Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Ekonomide büyüme dönemi

Ekonomide büyüme dönemi

2015 yılında ekonomiden çok siyaset konuşuldu. 7 Haziran seçimleri sonrasında ortaya çıkan tablo ekonomide çarkları deyim yerindeyse durdurdu. 1 Kasım seçimlerinde tek başına iktidarın ardından gözler tekrar ekonomiye çevrildi. Iş dünyasının kendi ifadesiyle siyasi istikrar tekrar sağlandı. 2016’ya girerken siyasi belirsizlik geride kaldı, ekonomide yeni bir hamle dönemi geldi. Gelişmeler böyle olunca hem kamu kesiminden hem de özel sektörden yatırım sinyalleri gelmeye başladı.

Ekonomide büyüme dönemi

İş dünyasının nabzını en iyi meslek örgütlerinden tutarız. Bu nedenle Almanak Özel Sayası çerçevesinde biz de başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olmak üzere sanayisi ile öne çıkan illerin oda başkanlarıyla konuştuk. Başkanlar 2016 konusunda oldukça iyimserler. Siyasi istikrarın gelmesinin ekonomi için avantaj olduğunu vurguluyorlar. En önemli risk olarak ise Rusya ile gerilen ilişkileri görüyorlar. Baş-kanların tamamı ekonomide büyümenin beklentilerin üstünde olacağım tahmin ediyor.



TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yaptığı değerlendirmede risklere ve fırsatlara dikkat çekiyor. Hisarcıklıoğlu, 2016 yılında risklere değil fırsatlara, içeriye değil dışarıya odaklamlması gerektiğini İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, 2016’da özellikle kamu yatırımlarının sanayi için fırsatlar doğuracağını söylüyor. İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ise, belirsizliklerin geride kaldığını, dinamik bir yılın beklendiğini vurguluyor. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, güven endekslerinin yükselmesinin ekonomi için iyi bir işaret olduğunu söylüyor. Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci de 2016’nın yatırım, üretim ve istihdam yılı olacağını belirtiyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ise, siyasi belirsizliğin kalkmasına rağmen güvenlik kaynaklı risklerin devam ettiğine dikkat çekiyor. Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, asgari ücret artışında işverene düşecek payın istihdamı doğrudan etkileyeceğini vurguluyor. Keçeci, maliyetin işverene yüklenmesi halinde istihdam yoğun sanayi kollarında ciddi sıkıntılar yaşanabileceğini söylüyor. Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu en iyimser başkanların başında geliyor. Gaziantep ekonomisinin yüzde 4.5 büyüme ile yılı kapattığını söyleyen Konukoğlu, 2016’da da Türkiye ortalamasının üzerinde büyüme beklediklerini söylüyor. Kocaeli Sanayi Odası Başkam Ayhan Zeytinoğlu ise, fırsatlar ve tehditlerin bir arada olduğunu belirterek işadamlarına temkinli olmalarını öneriyor.

Fırsatlar ve riskler yılı 2016

Hem içeride, hem dışarıda çalkantıların yaşandığı bir yılı geride bırakıyoruz. Tüm olumsuzluklara rağmen ekonomimizin dinamizmini ve temellerimizin sağlamlığını gösterdik. Geçici verilere göre özel sektör olarak 2015’te 940 bin kişiye yeni istihdam sağladık. 197 milyar TL makine ve teçhizat yatırımı yaptık. Bavul ticareti de dahil 148 milyar dolar mal ihracatı gerçekleştirdik. Uluslararası taşımacılık hizmetlerinden net 5.7 milyar dolar, turizmden 27.3 milyar dolar döviz kazandırdık. Yurtdışında 6.7 milyar dolar tutarında yeni yatırıma imza attık. 2016’ya baktığımızda bizi bekleyen beş temel risk unsuru görüyorum: Çevre coğrafyamızdan kaynaklı jeopolitik çalkantılar, FED’in faiz artırma sürecinin hızlanması, terör olayları, ülke kredi notumuzun düşmesi ihtimali, emtia fiyatlarındaki aşırı oynaklık ve bunun ihracat pazarlarımıza etkileri.

□te yandan önümüzde beş fırsat alanı da var. Hükümetimizin eylem planının yapısal reformları hızlandırması, AB sürecinin yeniden canlanması, petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki gerilemenin dış kaynak ihtiyacımızı azaltması, kamu bütçesindeki sıkı duruşun sürdürülmesi, özel sektörümüzün risk yönetimi konusundaki tecrübesi.

2016’da risklere değil, fırsatlara, içeriye değil dışarıya odaklanmalıyız. Özel sektör olarak ihtiyatlı iyimserliğimizi korumalıyız. FED’in faiz artırma süreci döviz kurlarını ve faiz oranlarını yükseltecek. Dolayısıyla yatırım finansmanında daha fazla özkaynak daha az yabancı kaynak kullanımı önem kazanacak. Enseyi karatmadan temkinli bir şekilde ilerlemeye devam edeceğiz.




Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir