Anasayfa / Kültür Sanat / Elif Şafak’ın En Çok Okunan Kitabı Aşk

Elif Şafak’ın En Çok Okunan Kitabı AşkTürkiye’nin ilk ‘Telefon Kütüphanesi’ ilklere imza atmaya devam ediyor. Proje kapsamında edebiyat dünyasının önde gelen yazarlarından Elif Şafak’ın aylarca ‘en çok okunan kitaplar’ listesinde birinci sırada yer alan eseri ‘Aşk’, ‘Telefon Kütüphanesi’nde de görme engelliler tarafından en çok dinlenen eser oldu. Elif Şafak önümüzdeki günlerde yeni çıkaracağı kitabının bir bölümünü görme engelliler için kendi sesiyle okuyarak Telefon Kütüphanesi’ne kazandıracak.

Türk Telekom, iletişim teknolojilerinin olanaklarından faydalanarak herkesin eşit şekilde bilgiye erişimini sağlamak ilkesiyle yürüttüğü çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle görme engellilerin bilgiye erişimi için geliştirilen ‘Telefon Kütüphanesi Projesi’ 2011 Aralık ayından itibaren Türkiye’nin dört bir yanından 38.566 kez arandı.

Görme engelli kullanıcılara ücretsiz olarak ev telefonları üzerinden sesli kitap dinleme imkânı veren “Telefon Kütüphanesi”nde Elif Şafak’ın ‘AŞK’ eseri 200’den fazla sesli kitap arasında en çok dinlenen kitap oldu.

Telefon Kütüphanesi Projesi’yle Elif Şafak’ı ve ‘Aşk’ını görme engelli kullanıcılarıyla buluşturan Türk Telekom, projenin yeni adımlarını Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt ve Yazar Elif Şafak’ın katıldığı basın toplantısıyla Boğaziçi Üniversitesi’nde duyurdu. 2006 yılından beri bilgiye erişim hakkının garanti altına alınması için çalışmalar yürüten Boğaziçi Üniversitesi GETEM’de kayıtlı olan görme engelli kullanıcılar bu proje ile sesli kitaplara sadece bilgisayar ve internet üzerinden değil aynı zamanda telefon aracılığı ile de ücretsiz olarak ulaşabiliyor.

“ELİF ŞAFAK SON KİTABINI KENDİ SESLENDİRECEK”
Toplantıda projeyi değerlendiren Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt “Görme engellilerin bilgiye erişimini kolaylaştırmak için iletişim teknolojileri konusundaki 170 yıllık tecrübemizden, alt yapı ve teknolojimizden, yaygın ağımızdan faydalanıyoruz. Amacımız, her evde bulunan ev telefonu üzerinden ücretsiz olarak sunduğumuz bu hizmetle Türkiye’nin en ücra köşesindeki görme engelliye bile ulaşmak. Proje, gördüğü büyük ilgi ve aldığı övgüler ile bu alanda ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu tüm Türkiye’ye bir kez daha gösterdi. Telefon Kütüphanesi’nin en çok dinlenen yazarı Elif Şafak, projeden haberdar olduğu andan itibaren bizlere gönülden destek veriyor. Değerli yazarımız bizlere büyük bir sürpriz de yaptı ve yayımlanacak son kitabının bir bölümünü kendisi seslendirerek Telefon Kütüphanesi Projesi’ne katkıda bulunacağı müjdesini verdi. Kendisine değerli katkılarından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

  Selimiye Camii ve Külliyesi Dünya Mirası Listesinde

Ana ürünleri olan ev telefonu üzerinden 200’den fazla sesli kitabı ücretsiz olarak görme engellilerin kullanımına sunduklarını belirten K. Gökhan Bozkurt “Sahip olduğumuz teknolojiyle görme engelli müşterilerimizin hayatında bir fark yaratmak ve onları bambaşka dünyalara taşıyacak öyküleri ulaştırmada aracı olmak Türk Telekom ailesi olarak bizleri çok mutlu ediyor. Sırada ders kitapları, eğitici kitaplar ve çocuk hikayeleri var. Görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırabilmek için farklı konularda faydalı içeriği Telefon Kütüphanesi’ne kazandırmayı hedefliyoruz.” dedi. Önümüzdeki günlerde Türk Telekom çalışanlarının da projeye destek vereceğini ve gönüllü okuyuculukla sesli kitaplara hayat vereceklerini aktaran Bozkurt, kendisinin de Telefon Kütüphanesi Projesi için bir çocuk hikâyesi okuyacağını ve Türk Telekom çalışanlarına projeye katkıda bulunmaları için öncülük edeceğini söyledi.

Toplantıda konuşan Elif Şafak “Bir yazar olarak beni en çok mutlu eden şey kuşkusuz hikâyelerimin okurlarla buluşması, kelimeler üzerinden köprüler kurulması. “Telefon Kütüphanesi” projesinden, katıldığım bir televizyon programına telefonla bağlanan bir görme engellinin “sizinle dün akşam Telefon Kütüphanesi aracılığıyla tanıştım” sözleriyle haberdar oldum ve bu durum beni gerçekten çok etkiledi. Kitaplarımın Türkiye’nin en ücra köşesindeki görme engelliye bile ulaştığını düşünmek çok etkileyici, umut verici. Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi’ne daha önce ulaşamadığım bu önemli kesime ulaşmama vasıta olduğu ve bu konuda hepimizde farkındalık yarattığı için teşekkür ederim. Böylesine önemli projelerin çoğalması ve gelişmesi için hepimiz gayret göstermeliyiz. Ben de projeye bundan sonraki aşamalarında gönülden destek olacağım.” dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşte dünyanın 23 kadim kenti…

Dünyanın en eski kentleri Bu kentler, savaşların ve doğanın hışmına rağmen binlerce yıldır ayakta. Palmyra, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir