Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Ekonomide Canlanma Yavaş ve Sınırlı Olacak

Ekonomide Canlanma Yavaş ve Sınırlı Olacakekonomide canlanmaGİRİŞİMCİLER ve halkın tüm kesimleri her dönemde “Ekonomi ne durumda?” ve “Ekonomi nereye gidiyor?” sorularının cevabını öğrenmek ister. Çünkü ailelerin geçim ve iş insanlarının kazanç düzeyi bu soruların cevabına bağlıdır. Bu sorulara en iyi cevabı göstergelerin anası olan milli gelir istatistikleri verir. Ancak bu istatistikler herhangi bir dönem tamamlandıktan 70 ile 90 gün sonra açıklandığı için mevcut durum ve eğilim hakkında hemen bilgi sahibi olmak isteyenler başka ipuçları arar.

Açıklanmış tüm göstergeler elden geçirildiğinde aşağıdaki ipuçlarına ulaşılıyor.

■ Yılın ilk üç ayına ait imalat sanayii kapasite kullanım oranında yukarı doğru bir kıpırdanma var.

■ Sanayi üretim endeksinin ilk iki aylık sonuçları da üretim artışını işaret ediyor.

■ Sanayi üretimindeki artışa rağmen enerji üretimi ilk iki ayda geçen yılın aynı dönemine göre geriledi. İşsizlik oranı da artış eğilimi gösteriyor.

■ Mart ayında hızını kaybetse de yılın ilk üç ayındaki otomobil satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17.3 oranında arttı. Aynı dönemde otomobil ihracatı yüzde -1.6 oranında azaldı.

■ Beyaz eşyada iç satışlar ile ihracat toplamı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.9 oranında arttı.
■ Konut satışları 2012 yılında yüzde 3.1 oranında yükseldi. Bu eğilimin yılın ilk çeyreğinde de devam etmiş olduğu tahmin ediliyor. Konut satış fiyatlarındaki artış oranı enflasyondan arındırıldığında yeni konutlarda yüzde 3.4 oranında reel fiyat artışı görülmesi de talebin canlılığı yönündeki tahminleri doğruluyor.
■ ithalde alınan KDV toplamı bu yılın üç ayında, 2102’nin aynı dönemine göre yüzde 36.1 gibi yüksek oranda bir artış göstermesi de canlanma tahminlerini güçlendiriyor. İthalata ait diğer göstergelerde de canlanma işaretleri gözlemleniyor.

■ 12 aylık kredi artış oranı nisan ayı ortasında yüzde 22.5’e yükseldi.

Bu oran yılbaşında yüzde 15.5 düzeyindeydi. Kredilerdeki yıllık artış oranının taşıt kredilerinde yüzde 9.2’de kalırken, konut kredilerinde yüzde 22.9’a çıkması ise diğer bir canlanma belirtisi olarak görülüyor.

  Kredi kartları taksit sayısının azaltılması

EĞİLİM GÖSTERGELERİ

İçinde bulunduğumuz ikinci çeyrek ve yaz ayları hakkında fikir veren eğilim anketlerine bakıldığında şu sonuçlar ortaya çıkıyor:

■ Merkez Bankası’nın Bileşik Öncü Göstergeler Endeksi şubat ve mart aylarında bir miktar artarak 99.36’ye yükseldi. Bu yükseliş canlanma eğilimin ikinci çeyrekte de devam edeceğini düşündürüyor. Buna karşılık OECD’nin aynı nitelikteki endeksinin ibresi yatay bir seyir gösteriyor. Bu iki endekste sanayinin ve ekonominin tümünü kapsayan sekiz göstergenin sonucu tek bir göstergede ifade ediliyor.

■ HSBC’nin Markit Satın Alma Yöneticileri (PMI) endeksi mart ayında şubata göre biraz geriledi ama hâlâ olmulu gidişi işaret eden 50 değerinin üstünde bulunuyor. Bu endeks 400 büyük sanayi kuruluşundan alınan bilgilere göre hesaplanıyor.

■ TÜİK’in sektörel güven endeksleri ile TCMB’nin yönelim anketi ilk çeyrekteki canlanmanın ikinci çeyrekte de süreceği izlenimini veriyor.

Mevcut durum ve ekonominin geleceği ile ilgili tüm göstergeler bir arada incelendiğinde aşağıdaki tahminleri yapmak mümkün oluyor:

■ 30 Haziran günü açıklanacak ilk çeyrek büyüme oranı, 2012’nin son çeyreğindeki yüzde 1.4’ün üstüne çıkacak. Bu oran yüzde 2.4 ile yüzde 3 arasında açıklanabilecek. Büyüme oranı ikinci çeyrekte biraz düşse de yılın ikinci yarısında yüzde 4’e yakın büyüme oranları sürpriz olmayacak.

■ Mevcut politikalar devam ettirildiğinde 2013 yılının tamamında büyüme oranı yüzde 3.0’ü bulacak. Faiz indirimi devam ettiği ve canlanmaya yönelik yeni önlemler alındığı takdirde bu oran yüzde 3.6’ya yükselecek.

■ 14 ay süren yumuşak iniş döneminden çıkış süreci de çok hızlı olmayacak. Canlanma eskiden alıştığımız gibi yüzde 8 dolayındaki yüksek düzeylerde değil de daha düşük oranlarla ortaya çıkacak.

■ Çelişkili göstergeler nedeniyle canlanma sınırlı ölçülerde kalacak. Kısacası ekonominin grafiği bir “U” harfine değil de iyileşmenin daha yavaş seyrettiği ve zamana yayıldığı “V harfine benzeyecek.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir