Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Ekonomik Büyümeyi Hızlandırmanın 10 Yolu

Ekonomik Büyümeyi Hızlandırmanın 10 Yolu

EKONOMİNİN MARŞINA BASMANIN 10 YOLU

Piyasalarda güven düşük, borçlar yüksek ve bazı yerlerde vergiler artışta. Her ne kadar Brezilya, Çin ve Hindistangibi ülekelerde mal ve hizmetlere olan talep artışta olsa da dünyanın dört bir yanındaki talebin artırılması için güven ortamının yeniden kurulmasını sağlayacak birşeylerin yapılması şart. Ekonomik büyümeyi hızlandırmamız gerekiyor.
Önümüzdeki 12 ay içinde neler yapılması ve onları kimlerin yapmaları gerektiği hakkında işte sizlere 10 öneri.

1.BİZE PARANIN UCUNU GÖSTERİN
Bankaların üzerinde oturmakta oldukları paraları küçük ve orta boy işletmelere cazip koşullarda kredi olarak vermelerini sağlayın.İstihdam ve büyüme yaratmanın en iyi yolu yeni ürünlere ve hizmetlere para pompalamaktır.Peki bunu kim yapmalı?Elbette ki politikacılar.

2.YATIRIMCILARI ŞEVKLENDİRİN
Herhangi bir ekonomideki zayıf sektörlerin şifalı ilacı doğrudan yabancı yatırımlardır.Ülkelerin tümünün ama özellikle de batmaya doğru giden ulusların vergi teşviklerini yeniden gözden geçirmeleri gerekiyor. Büyük çok uluslular, kalifiye iş gücü ile istikrarlı politik ortam isterler ki ardından yatırımlar,üretim ve istihdam gelsin.

3.ALTYAPILARI İYİLEŞTİRİN
2008 yılında finansal krizin patlamasının ardından,ABD başkanı Barack Obama bir hayli küçük alt yapı projelerine odaklanılmasını önermişti.Oysa ABD’nin çok daha fazla ve daha büyük projeler başlatması gerekir ve dünyanın dört bir köşesindeki hükümetlerinde aynısını yapmaları şart.

4.İŞLERİ BASİTLEŞTİRİN
Yeni çalışanların işe alınması ile yeni bir şirket kurmanın önündeki bürokrasiyi azaltmak çok mu zor?Bu süreç neden dünyanın hemen her yerinde upuzun çok pahalı olmak zorunda?

5.FOSİL YAKITLARI GERİDE BIRAKIN
Giderek istikrarsızlaşan bir dünyada benzin fiyatlarının artması ve petrol ile doğal gaz arzının belirsizleşmesi çok normal.Oysa yenilenebilir enerjiye yatırım yapılmasıyla kalifiye işçiler için yeni fırsatlar yaratılacak,hemen hemen her yerde maliyetler düşecek ve gelecek nesiller için güvenilir bir enerji arzı temin edilmiş olacaktır.6.”SINIRLARI OLMAYAN YETENEKLER”İŞE ALIN
Kalifiye ve girişimci çalışanlara hemen hemen her pazarda ve sektörde ihtiyaç duyulur.Ancak işverenlerin global pazar yerindeki mevcut uzmanlıklardan faydalanabilmeleri için genellikle sınırsız bürokratik engellerin üzerinden atlamaları gerekir.Ama dünya artık düz;onun iş gücüde giderek hareket kabiliyetini artırıyor.Peki siz onları ağırlamaya hazırmısınız?

7.İNSANLARA BİRŞEYLER YAPMAYI ÖĞRETİN
Almanya halen Avrupa Birliği’nin dinamosu olma özelliğini sürdürüyor,çünkü üretim ve mühendislik kapasiteleri çok güçlü.Peki diğer ülkeleri bu Alman modelini kopyalamaktan alıkoyan ne?ABD teknolojik inovasyonda çok başarılı oldu,ancak artık yazılım ve donanım tasarımları her geçen gün Hindistan,Çin bazen de Brezilya’daki Slikon Vadilerine doğru kayıyor.Bugün kü yeni “yeni ufuklar”üretimidir.Onu artık çantada keklikmiş gibi görmeye devam edemeyiz.

8.ÖĞRENCİ “SİLOLARINDAN”VAZGEÇİN
Pek çok alanda üniversite eğitiminin süresi kısaltılarak kalifiye insanların bir an önce iş gücüne katılmaları sağlanılabilir.Üniversiteler bugün öğrencileri üretken bir iş ortamına etkili ve verimli bir şekilde katılmaları için hazırlamak yerine onları istifleyen birer silo haline gelmiş durumda.

9.TAM ZAMANLI KADAR ESNEK ZAMANLI İŞLER DE SUNUN
Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca çalışan belkide daha az süreler çalışmak istiyorlar ama önlerinde böyle bir seçenekleri yok.İş paylaşımının ve esnek çalışmanın yaygın bir şekilde benimsenmesiyle işsiizlik ve ondan kaynaklanan maliyetler dramatik boyutlarda azaltılabilir.Genellikle aileleriyle daha fazla zaman geçirmek istediklerinden daha az çalışmak isteyen insanlar böylece bunu yapabilecekler ve bu sayede de işsiz insanlar işyerlerine geri dönebilecekler.Yani tam bir kazan-kazan durumu.

10.İSTİKRARI YENİDEN KURUN
Son olarak da dünyanın her yerindeki liderlerden bir ricamız var:Hükümetlerin bugün istikrarlı bir finansal ortama giden yolda liderlik yapmaları gerekiyor.Faiz oranları düşük tutulmalı;para bankacılık sisteminin içinden akıp gimeli.Bugün özel müteşebbisliğin üzerindeki kontrollerden çok yatırımların teşvik edilmesi önemli.
Sadece bu sayede ekonomilerimizdeki güven ve haysiyet duygusunu yeniden tesis edecek,yeni şirketler,yeni iş olanakları ve yeni pazarlardan oluşan verimli döngünün hızlanmasını sağlayabiliriz.

Nuray Bulut : Myfikirler.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir