Güncel Ekonomi Haberleri

Ekonomik Güven Endeksi Zirvede

Tüketicilerin ve reel kesimin güveninden oluşan Ekonomik Güven Endeksi kasımda iki yıl aradan sonra yeniden 100’ün üzerine çıktı. Kapasite kullanımı da istikrarlı artışını sürdürdü…GEÇEN hafta Rus uçağının düşürülmesi piyasalarda şok etkisi yaptı. Jeopolitik riskler hem içeride hem dışarıda piyasalar üzerinde etkili oldu.

Uluslararası borsalarda satış dalgası yaşanırken içeride borsada düşüş, dolar ve faizde yükseliş oldu.

1 Kasım genel seçimleri sonrasında ortaya çıkan iyimserlik Rusya kriziyle bir miktar azaldı. Rusya ile krizin daha ne kadar süreceği belli olmazken jeopolitik risklerin eko nomi üzerinde vadede etkili olma ihtimali bulunuyor.

Öte yandan, Kasım ayma ilişkin geçen hafta gelen makro veriler güven endekslerinde ciddi bir toparlanmaya işaret ediyor. Reel kesim, tüketici ve sektörel güven endekslerinin bileşiminden oluşan ekonomik güven endeksi iki yıldan sonra tekrar 100 seviyesinin üzerine çıktı. Kapasite kullanımı da kasımda istikrarlı artışına devam etti. Uzmanlar kasımda güven endekslerindeki artışı seçim sonucunun yanı sıra döviz kurundaki düşüşe bağlarken bundan sonrası için biraz temkinli. Keza Rusya ile ortaya çıkan yeni durumun güveni azaltabileceği düşünülüyor. Kapasite kullanımı konusunda ise istikrarlı bir seyir olduğuna dikkat çekiliyor.

YÜZDE 26.7 ARTTI

Ekim ayında dövizdeki artışla gerileyen Ekonomik Güven Endeksi kasımda yüzde 26.7 artış göstererek 104.9 değerine yükseldi. Aynı rakam önceki ay 82.8 olmuştu. Ekonomik güven endeksindeki artış, endeksi oluşturan tüm güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Ekonomik Güven Endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks. Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait normalleştirilmiş alt endekslerin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

REEL KESİMDE TOPARLANMA

Reel Kesim Güven Endeksi 2015 Kasım aymda, bir önceki aya göre 4.7 puan artarak 105.2 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten Arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi ise önceki aya göre 6.6 puan artarak 110.3 puan seviyesinde gerçekleşti. Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde bir önceki ayda artış bildirenler lehine olan seyrin güçlenerek devam ettiği görülüyor, ihracat ve iç piyasa sipariş miktarlarında ise bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü ortaya çıktı.

KKO’DA ARTIŞ SÜRÜYOR

Büyüme görünümü hakkında ipucu vermesi nedeniyle öncü göstergeler arasında yer alan kapasite kullanım oram (KKO) da kasımda 0.4 puan artarak yüzde 75.9 seviyesine yükseldi. İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oram ise bir önceki aya göre yine 0.4 puan artarak yüzde 75.1 seviyesinde gerçekleşti. 2015 Kasım ayında mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlan değerlendirildiğinde, yatırım malları, ara malları ve dayanıklı tüketim mallarında artış görülürken, gıda ve içecekler ile dayanıksız tüketim mallarında azalış görülüyor.

“GÜVEN ARTIŞI TALEP HABERCİSİ”

Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, kasımdan sonra TL’nin değerlendiğini, faizin düştüğünü ve hisse senedinde yükseliş yaşandığını belirtiyor. Seçim sonrası insanlarda “hükümet kurulacak belirsizlik azalacak” düşüncesinin hakim olduğunu belirten Aslanoğlu’na göre, hem tüketiciler nezdinde hem de reel kesimde bu durum etkili oldu. Tüketici güvenindeki artışın gelmekte olan bir talebe işaret ettiğini ifade eden Aslanoğlu şunları söylüyor:“Toplumda artık ‘işimize gücümüze döneceğiz’ beklentisi oluştu. Üretici için tüketici talebinin ne olacağı önemli. Tüketici güvenindeki artış olası bir talebe işaret ediyor. Reel kesimi de güçlendiriyor. Genel olarak üretici eğer talep varsa üretim yapar. Üretici aynı zamanda tüketicidir.”

Kapasite kullanımıyla ilgili ise Aslanoğlu, mevsimsel etkiler olduğunu ve ithalatın biraz güçlendiğini belirtiyor. İç ve dış talebin toparlanmaya başladığını söylüyor. Erhan Aslanoğlu’na göre, Rusya ile yaşanan kriz sert iniş çıkışlara sebep olsa bile önemli olan bunun kalıcılığı, yani ne kadar süreceği. Bu gerilim önümüzdeki ayda güven endeksinde bir düşüşe neden olsa bile seçim öncesi düşük seviyeye geri gelmez.

“NORMALE DÖNECEK”

Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu ise, güven endekslerinde oynaklığın arttığına dikkat çekerek, bunda döviz kum hareketlerinin etkili olduğunu söylüyor. Seçimden sonra siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasının da ikinci bir faktör olduğunu belirten Besimoğlu’na göre, ekonomik güven endeksinin 100’ün üzerine çıkması Aralık 2013’den bu yana kaydedilen en yüksek seviye. Ancak bundan sonra bir miktar dengelenebilir. Besimoğlu, KKO’nun ise istikrarlı seyretmeye devam ettiğini belirterek bir miktar kıpırdanma yaşandığını vurguluyor.

“RUSYA İLE KRİZE DİKKAT”

Garanti Bankası Başekonomisti Nihan Ziya Erdem, ekonomik güven endeksi ve reel kesim güveninde iyileşmenin seçim öncesinde başladığını ve seçim sonrasında hızlandığını belirtiyor. Erdem, önümüzde istikrarlı bir dört yıl olmasının da buna katkıda bulunduğunu ifade ediyor.

Rusya ile yaşanan krizin kısa vadeli bir durum olmasının beklendiğini belirten Erdem şunları söylüyor: “Uçak düşürme krizi olmadan önce Rusya ekonomisinde başlayan toparlanmanın bize olumlu yansımasını bekliyorduk. Ancak şimdi kriz tırmanır ve ticari ilişkileri etkilerse ekonomiye olumsuz etkisi ortaya çıkabilir. Yine de enerji tarafında her iki ülkenin birbirine bağımlılığı var. Bu işbirliğinin kopması çok mümkün görünmüyor.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu