Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Ekonomik Güven Endeksi haziranda arttı

Ekonomik Güven Endeksi haziranda arttıEkonomik Güven Endeksi haziranda arttı. Dış ticaret açığı mayısta da daralmaya devam etti. Uzmanlara göre, Rusya ve İsrail ile varılan anlaşmalar ihracat ve turizmin yanı sıra ekonomik beklentilere de olumlu yansıyacak…

KÜRESEL ölçekte iyimserlik var. Her ne kadar Brexit şoku bir miktar dalgalanma yaratsa da Amerikan Merkez Bankası’mn faiz artışının gelecek yıla öteleneceği beklentileri gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahını artırıyor, içerde ise Rusya ve İsrail ile ilişkilerde aynı anda yaşanan yumuşama piyasaya olumlu yansıyor. Diğer yandan geçen hafta Atatürk Havalima-nı’na yönelik terör saldırısı büyük bir şok yarattı. Beklentiler açısından olumlu ve olumsuz gelişmeler birlikte yaşanıyor.

Makro açıdan haziran ayma ilişkin ekonomik güven endeksi artışa işaret etti. Endeksin alt kalemleri olan tüketici güveni artarken, reel kesim güveni düştü. Ödemeler dengesi ise düzelme eğilimini koruyor. Mayısta geçen yıla göre yiizde 25’lik bir azalma oldu. Uzmanlar, Rusya ile krizin çözülmesinin dış ticaretteki olumlu yansımalarının ikinci yandan itibaren görülmeye başlayacağım savunuyor. Güven endekslerinin de beklentilerin düzelmesiyle pozitif olabileceğini ancak büyük terör saldırılarının en büyük risk olacağını savunuyorlar.

Ekonomik Güven Endeksi

EKONOMİYE GÜVEN ARTTI

Ekonomik Güven Endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks. Ekonomik Güven Endeksi haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1.3 oranında artarak 82.26 değerinden 83.33 değerine yükseldi. Artış, inşaat sektörü, hizmet sektörü ve tüketici güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Haziran ayında inşaat Sektörü Güven Endeksi 80.94 değerine, Hizmet Sektörü Güven Endeksi 95.75 değerine ve Tüketici Güven Endeksi 69.43 değerine yükseldi. Haziran ayında Reel Kesim Güven Endeksi 104.3 değerine, Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi ise 99.65 değerine geriledi.

İHRACATTA ARTIŞ, İTHALATTA AZALMA VAR

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre, ihracat mayıs ayında, 2015 yılının aynı ayma göre yüzde 9.6 artarak 12 milyar 140 milyon dolar, ithalat yüzde 3.8 azalarak 17 milyar 194 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mayısta dış ticaret açığı yüzde 25.5 azalarak 6 milyar 788 milyon dolardan 5 milyar 54 milyon dolara geriledi, ihracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıl mayısta yüzde 62 iken, bu yıl mayıs ayında yüzde 70.6’ya yükseldi. Avrupa Birliği’nin ihracattaki payı geçen yıl mayısta yüzde 42.5 iken, bu yıl mayısta yüzde 48.5 oldu. AB’ye yapılan ihracat, 2015 yılının aynı ayma göre yüzde 25.1 artarak 5 milyar 887 milyon dolar olarak gerçekleşti. En çok ihracat yapılan Ingiltere’ye 1 milyar 283 milyon dolar ihracat yapıldı. Bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 112 milyon dolarla Almanya, 673 milyon dolarla İran ve 603 milyon dolarla İtalya takip etti.
  Yaratıcı Ekonomi Küçük Şirketlerde Yapılıyor

“YAZ AYLARI DURGUN GEÇECEK”

Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, Rusya ile anlaşma sonrası ihracatın bir miktar artacağını belirtiyor. Buna karşın Brexit yani İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı nedeniyle Avrupa pazarında yavaşlama olabileceğini düşünüyor. Bu iki gelişmeden hangisinin baskın çıkacağının ise belirleyici olacağını söylüyor. Kamunun büyümeyi destekleyici girişimlerine dikkat çeken Aslanoğlu’na göre, turizmde ve ihracatta beklentiler önemli. Ancak yaz ayları mevsimsel olarak yavaş geçecek. Güven endeksleriyle ilgili ise Aslanoğlu, ekonomik güven endeksinin alt endekslerini şöyle yorumluyor:

“Reel kesimde düşüş görüyoruz. Çünkü reel kesim güvenini ölçen anketteki sorular gelecek üç ay için soruluyor. Genelde yaz ayları tatil olduğu için bazı reel sektör firmaları üretimi durduruyor. Mevsimsel düşüş olur. Bir önceki aya göre azalmadan kaynaklanıyor. Tüketici güvenindeki artışı ise yorumlamakta zorlandım. Çünkü Bloomberg tüketici endeksi aynı ayda düştü. Bugüne kadar TÜIK’e paralel olurdu ama ilk kez farklı çıktı.”

“ETKİLERİ 2017’Yİ BULABİLİR”

ING Bank Başekonomisti Muhammet Mercan, Rusya ile yapılan anlaşmanın olumlu etkisinin ancak 2017 yılına yansıyabileceğini belirtiyor. Mercan’a göre, bu yıl artık geçti. Zaten Temmuz ayındayız. Diğer yandan Rusya’ya ihracatımız düşen petrol nedeniyle uçak krizi öncesinde de azalmıştı. Yüksek sezonun sonuna doğru turizmde asıl etkiyi görebiliriz. İkincisi güvenlikle ilgili endişeler yabancı turistler üzerinde olumsuz etki yapabilir. Dolayısıyla bu yıl içinde olumlu etki zor görülür. Mercan, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının dış ticaret dengesi üzerinde baskı oluşturacağına dikkat çekiyor..

“ALTININ KATKISI SÜRÜYOR”

Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, altın ticaretinin ihracatı desteklemeye devam ettiğine dikkat çekiyor. Ancak geçen yıla göre daha ılımlı. Altın ihracatından, nisan ayında kaydedilen 301 milyon dolarlık girişin ardından, mayısta 1.1 milyar dolarlık yüksek katkı söz konusu.

Ancak, beş aylık dönemde elde edilen 4.1 milyar dolarlık giriş, geçen yılın aynı döneminde kaydedilen 5.5 milyar doların altında. Ayrıca, net altın ticareti de beş aylık dönemde 2.5 milyar dolarlık katkı sağlarken, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 4.5 milyar dolar ile daha güçlü bir giriş görülüyor.

“BREXIT ETKİSİNİ GÖRECEĞİZ”

Kapital FX araştırma uzmanı Enver Erkan, mayıs itibariyle ihracatın içinde Avrupa Birliği’nin payının yüzde 43’ten yüzde 49’a çıktığını belirtiyor. Erkan’a göre, en önemli ticari partnerimize olan ihracatın artması olumlu ancak Brexit sonrasında bu görünüm negatife dönecek. İngiltere, en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında Almanya ve İtalya’nın önünde ilk sıraya yerleşti. Brexit sonrasındaki kon-jonktürel değişimler hesaba katıldığında bu olumlu bir görünüme işaret etmiyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış sürecinde gerek İngiltere ekonomisinde, gerekse de Avrupa ekonomilerinde büyümelerin aşağı doğru revize edilecek olması bu ülkelerdeki iç talebi olumsuz yönde etkileyecek. Bu da ihracatımıza azalma olarak yansıyacak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir