Kariyer ve İş

Elektriksiz susuz köyde doğdu ısı yalıtım devi oldu

Elektriksiz susuz köyde doğdu ısı yalıtım devi oldu

Nurcan Özdemir, bu yıl ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’ seçildi. Ardahan’ın elektriği suyu olmayan 50 haneli köyü Ardıçköy’de doğan Nurcan Ozdemir’in hayatı, ailesi Bursa’ya göçünce değişti. Ortaokuldan sonra eğitimine devam edemeyen ve Bursa’da önce tekstil işçiliği, sonra da sekreterlik yapan Ozdemir’in kaderi bir ısı yalıtım şirketine girmesiyle şekillendi. Bugün ısı yalıtımında kentin en etkin şirketi olan EPSA’yı kuran Ozdemir, pazarm en büyüklerinden biri olmayı başardı.

Girişimci olunur mu yoksa doğulur mu? Birazdan anlatacağımız öykü, girişimci olarak doğan bir kadına ait. Kendisinin ne formasyonlu bir eğitim hayatı ne de güçlü sermayeye sahip bir ailesi var. O deyim yerindeyse, tırnaklarıyla kazıyarak başan elde etmiş bir kadın girişimci.

Adı Nurcan Özdemir. Yaşı 39- Erkek egemen olarak algılanan ısı yalıtım sektörünü Bursa’da yüzde 70 pazar payıyla domine ediyor. Ve o bu etkileyici öyküsüyle, Ekonomist Dergisi, Garanti Bankası ve KAGİDER’in işbirl iğiyle bu yıl 6’ncı kez düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimciler Yanşması’nda Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’ seçildi. Öyküsü ise 1973 yılında Ardahan’ın 50 haneli köyü olan Ardıçköy’ünde yedi kardeşli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmesiyle başlıyor.

TEKSTİL İŞÇİSİYDİ

Elektrik ve suyu olmayan bu köyde büyüyen Özdemir, televizyonla da ilkokul 4’üncü sınıfta tanışır, tik ve ortaokulu bu köyde okuyan Özdemir, daha sonra ailesiyle birlikte Bursa’ya taşınır. Liseye Bursa’da başlayan ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle lise l’inci sınıfın sonunda okulu bırakmak zorunda kalan Özdemir, bir tekstil fabrikasında ablası ve kızkar-deşiyle birlikte işçi olarak çalışmaya başlar.

KENDİ İŞİNİ KURDU

Bu fabrikada bir süre çalıştıktan sonra bir avukatlık bürosuna sekreter olarak girer. Avukatlık bürosunun müvekkillerinden biri, havalandırma işiyle uğraşıyordu r ve Özdemir’e yanında sekreter olarak çalışması için teklif götürür. Özdemir’in hayatının dönüm noktası bu şirkette işe girmesiyle başlayacaktır.

Bu firmaya sekreter olarak girmesine karşın Özdemir bu firmada, içinde yalıtım malzemeleri de olan ürünlerin pazarlamasını o kadar iyi yapar ki, bu başarılı satışların ardından aynı şirket cadde üstünde bir mağaza açar ve Türkiye geneline bayilikler verir. İçindeki potansiyeli fark eden ve “Bu işi neden ben tek başıma yapmayayım?” diye düşünen Özdemir, kendi işini kurmaya karar verir ve eşi Özden Özdemir’i yalıtım firması açmak konusunda ikna eder.




1999 yılından Bursa’da bir çıkmaz sokakta 35 metrekarelik bir dükkan kiralarlar karı-koca. Bit pazarından masa-sandalye, dükkan sahibinin de kullanılmış koltuklarını alırlar. Dükkanın ismi tzonur’dur. Bu küçük dükkanda çok iyi bir satış performansı yakalarlar ve bunun ardından Kar-san’ın binasının tüm yalıtım işini üstlenirler. Ardından cadde üstünde daha büyük bir dükkan açarlar.

YALITIM ÜRETİMİNE GEÇTİ

Özdemir, o dönemde bir dergide Bursa’nın Batıya doğru gelişeceğine ilişkin bir ha ter okur. Bunun üzerine bu dükkandan elde ettiği tüm kazancıyla o bölgeden 10 adet dükkan satın alır. Bölgenin 2-3 yıl içerisinde değerlenmesiyle dükkanların 8’ini satan Özdemir, buradan elde ettiği kazançla yalıtım üzerine üretime geçmeye karar verir.

Bursa’nın Kestel bölgesinden 6 bin metrekarelik arsa alan Özdemir, 2008 yılında EPSA markasıyla artık Türkiye’nin sayılı ısı yalıtım malzemeleri üreticilerinden biridir. İki yıl sonra mobilya ve otomotiv sektöründe nakliye yapılırken ürünlerin koruma malzemesi olan straforlu ambalaj üretmek için aynı bölgede ikinci fabrikasını açar. “Tamamen kendi ürünüme katma değer katmak için bu ikinci fabrikayı açtım. Çünkü bu ambalaj ve ürettiğim ısı yalıtım malzemesinin hammaddesi aynı” diyen Özdemir, bu ürünle Tofaş’ın sayılı tedarikçilerinden biri olur.

TOKİ TEDARİKÇİSİ

Özdemir’in ürünlerinin kalitesi oldukça beğenilmesine karşın, müşterilerinden bu ürünleri yapıştırırken soaınlarla karşılaştıkları yönünde şikayetler alan kadın girişimci, bu ürünlerin kimyasal yapıştırıcılarını üretmeye karar verir. Bunun üzerine Bursa-Eskişehir Kalkınma Ajansından 300 bin TL’lik hibe alan Özdemir, kendi fabrikasından dört kilometre uzakta yeni bir fabrika inşa eder ve 2012 yılının başından itibaren de ısı yalıtım kimyasallannı üretmeye başlar. Özdemir, bugün İstanbul’da 50’nin üzerinde, Marmara genelinde ise 300’den fazla TOKİ projesine ısı yalıtım malzemesi tedarik eden bir kadın girişimci.

Bursa’da ısı yalıtım malzemeleri sektöründe yüzde 70 pazar payına sahip. Doğtaş, Çilek Mobilya, Renault, Tofaş, Karsan gibi markalann da tedarikçisi konumunda. Yıllık 5 bin ton ısı yalıtım malzemesi üretilen EP-SA’da üretimin yüzde 30’unu straforlu ambalaj oluşturuyor. Isı yalıtım yapıştırıcıları fabrikasında ise yıllık 150 bin ton üretim yapılacak.

İHRACATA BAŞLAYACAK

Yapıştırıcılarla birlikte artık tam entegre bir tesis haline geldiklerini söyleyen Özdemir, bu yıl içerisinde Irak, Azerbaycan ve Suriye’ye ihracata başlayacaklarını ifade ediyor. En az 2 milyon Euro ihracat hedeflediklerini vurgulayan Özdemir, “2011 yılında 18,5 milyon TL ciro yapmıştık. Bu yeni yatırımlarla birlikte 2012 hedefimiz 25 milyon TL ciro. 2013’te ise 35 milyon TL ciro hedefliyoruz” diyor.

Özdemir, bugün EPSA’da 45 kişinin çalıştığını ancak bu yılın sonuna kadar çalışan sayısının 70’e ulaşacağını ifade ediyor. En büyük hayalinin aynı tesisleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne taşımak olduğunu söyleyen Özdemir, “2014 yılında aynı tesisleri bir doğu iline açacağız. Bunu haricinde Bursa’da beş yıldızlı bir otel kurmak da hayallerimin arasında” şeklinde konuşuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu