Ekonomi Haberleri

Ekonomi ve Piyasa Yorumları Eylül 2012

Dow Jones, İMKB, euro/dolar paritesi, petrol ve altın fiyatlarıyla ilgili tüm öngörülerimiz gerçekleşti. Mayıs sonundan bu yana yaşanan yükseliş trendinin yıl sonuna kadar devam etmesini bekliyoruz…

Ucuz ve bol paranın gücü

MAYIS sonundan bu yana köşemizden yükseliş trendinde olduğumuzu defalarca işledik. Bu trendin yıl sonuna kadar devam etmesini beklediğimizi aktardık. Verdiğimiz tahminler şöyleydi:

•    Hisse senedi piyasaları: Yıl sonuna kadar yükseliş beklediğimizi aktardık. ECB (Avrupa Merkez Bankası) ve FED’in (ABD Merkez Bankası) parayı çok bol ve ucuz tuttuğunu, risklerin azalması halinde bu ucuz ve bol paranın güvenilir liman ABD hazine piyasalarından çıkıp riskli enstrümanlara yönelebileceğini yazdık. Bu nedenle borsalarda yıl sonuna kadar yükseliş yaşanabileceği yönündeki görüşlerimizi ısrarla paylaştık. Dow Jones’ta 2008 krizi öncesi görülen zirve seviyelerin test edilebileceğini hatta aşılabileceğini belirttik. Dünya borsalarında yükseliş devam ediyor. Dovv Jones endeksi bu yazının yazıldığı sırada 13 bin 300’lere dayanmıştı.

•    İMKB: İMKB’nin bu yılki hikayesinin biraz farklı olduğunu belirtmiştik. 2010 ve 2011 yıllarında Türkiye’nin potansiyel büyüme hızının çok üzerindeki büyüme rakamlarından sonra 2012’de yaşanmakta olan “yumuşak iniş” ekonomideki bazı dengesizliklerin düzelmesini sağlıyor. Ekonomik büyüme hızında yüzde 3.5 düzeylerine doğru yaşanan düşüş enflasyonda ve cari açıkta gerilemeyi beraberinde getiriyor. Enflasyonun bu yılın sonlarında yüzde 6.5, cari açığın ise yüzde 7.5 düzeylerine gerilemesini bekliyoruz. Bu düzelmenin de kredi derecelendirme kuruluşlarını harekete geçirebileceğini öngörüyoruz. Türkiye’nin yakın gelecekte “yatırım yapılabilir” ülke statüsüne çıkarılmasını beklediğimiz için uzun zamandır İMKB’nin dünya borsalarındaki yükselişe olumlu ayrışarak katılabileceğini söylüyorduk. Ki bu tahminimiz şu ana kadar doğru çıkmış durumda. İMKB 100 endeksi 68 bin düzeylerine ulaştı.
•    Parite: Euro/dolar paritesinin 1.20’lere geldiği dönemde dahi paritede yükseliş beklediğimizi aktardık. Artmasını beklediğimiz risk iştahının pariteyi olumlu etkileyeceğini düşünüyorduk. Dolar fonlamada olduğu için “carry” yatırımlarının (yani riskli enstrümanlara doğru gidişin başladığı dönemler) pariteyi yükseltebileceğini tahmin ediyorduk. Ayrıca ABD ile Avrupa ekonomileri arasındaki büyüme makasının Avrupa lehine daralmasını da pariteyi olumlu etkileyebilecek faktörler arasında sıralıyorduk. Ve son olarak belirttiğimiz vadede (yıl sonuna kadar olan dönem) Avrupa’ya yönelik risklerin ve kaygıların “geçici” de olsa azalmasını bekliyorduk. Ve bu üç temel faktör pariteyi desteklemeye başladı. Bu yazının yazıldığı sırada parite 1.28’e kadar yükselmişti.

•    Emtia piyasaları: Emtia piyasaları paritedeki yükselişe ve risk iştahındaki değişimlere çok duyarlıdır. Risk iştahında belirgin bir artış var. Bunu borsalardaki yükselişten ve VIX’teki (volatilite-oynaklık endeksi) gerilemeden de gözlemlemek mümkün. Risk iştahındaki artış emtia piyasalarını olumlu etkiliyor. Ayrıca son haftalarda paritede de yükseliş başladı. Haliyle dolar cinsinden fiyatlanan ve işlem gören emtia piyasaları paritedeki eğilimden de olumlu etkileniyor. Petrol fiyatlarında 125 dolarlı seviyelere doğru eğilim devam edecek gibi görünüyor.

•    Altın: Altın fiyatlarında haftalardır ciddi bir hareket beklediğimizi hep yazdık çizdik. Altın piyasasını çok detaylı işledik. Ons fiyatı 1.650 doların üstünde kaldığı sürece hedefin bir önceki zirve (1.920 dolar) olduğunu çok kez aktardık. Altının onsu bu yazı yazıldığı sırada 1.740 dolar seviyelerinden işlem görüyordu.

DRAGHI YANILTMADI

Geçen haftanın en önemli gelişmesi Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin yaptığı açıklamalardı. Geçen ay yaşadığı kredibilite kaybından sonra güçlü ve somut hamlelerle geleceğini tahmin ettiğimizi aktarmıştık. Nitekim de öyle oldu. Draghi, geçen haftaki konuşmasında (haftaya çok daha detaylı ele alacağız) piyasaların beklediğinden çok daha somut önlemler açıkladı. Bu açıklamalar piyasalardaki pozitif havaya ek momentum getirdi. Mayıs sonundan bu yana yaşanan yükseliş trendinin devamını bekliyoruz.

Erkin Şahinöz / Para Dergi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu