Anasayfa / Ekonomi-Finans / Ekonomide Hürrem Sultan Bereketi

Ekonomide Hürrem Sultan Bereketi
ANKARA – Türkiye’de televizyon dizileri kendilerine özgü ekonomiler yaratıyor. “Sıla tokası”, “Dicle sürmesi”, “Bihter kolyesi”nden sonra şimdi de “Hürrem Sultan”ın ürünleri yok satıyor.

Sibel Ertürk Kurtoğlu/Medine Taşdelen Yıldırım – Osmanlı İmparatorluğu’nun en uzun süre tahtta kalan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatının anlatıldığı ve zaman zaman tartışmalara yol açan ”Muhteşem Yüzyıl” dizisi, mücevherinden kolonyasına kadar Hürrem Sultan ekonomisi yarattı.

Tüketici eğilim ve tercihlerinde önemli bir etken haline gelen dizilerin son günlerde en çok konuşulan ”Muhteşem Yüzyıl”ın yayınlanmasıyla, Topkapı Sarayı daha fazla ziyaret edilirken, Hürrem Sultan ile ilgili kitaplar ve Padişahın eşine savaş dönüşü getirdiği kolonyalardan esinlenerek yaratılan ”Hürrem Sultan Kolonyaları”nın satışında artış dikkat çekmeye başladı.

KOLONYASI, RESTAURANTI, TAKISIHürrem Sultan Kolonyaları’nın üreticisi Erse Genel Müdürü Erdoğan Ayboğan, Kanuni Sultan Süleyman’ın savaş dönemlerinde eşi Hürrem Sultan’a altın, mücevher ve bazen kolonya hediye ettiğini, padişahın bu hediyesinin günümüzde de devam etmesi için ”Hürrem Sultan Kolonyaları”nı yaptıklarını anlattı.

Kolonyaların kokusunu Kanuni Sultan Süleyman’ın ”büyük aşkla bağlı olduğu” Hürrem Sultan’a yazdığı bir mektupta yer alan ”Turuncum, narım, narencim…” dizelerinden yola çıkarak belirlediklerini ifade eden Ayboğan, yüzyıllardır süren kolonya ikramı geleneğine farklı bir dokunuşla günümüze modernize edilen kolonyaların, limon kokusu dışında mandalina ve greyfurt özü içerdiğini söyledi.

Ayboğan, Hürrem Sultan Kolonyaları’nın bir kaç ay önce piyasaya çıktığını kaydederek, ”Kolonyanın satışa sunulmasıyla dizinin yayına girmesinin aynı döneme denk gelmesi tesadüf. Reklamın iyisi kötüsü olmaz. Dizi tartışıldıkça bizim de reklamımız yapılmış oluyor. Kolonya çıktığı günden beri belirli satış rakamları var. Dizide Hürrem Sultan’ın süslenmesi, kokular sürmesi de satışa katkıda bulunuyor. Açıkçası artı yönde bir talep gördük. Kolonya bayanlar tarafından sempatik karşılanıyor” dedi.

Image

ORİJİNAL TAKI FİYATLARI 6 İLE 150 BİN DOLAR ARASINDAMücevher markası Boybeyi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mete Boybeyi de Muhteşem Yüzyıl dizisi için özel olarak ”Hürrem Sultan Koleksiyonu”nu tasarladıklarını bildirdi.

Osmanlı saray takılarından esinlenerek eski kesim elmas, zümrüt, yakut, safir, inci kullanılarak hazırlanan ve 93 parça eserden oluşan koleksiyondaki takıların fiyatlarının 6 ile 150 bin dolar arasında değiştiğini belirten Boybeyi, takılar arasında kolyeler, yüzükler, küpeler ve broşların yer aldığını, dizide kullanılan takıların toplam değerinin 1,5 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.

Dizide özellikle Hürrem Sultan’ın kullandığı mücevherlere kadınların çok büyük ilgi gösterdiğine işaret eden Boybeyi, dizinin yayına girmesiyle birlikte kadınlardan mücevherlere daha fazla talep olduğunu ve dizi takılarına sipariş almaya başladıklarını kaydetti.Boybeyi, mücevherlerin yapılma aşamasının çok önemli olduğunu, takıların yapılması için 20-25 kişilik bir ekibin çalıştığını anlattı.

Bu arada, mekan inşaatı ve kostüm maliyeti toplam 4 milyon lira olan Muhteşem Yüzyıl dizisi, Topkapı Sarayı ve bazı tarihi mekanların yanı sıra kurulan 2.100 metrekarelik platoda çekiliyor.

Dizinin yayınlanmaya başlamasının ardından bazı dış çekimlerinin yapıldığı, Osmanlı İmparatorluğu’na uzunca bir süre ev sahipliği yapan Topkapı Sarayı da daha fazla ziyaretçi çekmeye başladı.

HÜRREM OKUMA ORANINI ARTTIRDINurhan Çorlu – ”Muhteşem Yüzyıl” adlı dizi, konuyla ilgili tarih kitaplarına ilgiyi artırdı.

Araştırmacı gazeteci-yazar Yavuz Bahadıroğlu, 1520 yılında tahta çıkan Kanuni Sultan Süleyman’ın yaklaşık 7 ay içinde Belgrad seferine çıktığını hatırlattı.

Bahadıroğlu, bu sürenin Kanuni’nin padişahlığa alışma evresi olduğunu belirterek, ”Yani bu öyle haremle çok ilişki kurabileceği bir zaman dilimi değildir. Önce kendini devlet adamlarına ispatlaması lazımdı. Kanuni tahta geçtiği gün en büyük derdi Hürrem Sultan ya da harem değildi, insanlara babası gibi kudretli bir hükümdar olacağı umudunu vermek ve o umutla yeni fetihlere çıkmaktır. Çünkü her padişah bir öncekinin yapamadığını yapmak ister” diye konuştu.

Haremin Osmanlı İmparatorluğunda I. Murad döneminden itibaren var olan bir müessese olduğunu ifade eden Bahadıroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Haremin saraya hizmetkar yetiştirme gibi işlevi de var. Yani sarayın kadın hizmetlileri haremden çıkar. Ayrıca devlet adamlarına da eş yetiştirilir, sadece padişaha değil. Bunların da kültürlü, eğitimli, ilim sahibi, dini içselleştirmiş olmaları ve eskiye ait bütün irtibatlarını kesmiş olmaları lazım. Harem’de devlet adamlarına yetiştirilen eşlerin önemi var, çünkü padişahlar Anadolu’dan kız almıyorlar, köle kızlardan eş seçiyorlar. Bunun nedeni de Anadolu’da akraba bırakmak istememeleri, çünkü bırakılan akrabalar saraya dayanarak halka zulmedebilirdi.”

Image

“HÜRREM SULTAN” VE HAREM İLGİ ÇEKTİEnder Sever – Alfa Yayınevi yetkilileri, Demet Altınyeleklioğlu’nun kaleme aldığı ilk baskısı 2009 yılında yapılan Hürrem Sultan’ın hayatının anlatıldığı ”Moskof Cariye Hürrem” ile Hürrem Sultan ile Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah’ın hayatının anlatıldığı 2010 yılı ağustos ayında basılan ”Cariyenin Kızı Mihrimah” adlı kitapların diziden önce 64 bin adet sattığını belirttiler.

Dizinin yayınlanmaya başlamasıyla kitaplara ilginin arttığını ifade eden yetkililer, dizinin gösterilmeye başlandığı sadece 2 haftalık süreçte söz konusu kitapların 13 bin adet sattığını ifade ettiler.

İnkılap Yayınevi yetkilileri ise Colin Falconer’in yazdığı ”Bir Hürrem Masalı” adlı kitabın satışının diziyle birlikte yüzde 50 arttığını, Çatı Yayınları da, 5 ocakta yayımlamaya başladıkları Nazım Tektaş’ın ”Hürrem Sultan” ve Ertuğrul Burak’ın ”Cariyeler Saltanatı” adlı kitaplarının birinci baskılarının bittiğini, ikinci baskıya başlayacaklarını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir