Anasayfa / Ekonomi-Finans / Ekonomiyi Soğutma Önlemleri

Ekonomiyi Soğutma Önlemleri
Seçimin ardından ekonomiyi soğutma önlemleri yeniden gündemde. Bugüne kadar Merkez Bankası’nın mevduattan aldığı zorunlu karşılık oranlarının artışıyla soğutulmaya çalışılan ekonomi için şimdi tüm kurumların devreye girmesi bekleniyor. Maliye vergi, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tüketici kredilerini ve kredi kartı sınırlamaları, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu da güvence kartını oynayarak Merkez’e yardım edecek. Ancak iç tüketimi baskılayarak cari açık ve ithalatın hız kesmesini sağlamaya çalışan önlemler sanayiciyi şaşırtmadı. Seçimlerin ardından ikinci yarıda önlemlerin alınmasını bekleyen sanayici de önlemini aldı ve küçülmek yerine verimlilik artışını hedefledi.

Ayaydın ve Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın kredi kartı taksitlerine sınır getirilmesinin tekstil sektörünü etkilemeyeceğini söylerken İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş ise adımların beklenen olduğunu dile getirdi.‘HAZIR GİYİMCİYİ ETKİLEMEZ’
Kızıltaş önlemlerin hazırgiyim markalarını çok etkilemeyeceğini söyleyerek “Hazırgiyim sektörü olarak biz bütçelerimizi revize ettik, siparişler kış için bu beklentilere göre verildi. Kışın beklenen durağanlığın krize dönüşmesi durumunda da biz markaları çok etkilemeyecektir” dedi.
Soğutma önlemlerini desteklediğini belirten Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı Timur Bayındır kredilendirmedeki azalmanın enflasyonu frenleyeceği görüşünde.

Dalgakıran Kompresör Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran cari açığın baş edilemez duruma gelmeden önlem alınması gerektiğine dikkat çekerek “Önlemlere karşılık kaliteli ürün arayışına gidiyoruz. Ar-Ge merkeziyle 3-5 yıllık planlar yaptık. Küçülmeye gitmek yerine verimliliği arttırmaya çalışıyoruz” dedi.

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan “Cari açık ve tüketici kredilerindeki azaltma planı olması gerekendir” dedi. Ekonomide bir soğuma değil aksine kısa vade de yatırımlarla canlanma beklediğini kaydeden İnan “Gayrimenkul bundan etkilenmez. Hükümetin hemen seçim sonrası böyle bir önleme gitmesi de uzun dönem önce alınmış kararları işaret etmektedir” diye konuştu.

EKONOMİ NEDEN SOĞUTULMALI
Türkiye krizden diğer ülkelerin aksine çok hızlı çıktı. Bunda en büyük rolü iç talep oynadı. Hızla artan iç talep ithalatı, artan ithalat ise dış ticaret açığını, dış açık da cari açığı hızla arttırdı. Cari açık nisanda 28.3 milyar dolara ulaştı. Cari açık Türkiye’nin yumuşak karnı. Finansmanını ise sıcak para sağlıyor. Bu, enflasyonu tehdit ederken kırılganlığı arttırıyor ve ekonominin ısınmasına neden oluyor.

Cari açık İthalat Enflasyon Büyüme
77 28.3 7,17 8,9
milyar dolar milyar dolar yüzde yüzde

EKONOMİYİ SOĞUTMA ÖNLEMLERİ


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir