Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Elektrikli Bisikletlerde Ehliyet Şartı Kalktı

Elektrikli Bisikletlerde Ehliyet Şartı Kalktı

25 km. hız yapabilen elektrikli bisikletleri artık herkes kullanabilecek. Yeni düzenleme ile 57 bin 797 A-1 sürücü belgesi ise işlevsiz kaldı.

SINIF DEĞİŞTİRDİLER

İçişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Mustafa B.Demirer, 81 il valiliğine genelge gönderdi. Demirer, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin c bendinde; “Bisiklet en çok 3 tekerleği olan ve üzerinde bulunanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden ve yolcu taşımalarında kullanılmayan motorsuz araçtır. Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştığında pedal çevrilmediği takdirde gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer” şeklinde hüküm konularak elektrikli bisikletlerin “bisiklet” sınıfına dahil edildiğini belirtti.EHLİYET ŞARTI ARANMAYACAK

Bakanlık Müsteşar Vekili Demirer, bu yüzden eski talimatların yürürlükten kaldırıldığını ifade ederek, “Elektrikli bisiklet kullananlarda sürücü belgesi şartı aranmayacak ve bu nedenle kendilerine cezai işlem uygulanmayacak” dedi.

Bugüne kadar trafik ekipleri şehiriçi ya da şehirdışı yollarda “ehliyetsiz” olarak elektrikli bisiklet kullanan kişilere Karayolları Trafik Kanunu uyarınca para cezası uyguluyordu. Elektrikli bisiklet satın alan kişiler ise kurs ve sınavlara girerek A – 1 ehliyeti çıkartıyordu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Acaba Şuanda Elektrikli Bisiklet İçin Ehliyet Gwerekmiyormu Merak Etttim 4 Hazırdan 2012 De Yazılmış Acaba 2013 Dede Ehliyet Olmadan KullanaBilecekmiyiz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir