanan ekonomik daralma-ya karşın istihdam son bir yılda 584 bin kişi artışla 27 milyon 205 bin kişi oldu. İstihdam oram ise 0.3 puanlık artış ile yüzde 46.3 oldu.
2016’da işsiz sayısı 273 bin kişi artışla 3 milyon 330 bin kişiye, işsizlik oranı 0.6 puan artışla yüzde 10.9’a yükseldi. İşsizlik oranı erkeklerde 0.4 puanlık artışla yüzde 9.6 kadınlarda ise 1.1 puanlık artışla yüzde 13.7 oldu. 2016’da tarım dışı işsizlik oranı bir önceki yıla göre 0.6 puanlık artışla yüzde 13 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 1.1 puanlık artış ile yüzde 19.6 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0.6 puanlık artış ile yüzde 11.1 olarak gerçekleşti.

2016’da tarım sektöründe çalışan sayısı 178 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 763 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 19.5’i tarım, yüzde 19.5’i sanayi, yüzde 7.3’ü inşaat, yüzde 53.7’si ise hizmetler sektöründe yer aldı.

  Ekonomide ilk çeyrek sonuçları canlanma sinyali veriyor

“İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ UZATILMALI”

2016 yılında işsizlik oranlarının ve işsiz sayısının yüksek gelmesinin beklenen bir gelişme olduğunu söyleyen Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova, hükümet tarafından istihdama yönelik verilen teşviklerin olumlu etkilerinin önümüzdeki dönem görüleceğinin altını çizdi. Özellikle kayıt dışı işsizliğe yönelik olarak ciddi bir iyileşme olmasını beklediğini dile getiren Arzova, “Yeni istihdama verilen teşviklerin 2017 somasına da devam etmesi, işsizlik rakamlarının düzelmesi açısından çok önemli olduğu şimdiden gözüküyor. Yılsonunu beklemeden, şimdiden 2018 sonuna kadar yapılacak bir uzatım, yeni işe alım sürecini hızlandırabilir” dedi.

Son çeyrek büyüme rakamının pozitif gelmesini beklediğini ifade eden Arzova, ocak ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin bir önceki aya göre yüzde 1.3 artış gösterdiğine dikkat çekti. Arzova, Ocak aymdan itibaren özellikle KOS-GEB kredileri ve Kredi Garanti Fonu destekli kredilerde kıpırdanma olduğunu zaten seziyorduk. Şimdi şubat ayı verilerini de gördüğümüzde eğer ocak ayma göre artış varsa, hem canlanmanın olduğu konusunda daha net bir ifadede bulunabilir, hem de

2017 birinci çeyrek büyümesinin pozitif ve olumlu geleceği yönünde beklentilerimizi artırabiliriz” dedi.

REKORTMEN DÖRT İL

2016 yılı işgücü istatistikleri çerçevesinde TÜİK’in Türkiye’yi 12 bölgeye ayırarak yaptığı hesaplamaya göre, geçen yıl istihdam oranının yüzde 35.5 ile en düşük olduğu Güneydoğu Anadolu, işsizlik oranmın ise yüzde 18.7 ile en yüksek olduğu bölge oldu. İşsizlik oranının yüzde 4.5 ile en düşük olduğu Doğu Karadeniz, yüzde 52 ile istihdam oranının en yüksek olduğu bölge olarak belirlendi. Dikkat çekici bir ayrıntı ise 2016’da işsizlik oranı İstanbul’da bir önceki yıla göre 0.6 puan artışla yüzde 13.6’ya, istihdam oranı 1.3 puan artışla yüzde 48.7’ye yükseldi.

Türkiye’yi 26 bölgeye ayırarak yapılan hesaplamalara göre ise en yüksek istihdam oram yüzde 54 oranı ile Kastamonu, Çankırı, Sinop illerinden oluşan bölgede gerçekleşti. Bunu yüzde 53.5 ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinin bulunduğu bölge izledi. En düşük istihdam oranı ise yüzde 28 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt illerinden oluşan bölgede belirlendi.

CAZİBE MERKEZLERİ İLAÇ OLACAK

İstihdamın en düşük, işsizlik oranın yüksek olduğu iller dikkate alındığında Cazibe Merkezleri Programının yaratacağı istihdamın “ilaç” olması bekleniyor. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’m yaptığı açıklamalara göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 23 ili kapsayan cazibe merkezleri programına şu ana kadar 3 bin 300 başvuru geldi. Bu başvuruların toplam yatırım tutarı rekor düzeye ulaşarak 82 milyar TL’yi buldu. Proje başvurusunda öngörülen istihdam ise 360 bin kişiye ulaştı.

TÜİK’in açıkladığı yurt dışı üretici fiyat (YD-ÜFE) endeksi şubatta bir önceki aya göre yüzde 0.93 düştü. TÜİK verilerine gör,e ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurtdışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimini ölçen YD-ÜFE,

2017 Şubat ayında, geçen yılın aralık ayma göre yüzde 6.26 geçen yılın aynı ayma göre yüzde 24.24 artış gösterdi. Hatırlanacağı üzere şubatta TÜFE yüzde 0.81 artmış ve yıllık enflasyon 0.91 puan yükselerek yüzde 10.13 olmuştu. Geçici vergi indirimlerine karşın TL’deki birikimli değer kaybının etkisiyle temel mal enflasyonundaki kaydedilen belirgin artış sonucunda çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi yükselmişti.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 Yılında Yatırımınızı Burcunuza Göre Yapın

2019 yılında yatırım yapacak girişimciler için iş dünyasının burç yorumlarını, ekonomiyi neler bekliyor tüm detaylar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir