Ekonomi Haberleri

Emekli olacaklar muhafazakar fonları tercih etmeli

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı 11 Eylül’de Kastamonu’da yaptığı konuşmada Türkiye’de tasarrufların hem tarihsel hem de diğer ülkelerle yapılan kıyaslamada çok düşük olduğunu belirtti. 2013 yılı itibarıyla tasarruflarımızın GSYH’ye oranının yüzde 12.6 olduğunu belirtilirken, bu oranın Çin’de, yüzde 50’nin üzerinde olduğunun altı çizildi. Konuşmanın belki de en çarpıcı tarafı ülkemizin tasarruf oranının yüzde 19’a yükseltilmesi durumunda cari işlemler açığımızın ortadan kalkacağının ifade edilmesiydi. Bugün Türkiye’nin en önemli meselesinin düşük tasarruf ve buna bağlı olarak yurtdışı finansmana aşırı bağımlılık olduğunu düşünüyorum. Bütçe dengesi, toplam borç seviyesi, bankacılık sektörünün güçlülüğü, görece yüksek büyüme hızı vb. birçok faktör göz önüne alındığında Türkiye’nin birçok ülkeden daha sağlam olduğu görülürken, finansal piyasalarımızın birçok ülkeden daha kırılgan olması bu durumu apaçık gösteriyor.

muhafazakar fonlar

Yurtdışma finansal açıdan aşırı bağımlılık yatırımcıların yurtdışı ekonomik ve finansal gelişmeleri olması gerekenden daha fazla dikkate alınmasına neden oluyor. Bu davranış biçiminin günlük hayata yansıması ise ortalama Türk yatırımcısının neredeyse “Fed Watcher” tabir edilen Amerikan merkez bankasını çok yakından takip eden uzmanlar gibi ABD para politikasının yakından takip edilmesi şeklinde tezahür ediyor.

3 farklı önlem alındı

Başçı, kamunun tasarruf oranlarının artırılması amacıyla üç farklı önlem alındığını belirtti. Alman tedbirlerin; yapısal reformlar (bireysel emeklilik vb.), mevduat artırıcı önlemler ve basiretli borçlanmaya dayalı önlemler olduğu belirtildi. Yukarıda bahsedilen konular ülkemizde doğru adımların atılması durumunda dışa bağımlılığın azalacağını gösteriyor. Apcak bugünün gerçeği ise yukarıdaki hedefe varmak için zamana ihtiyacımız olduğu ve bu gün için yatırımlarımızı değerlendirirken hala yurtdışı gelişmelere bakma zorunluluğumuz. Bu kapsamda ABD para politikalarındaki gelişmeleri paylaşmak istiyorum. ABD Merkez Bankası Fed, Eylül ayındaki toplantısında, beklenildiği üzere aylık bono alım miktarını 10 milyar dolar daha azaltarak 15 milyar dolara indirdi. FOMC Toplantı metninden çıkıp çıkmayacağı konusunda tartışma olan “anlamı bir süre” mevcut düşük faiz seviyelerinin korunacağı ve işsizlik oranındaki düşüşe rağmen ekonomide hala daha yüksek miktarda “atıl iş gücü” olduğu ifadeleri, toplantı sonrası açıklanan metinde yer almaya devam etti. Bu ifadeler ve Başkan Yellen’in FOMC toplantısı sonrasında yaptığı basın toplantısında faiz artışının zamanlamasının “gelecek verilere bağlı olduğu” açıklaması, “güvercin” tutumun devamı olarak yorumlandı. Öte yandan, Fed üyelerinin ileriye yönelik faiz tahminlerinde artışlar yaptıkları görüldü.
Haziran ayında yapılan tahminlere kıyasla Eylül toplantısında, 2015 sonuna ilişkin faiz tahminlerinin medyanı 25 baz puanlık artışla yüzde 1.375’e; 2016 sonuna ilişkin faiz tahminlerinin medyanı 37.5 baz puanlık artışla yüzde 2.875’e yükselirken, ilk kez bu toplantıda tahmin setine eklenen 2017 sonu tahmini ise yüzde 3.75 oldu. Faiz tahminleri yukarı yönlü revize edilirken, gerek ekonomik büyüme gerek ise enflasyon tahminlerinde, Haziran ayı tahminlerine göre anlamlı değişiklikler yapılmadı. Fed’in faiz artırım tarihinin yaklaşıyor olması ve Fed üyelerinin faiz tahminlerinin artış başladıktan sonra politika normalleşmesinin devam edeceği beklentisi (uzun vadeli faiz tahminine 2017 yılı sonunda ulaşılıyor) şahin bir tutum olarak yorumlandı. Sonuç olarak toplantıdan çıkan ifadeler bardağın hem “dolu” hem de “boş” tarafına vurgu yaptığı şeklinde yorumlanabilir.

Fon tercihinde uzmanlara danışın

Katılımcıların fon tercihlerini yaparken geçmiş getirilere bakmaları muhakkak önemlidir. Ancak bundan önemlisi uzmanlara danışarak fon tercihinde bulunmaları ayrıca kendi durumlarını da tercih faktörlerinin içine dahil etmeleridir. Bu kapsamda, genç yaşta sisteme katılanların risk içeren fonlara yönelmeleri ancak emeklilik süresi yaklaşan katılımcıların finansal piyasalar ile ilgili beklentilerinden bağımsız olarak daha muhafazakar fonları tercih etmeleri tavsiye ediliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu