Anasayfa / Şirket Haberleri / Elite World Otel Sayısı Beşe Çıkıyor

Elite World Otel Sayısı Beşe ÇıkıyorElite World otel sayısı beşe çıkıyor

İstanbul’da Elite World Prestige ve Elite World İstanbul Hotel ile turizm sektörüne giren Elit Turizm ve Yatırım, Van’ın ilk beş yıldızlı otelini gelecek yıl hizmete açıyor. Şirket ayrıca 2015 yılına kadar faaliyete geçireceği iki yatırımla birlikte otel sayısını beşe çıkaracak.

Turizm sektöründeki hızlı büyüme, şirketlerin risk iştahını da kabartıyor. Başta İstanbul olmak üzere ülkenin dört bir yanında otel inşaatları yükseliyor. Otel yatırımlarında gaza basan şirketlerden biri de Elit Turizm. İstanbul’da Elite World Prestige ve Elite World İstanbul Hotel ile turizm sektörüne giren şirket, önümüzdeki dönemde birbiri ardına üç oteli daha hizmete sokmayı planlıyor. Van’ın ilk beş yıldızlı otelini gelecek yıl şubat ayında hizmete açacak olan Elit Turizm, İstanbul Atatürk Havalimanı yakınlarında bir otelin inşaatı devam ederken, Maltepe’de de yeni bir otelin temelini atmaya hazırlanıyor. Elit Turizm ve Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik, Yeşilköy’deki otelin 2012 yılı sonunda, Maltepe’deki otelin ise üç yıl içinde devreye gireceğini söylüyor.

Bir aile şirketi olan Elit Turizm Yatırım A.Ş.’nin yönetiminde yoğunlukla aile bireyleri yer alıyor. Beş kardeşten biri hariç diğerleri Elite World otellerin yönetiminde. Ailenin en büyüğü olan Coşkun Elik, Elik Turizm’in yönetim kurulu başkanı, Vedat Elik yönetim kurulu başkan yardımcısı. Bu iki kardeş yoğunlukla yatırım tarafıyla ilgilenirken yönetim kurulu üyesi olan Sedat Elik, finans ve yine yönetim kurulu üyesi olan Emel Elik ise işletme, satış, pazarlama tarafında rol oynuyor. Elite World otellerin genel müdürlüğünü ise Unsal Şinik yürütüyor. Şirketin turistik amaçlı ilk otel yatırımının temeli 1999 yılında atılsa da, ailenin otelcilik faaliyeti 1976 yılına kadar gidiyor. Van’da belediye otelciliği ile uğraşan aile 1999 yılında, Taksim Talimhane’de dört yıldızlı Elite World Prestige Hotel’in temellerini atarak turistik amaçlı otel yatırımlarına start veriyor. 2002’de bu otelin açılışını yapan Elit Turizm, ikinci otel yatırımı için de aynı bölgeyi seçiyor. Emel Elik, ikinci otel yatırımları olan Elite World İstanbul Hotelin 2006 yılında inşaatına başlandığını, 2008 yılı Temmuz ayında ise hizmete açıldığını belirtiyor. Böylece biri dört, diğeri beş yıldızlı olmak üzere toplam 347 odayla turizm sektöründeki yerini aldıklarını belirten Elik, “Elite World Prestige ve Elite World İstanbul Hotel, kentsel dönüşüm projesi uygulanan Talimhane’nin yeni yüzü olarak Kongre Vadisi bölgesi içinde konumlandı. Otellerimizin hedef kitlesi iş dünyası ağırlıklı olmakla birlikte, İstanbul’a turistik amaçlı gelen misafirlere de hizmet vermekteyiz” diyor.

Van’a beş yıldızlı otel

Elite World markasıyla otel zinciri olmayı hedeflediklerini belirten Elik, bu anlamda üçüncü otel yatırımları için memleketleri olan Van’ı seçtiklerini söylüyor. Elik otel yatırımı için Van’ı tercih etme nedenlerini şöyle anlatıyor; “Tabii öncelikle Vanlı olmamız ve bölgeye yatırım yaparak istihdam yaratmak isteği bunda etken oldu. Ayrıca Van dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri. Yüzyıllardır kültür ve medeniyetlerin buluşup kaynaştığı bir merkez. Seyahat kolaylığının artması, coğrafi konumu, tarihsel zenginliği, son yıllarda Doğu ve Güneydoğu’daki komşularımız ile sınır ticareti ve vize işlemlerine getirilen kolaylıklarla Van ilinin hem ticari hem turistik potansiyelinde önemli artış gözlemliyoruz. Van birçok organizasyona ev sahipliği yaparken, kenti ziyaret eden misafirlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Ancak bu artışa paralel olarak kentte gelen misafirleri ağırlayacak beş yıldızlı büyük otel yatırımı yok-. Biz kusursuz hizmet kalitemiz ve misafir memnuniyetine verdiğimiz değerle bu ihtiyaca cevap vermek istedik ve bölgenin en büyük beş yıldızlı otel inşaatına başladık.” Van’ın yüksek bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ancak yeterli tesis olmaması nedeniyle bu potansiyelini değerlendiremediğine dikkat çeken Elik, “Turizm ayağını Van’da şirket olarak biz yaratacağız. Amacımız Irak, İran, Ermenistan gibi sınır ülkelerden gelecek turiste hizmet vermek. Bunun yanında iş konaklamalarını da çekmek istiyoruz. Bugün Güneydoğu’da toplantı, tanıtım, kongre oluyorsa, neden Van’da da olmasın. Avrupa Birliği projeleri Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun kalkınmasına yönelik projeler olmasına rağmen Van’a gitmiyordu. Geçen bir kurumun işinde altı toplantı salonu gerekiyordu, bulunamadığı için Van ayağı başka bir ile kaydırıldı. Bu tarz toplantıları Van’da gerçekleştirmek istiyoruz. Böylece Van’ı tercih edilen bir lokasyon haline getireceğimizi düşünüyorum” diyor. İldeki toplam oda sayısının 450 olduğunu hatırlatan Elik, Van’ın ilk beş yıldızlı oteli Elite World Van Hotel’in ise teknoloji ve konforun tüm ayrıntılarını birleştiren toplam 230 oda ve 460 yatak kapasiteli olacağını belirtiyor. 2012 Şubat’ında hizmete girecek otel, teknik ekipman ile donatılacak 500 metrekarelik balo salonunun yanı sıra altı toplantı salonu ile toplam bin 200 kişilik kapasiteye sahip olacak. Büyük bir spa merkezinin de olacağını belirten Elik, merkezin otelde konaklayanların yanı sıra üyelik sistemiyle Vanlılara da hizmet vereceğini söylüyor.

  Eski Tedarikçi, Yeni Otelci Turizm Girişimcilerinin ÖyküleriÖğrencilere İstanbul’de eğitim ve staj imkanı

Gelecek yıl şubat aymda hizmete açmayı planladıkları Elite World Van Otel’in maliyetinin 35 milyon dolar olacağını belirten Elik, tesiste 150 kişiye istihdam sağlayacaklarını vurguluyor. Van’da görev alacak personelin eğitimi konusunda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile bir çalışma başlatan şirket, bu kapsamda temmuz aymda 30 öğrenciyi İstanbul’a getirerek, burada hem pratik yapmalarını hem de eğitim almalarına olanak sağlıyor. Elik, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile yaptıkları ortak çalışma hakkında şu bilgileri veriyor: “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Turizm Otelcilik Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinden yaklaşık 30 öğrenciyi Temmuz’da İstanbul Taksimdeki beş yıldızlı Elite World İstanbul’a getirdik. Elite World İstanbul otelimizde çalışarak deneyim sağlayacak bu öğrenciler, bir taraftan da hızlandırılmış İngilizce eğitimi alıp altı ay staj yapacaklar. Eli-te World Van otelin açılışına kadar periyodik olarak seçilmiş farklı gruplar eğitim alacak ve eğitimlerini tamamlayanlar Van’da işbaşı yapacak.”

İstanbul’a iki otel daha geliyor

Elit Turizm’in Van’daki beş yıldızlı otel inşaatının yanı sıra İstanbul Maltepe’de ve Atatürk Havalimanı yakınlarında proje aşamasında ve inşaatı devam eden iki otel projesi daha var.

Atatürk Havalimanı yakınında Elite World Business Otel’in inşaatına başladıklarını ve gelecek yılın sonunda hizmete açmayı amaçladıklarını belirten Elik, otelin 200 odalı olacağı bilgisini veriyor. Henüz proje aşamasında olan ve yakın zamanda inşaatına başlanacak olan Maltepe’deki yatırım ise şirketin en büyük projesi olacak. Elik bu yatırımlarının kendilerinin en büyük projesi olacağının altını çiziyor. Elik, Maltepe’deki otelin de üç yıl içerisinde devreye gireceği bilgisini veriyor. 1999 yılında ilk otel yatırımlarını yüzde 60 kredi, yüzde 40 özkaynak kullanarak gerçekleştirdiklerini belirten Elik, ikinci otel yatırımında kredi oranının yüzde 50’ye, sonraki yatırımlarda ise bu aranın yüzde 40’a düştüğünü vurguluyor.

İstanbul 30 milyon turist çekecek

İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısı son 10 yılda önemli bir yükseliş trendi gösteriyor. 2010 yılının kent açısından milat olduğuna dikkat çeken Elik, 2011 yılında İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısının 8 milyon kişiye ulaşacağını tahmin ettiklerini belirtiyor. Gerek geçen yıl gerekse bu yıl İstanbul’a gelen turist sayısındaki artışı, “aslında İstanbul olması gereken yere geldi” diye tanımlayan Elik, İstanbul’un turizm potansiyeli hakkında şunları söylüyor; “İstanbul’da kongre turizmi açısından önemli gelişmeler yaşanıyor. Türkiye’ye gelen kongrelerin yüzde 8o’i İstanbul’da yapılıyor. Bu kongreler şehrin geleceğe dönük iş ve turizm hareketliliğine dair olumlu sinyaller veriyor. Kongre pazarındaki bu olumlu gelişmelerin önümüzdeki yıllarda turizm ve iş seyahatlerine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Dünyanın önde gelen turizm kentlerine baktığımızda yıllık ziyaretçi sayılarının 30 – 50 milyonlarda seyrettiğini görüyoruz. Bu örnekler dahi, gerekli ve doğru adımlar atılırsa İstanbul’un turizmde nerelere ulaşabileceğini gösteriyor. İstanbul’da büyük bir değişim yaşanıyor. Özellikle son 10 yılda ulaşım, belediye hizmetleri ve altyapı gibi konularda, geçmişe oranla büyük aşamalar kaydedildi. Ancak şehrin çok daha hızlı toparlamaya ihtiyacı olduğu da bir gerçek. Altyapıya ilişkin eksikliklerin tamamlanmasıyla İstanbul 30 milyon turist çekebilecek.”

Turizmin yıldızı parlak

Turizmi geleceğin parlayan sektörlerinden biri olarak gördüklerini belirten Elik, bu nedenle yatırımları turizm sektöründe yoğunlaştırdıklarını belirtiyor. “Her yıl dünyada seyahat eden kişi sayısı artıyor. Değişen tatil ve iş turizm trendleri, seyahat eden insan sayısının gelecekte de artmaya devam edeceğini gösteriyor. Ulaşım imkanlarının ucuzlaması ve hızlanması; iletişim kanallarının çoğalması ve bilgi edinme kaynaklarının internet kanalıyla her yerde ve herkese hızlı şekilde sunulması, seyahat edenlerin alternatiflere ve fiyatlara hızla ulaşabilmeleri, rezervasyon kanallarının çeşitlenmesi, sektörün gelecekte daha hızlı büyümesine katkı sağlayacaktır” diyen Elik, sahip olduğu ürünler ve gelişen ekonomi göz önünde bulundurulduğunda turizmin Türkiye’deki gelişiminin artarak devam edeceğini belirtiyor. Turizmin geleceğine çok inanan Elit Turizm, devreye girecek üç otelin yanı sıra Türkiye genelinde yeni otel yatırımlarına devam etme kararlılığında. Elik, kongre, toplantı turizmini hedefledikleri için öncelikle şehir otelciliğinde büyümeye odaklandıklarını söylüyor. Türkiye genelinde fizibilite çalışmaları yaptıklarına dikkat çeken Elik, “Türkiye’de çok bakir şehirler var ve o bölgelerde de gelecekte projelerimiz olacak. Henüz netleşmediği için bilgi veremiyorum ama, gelecekte farklı şehirlerde bizi göreceksiniz. Resort otelcilikte yer almayı çok planlamıyoruz, ancak şehir otelciliğinde belli bir yere geldikten sonra Akdeniz ve Ege’de de yatırım yapmayı düşünüyoruz” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Golf turizmi, en çok kazandıran turizm dallarından biri

Golf turizmi, nitelikli turiste hitap etmesi bakımından en çok kazandıran turizm dallarından biri olarak öne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir