Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Elektrikli Otobüs Üretildi

Elektrikli Otobüs ÜretildiOtokar, Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsünü üretti. Seri üretime hazır hale gelen araçlar Türkiye genelindeki tüm belediyelere satılacak.

Bir dönem büyük şehirlerde toplu taşıma aracı olarak kullanımı çok yaygın olan troleybüsler geri dönüyor. Ama küçük bir farkla. Artık otobüslerin üzerinden geçen elektrikli teller olmayacak. Onun yerine elektrik şarjıyla çalışan otobüsler yollara çıkacak. Bu otobüslerin ilk örneği Otokar tarafından üretildi.

5 yıllık bir çalışma sonucunda 1 milyon dolarlık Ar-Ge çalışması ile üretilen Otokar Doruk Electra, 280 km menzile sahip bulunuyor. Şehir içi toplu taşımaya uygun olarak tasarlanan aracın yakıt tüketimi ise normal otobüslere oranla yüzde 90 daha az.
Aldığımız bilgilere göre ortalama bir otobüs şehir içinde 30-40 litre arası yakıt tüketirken, elektrikli otobüsün yakıt tüketimi 3-7 litre arasına denk geliyor.

Yüzde 70 yerlilik oranı ile üretilen aracın satışı için yakında tüm belediyelerle görüşmeler başlayacak.

  Dünyanın İlk Elektrikli Uçağı ÜretildiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir