Anasayfa / Emlak Haberleri / Emlak Alım Satım Aşamasında Nelere Dikkat Etmeli

Emlak Alım Satım Aşamasında Nelere Dikkat EtmeliEv alırken dikkat edilecek hususlar, ev alırken nelere dikkat etmeli, konut alırken nelere dikkat etmeliyiz, gayrimenkul alımında dikkat edilecek durumlar, emlak alım satım işlemleri, konut alım satım işlemleri, ev alım satım işlemleri, arsa alım satım işlemleri, gayrimenkul alım satım işlemleri, alım satım işlemleri, emlak alımındaki yasal işlemler süreci, ev alımındaki yasal işlemler süreci, konut alımındaki yasal işlemler süreci, gayrimenkul alımındaki yasal işlemler süreci

Emlak almak, gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin alım-satım aşamasında dikkat etmesi gereken bir dizi madde vardır. Alınacak evin konumundan, amaca yönelik olup olmamasına, yasal işlemlerden, satış vaadine bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken tüm detayları bu makalede bulabilirsiniz…

Gayrimenkul Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Öncelikle alacağınız gayrimenkulün amacınıza yönelik olup olmadığını tespit edin.

2. Almayı planladığınız evin işinize, okulunuza, merkezlere olan uzaklığını ve hatta ulaşım durumunu göz önünde bulundurun.

3. Eğer tüm kriterler, gayrimenkulün satın alınmaya uygun olduğunu gösteriyor ise; söz konu yerin tapu kaydını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Özellikle binanın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını, projenin denetiminin ve ruhsat izninin olup olmadığını araştırın.

4. Eğer alacağınız gayrimenkul bir iş yeri veya bir konutsa içinde kiracı olup olmadığını, kiracının kontrat süresini ne kadar olduğunu, dairenin binaya borcunun olup olmadığını öğrenin.

5. Binanın aylık giderleri, ısınma şekli, yaşı, tesisat durumu, güvenlik, ses ve ısı izolasyonu, otopark durumu, çevre ve bahçe düzeni gibi detaylara üzerinde incelemeler yapın. Özellikle binanın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını, projenin denetiminin ve ruhsat izninin olup olmadığını araştırın.

Emlak Alımında Bilinmesi Gereken Yasal İşlemler Nelerdir?

Gayrimenkullerin satışının resmi şekilde yapılması gerekir. Bunun anlamı, tarafların tapu memurunun önünde, resmi şekilde hazırlanan sözleşmeyi imzalamaları demektir.
Taraflar gerçek kişi iseler, nüfus cüzdanları, 2 adet vesikalık fotoğraf ve varsa vekil için, “düzenleme şeklinde vekaletname” ile Tapu Müdürlüğüne başvururlar. Taraflar ya da taraflardan biri tüzel kişi ise, Ticaret Sicil Memurluğu’ndan alınmış yetki belgesi ve imza sirkülerinin bulunması gerekir. Tapu Müdürü, istemin bizzat hak sahibinden gelip gelmediğini belirledikten sonra ilgili memura işlemin yapılması için havale eder.

Memur sunulan belgeleri inceler, yasal bir sakınca görmezse bildirilen satış değeri üzerinden harçları hesaplar ve gerekli makbuzları düzenler. Harçlar yatırıldıktan sonra satış konusunda resmi senet düzenlenir, Tapu Müdürü huzurunda okunarak imzalanır. Taraflardan biri okuma-yazma bilmiyorsa, iki tanık huzurunda okunur, şahsın parmak izi ve tanıkların ifadesi alınır.

  İstanbul Sulukule Villaları

Tapuda tanık gerektiren diğer durumlar ise; imza atmasını bilmemek, sağır, kör ya da dilsiz olma, taraf kişiliğinde şüphe, ölünceye kadar bakma sözleşmeleridir. Taraflar arasında Türkçe bilmeyen varsa yeminli tercüman bulundurulması gereklidir.

Yukarıda belirtilen durumlarda tapuda çalışanlar tanık olamazlar. Tanık ve tercümanların okuma-yazma bilmesi, temyiz kudretinin olması ve reşit olması gerekir. Tapu Müdürü imzaladıktan sonra hak sahibi tapusunu alır ve işlem tamamlanmış olur.

Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi Nedir?

Alıcı ve satıcının karşılıklı olarak, satıcının taraflarca belirlenen bir bedel karşılığında taşınmazın satışını vermek, alıcının da bu taşınmazı satın almak ve bedelini ödemek konusunda tapu sicil memuru karşısında tarafların vaat ve taahhüt beyanlarını kapsayan ve noterlerce düzenlenen sözleşme satış vaadi sözleşmesidir. İleride yapılacak olan asıl satışın yapılmasına dair ön sözleşmedir. “Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi” düzenlemeye noterler yetkilidir. Noterlerce düzenlenen satış vaadi sözleşmesi geçerlidir.

Tapuya şerh edilmesi şarttır. Ancak alıcı satış vaadi sözleşmesine dayanarak tek taraflı olarak asıl satışın yapılmasını isteyemez. Satıcının da bu işleme katılması gerekir aksi halde alıcı mahkeme yoluyla adına tescil isteyebilir.

Tapuya şerh edilen şahsi haklar üçüncü şahıslara karşı ileri sürülebilir. Tarafların hak ve borçları açıkça tereddüte meydan vermeyecek şekilde ve taşınmazın bedeli ve ödenme şekli sözleşmede belirtilir. Sözleşmeye tarafların fotoğraflarının yapıştırılması ve noter tarafından mühürlenmesi gerekir. Tarafların istemeleri halinde cayma durumunda cezai şart konulabilir.

Şerh beş sene devam edebilir. Beş sene geçtikten sonra hükmü kalmaz ve resen telkin edebilir. Ancak taşınmaz mal üzerine işlenen satış vadi şerhi 5 yıllık süreyi aşmış ve satış vaadi lehtarına satış yapılmamış ise taşınmaz mal malikinin talebi üzerine satış vaadi lehtarının muvafakati aranmaksızın telkin edilir. Harçların tahsili ile taşınmaz üzerindeki şerh resen terkin edilir. Terkin edilen şerhin satış vaadi lehtarına bildirilmesi gerekir.

Birol Polat Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık Şti.

0264 777 15 40
0254 737 54 54
Birol Polat – MakaleMarketi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir yorum

  1. Güzel bir makale olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir