Ekonomi Haberleri

Ekonominin Yönü

SON haftalarda durulmuş görünen ekonomi politikası tartışmalarının 1 Nisan’da açıklanacak milli gelir istatistiklerinden sonra tekrar alevlenmesi bekleniyor. 2012 yılı büyüme oranının yüzde 4’lük hedefin epey altında gerçekleşmesi durumunda, bu kez gözler yılın ilk aylarındaki göstergelere çevrilecek. Ancak bu tartışmalardan da kesin bir sonuç çıkmayacak. Çünkü ocak-mart dönemi için yayımlanmış olan göstergeler ekonominin yönü konusunda net bir yorum yapmaya henüz imkân vermiyor.

Merkez Bankası, enflasyon oranındaki ve cari açıktaki gerileme eğiliminin sağladığı istikrar sayesinde tüketimin ve yatırımın canlanacağını tahmin ettiği için son aylarda mevcut para, kredi ve faiz politikalarında radikal bir değişikliğe gitmedi. Buna karşılık 12 aylık kredi genişlemesinde hedeflenen yüzde 15’lik artış oranının son aylarda yüzde 20 dolayına yükselmesi konusunda da şimdilik daraltıcı bir önlem almadı.

Merkez Bankası yönetimi, 2011 yılı sonbaharından bu yana uyguladığı para ve kredi politikasının ilk olumlu sonuçlarının 2013’ün ilk üç ayında alınacağını hesapladığı için tüm baskılara rağmen geri adım atmadı.

Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu’nun geçen 26 Şu-bat’ta yaptığı açıklamada da bu yılın ilk çeyreğinden itibaren iç talep ve ithalatın kademeli olarak hızlanabileceğine dikkat çekildi.

Kurul, otomobil satışları, dış ticaret verileri, krediler, tüketici güven endeksi ve anketlerden alınan sipariş beklentilerinin yurtiçi nihai talepte hem tüketim hem de yatırım talebi kaynaklı olmak üzere kayda değer bir artışa işaret ettiğini vurguladı.

Bu arada HSBC’nin PMI Türkiye endeksi ocak ayındaki 54 düzeyinden şubat ayında 53.5’e indi. 400 büyük işyerinin satın alma yöneticileri ile yapılan anketin sonuçlarını veren bu endekste 50’nin üzerindeki değerler, özellikle büyük işyerlerinde işlerin iyi gittiği yönünde yorumlanıyor. Otomobil satışlarının yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20’nin üstünde artması da bu olumlu öngörüleri destekliyor.
Diğer önemli göstergelere bakıldığında ise ilk çeyrek ve gelecek aylar için “yatay seyir” teşhisi ağır basıyor. İmalat sanayi kapasite kullanım oranları iki aydır geriliyor. Sanayi endeksinde geçen yılın sonbahar aylarındaki üretim düzeyine göre artış yüzde 3 dolayında kaldı. Enerji üretiminde ve tüketiminde de duraklama var. Beyaz eşya satışları yatay seyir izliyor. Merkez Bankası’nın ve OECD’nin (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) gelecek aylarda ekonominin gidişi hakkında fikir veren öncü göstergeler endeksleri ise yatay seyir işareti veriyor.

İZLENECEK GÖSTERGELER

Uygulanan politikaların, ekonomiyi bu yıl hedeflenen yüzde 4 dolayında büyütüp büyütemeyeceği gelecek üç ay içinde netleşecek.

■ Şubat, mart ve nisan aylarına ait sanayi üretim endekslerinin düzeyi, ekonominin bir “U dönüşü” mü yoksa yatay seyir mi izlediği konusunu açıklığa kavuşturacak. Kapasite kullanım oranlarının tekrar artış eğilimine girmesi de olumlu beklentileri güçlendirecek.

■ Konut, otomobil ve beyaz eşya satışlarındaki değişimler iç talebin düzeyi konusunda ipuçları verecek.

■ Merkez Bankası, yüzde 20 dolayına yükselen yıllık kredi genişleme oranının hedeflediği yüzde 15’e düşürmekten vazgeçtiği takdirde kredi kullanımında kısmi bir rahatlama ortaya çıkacak.

■ Ara malı ve yatırım malları ithalatının yükselişi sanayi sektöründe kalıcı bir üretim artışının habercisi olacak.

■ Hem iç talebin hem de ihracatın birlikte artışı ve cari açıktaki gerilemenin devam etmesi, Merkez Bankası’nın uyguladığı politikaların gerçekçi olduğunu düşündürecek.

■ Ekonomide canlanma belirtilerinin yalnız iç taleple sınırlı kalması ve cari açığın tekrar tırmanışa geçmesi durumunda, istikrar politikalarım savunanlar haklı çıkmış görünecek.

■ 11 Haziran günü açıklanacak ilk çeyrek büyüme oranı, tartışmalara son noktayı koyacak. Bu oran, yüzde 3’ün altında kaldığı takdirde, düşük faizi ve hızlı büyümeyi savunanlar bir adım öne geçecek ve ekonomik politikalarda köklü bir değişim gündemle gelebilecek.

Faruk Türkoğlu / Para Dergisi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu