Anasayfa / Emlak Haberleri / Emlak Piyasasının Zirvesindeki Kent Antalya

Emlak Piyasasının Zirvesindeki Kent AntalyaEmlak piyasasının zirvesindeki kent

“Antalya” deyince akla turizm geliyor. Ancak son üç yılın emlak endeskleri incelendiğinde, kent konut yatırımı açısından da öne çıkıyor. Yerli ve yabancı alıcılar, Antalya’daki gayrimenkul piyasasını canlandırıyor.

antalya

Hep turizmle anılan Antalya, Türkiye’de gayrimenkul sektörünün de yıldızı olma yolunda. REIDIN.com ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından ikinci el ve yeni konutlara yönelik aylık hazırlanan emlak endeksleri incelendiğinde, Antalya’nın çoğu kez rekoru kimseye kaptırmadığı görülüyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. verileri de bunu destekliyor. Son yıllarda Türkiye genelinde gayrimenkul sektörü hızlı bir değişim ve gelişim gösterirken, Antalya bölgesinde de hem ulusal hem de uluslararası düzeyde rekabet yaşanıyor. Geniş iş imkânları ve kaliteli yaşam standartları sunan Antalya, artık Ankara, İstanbul, İzmir gibi daha kozmopolit metropollere tercih ediliyor. Bu da Antalya’yı konut yatırımı açısından öne çıkarıyor. Mütekabiliyet Yasası’nın çıkmasıyla Antalya gayrimenkul piyasasında, yabancılara satışlar artıyor. Bu yıl itibarıyla alım-satım rakamı 50 bine ulaştı. Almanlar, Ruslar, Danimarkalılar, Ingilizler, Norveçliler, Hollandalılar artık Antalya’nın yerlisi gibi. Şehirde yabancı uyrukluların mülkiyetindeki taşınmaz alan, yaklaşık 6.4 milyon metrekareyi aştı. 6 bine yakın konuta sahip Almanlar, ilk sırada bulunuyor. Yabancılara konut satışlarının artması ve konut kredilerindeki faiz oranlarının düşmesi, ildeki gayrimenkul sektörünü pozitif yönde etkiliyor. Bu arada Antalya’nın merkez ilçelerindeki konut tipleri ve bunlara yönelik talepler farklılık gösteriyor.

Konyaaltı

Şehir içinde kârlı konut yatırımı hedefleyenler, özellikle Konyaaltı bölgesine yöneliyor. Sahile yakınlık, ulaşım kolaylığı, sosyal aktivite alanlarının bulunması yatırımcıyı etkiliyor. Bölgedeki canlı kent hayatı, genç ailelerin ve öğrencilerin ilgisini çekiyor. İç kesimlerde konut metrekare fiyatları 1.200-1.300 TL’den başlıyor. Sahil şeridinde ise bu rakamlar 4.200-4.700 TL/m2 aralığına kadar çıkıyor.
Muratpaşa- Lara

Otel, AVM ve sosyal alanların yoğunlaştığı Lara’da özellikle prestijli siteler, yatırımcıları cezbediyor. Kundu bölgesindeki turizm yatırımları, üst gelir grubunun bu bölgeye ilgisini artırdı. Özellikle Eski Lara Caddesi, Yeşilbahçe, Meydankavağı lüks projelerde öne çıkıyor. İç kesimlerde konut metrekare fiyatları, 1.250-1.350 TL’den, sahil şeridinde ise 4.600-5.200 TL’den başlıyor.

  Ekolojik İş ve Yaşam Merkezi

Kepez

Yeni konut projeleri Kepez’de yoğunlaşıyor. Orta-alt gelir grubuna hitap etmekte olan bölge, yüksek kâr hedefi gütmeyen yatırımcıları çekiyor. Varsak beldesinin imarsorununun çözüme kavuşturulması da, yakın gelecekte bu bölgede yeni projelerin gündeme gelmesini sağlayacak. Varsak’da konut metrekare fiyatları 700TL’den başlayıp, güneye doğru 1.100-1.400 TL/m2 aralığına kadar çıkıyor.

Serik

İlçenin güney beldelerinin sahil şeridinde olması, turizm yatırımı yapmak isteyen yatırımcıları cezbediyor. Belek’in uzantısındaki Boğazkent beldesi, daha çok yerli turistlerin yazlıklarının bulunduğu bölge. Belek’in arz-talep doyumuna ulaşmış olması nedeniyle, yatırımcılar Kadriye ve Boğazkent beldelerinde kâr beklentisi içinde. Ancak süreç, altyapı yatırımları nedeniyle kısa zamanda tamamlanmayacak.

Manavgat

Önde gelen turizm merkezlerinden Manavgat’a özellikle yabancı yatırımcılar büyük ilgi gösteriyor. Boş arsa stoğunun azalması nedeniyle, arsa ve konut değerleri epey yüksek. Çolaklı, Gündoğdu, Side, Titreyengöl, Kızılağaç ve Kızılot gibi önemli turizm beldelerinde, Antalya şehir merkezini aratmayan rakamlara rastlıyoruz. Değerleme uzmanları, bölgenin gelişiminin önümüzdeki dönemlerde de devam edeceği görüşünde.

Döşemealtı

Villaların bulunduğu bu bölge, üst gelir grubuna hitap ediyor. Döşemealtı’nda kon ut fiyatları metrekare bazında 850-1.100 TL/m2 aralığında seyrediyor.

Alanya

Yabancıların en fazla yerleşmek istediği yerlerin başında geliyor. Ancak Mütekabiliyet Yasası nedeniyle gayrimenkul alımları şimdiye kadar sınırlıydı. Son beş yıldır yaşanan bu durgunluk, yasal düzenlemeyle artık aşıldı. Bu çerçevede, “Alanya konut sektörünün geleceği, daha çok yabancı ülke vatandaşlarının talep ve tercihlerine bağlı olarak şekillenecektir” diyebiliriz. Bölgede yer alan konut stoklarının eritilmesiyle yeni projelere ve yatırımlara ihtiyaç duyulacak. Araştırmamızda AvrupalIların küçük, Arapların ise büyük konutları tercih ettikleri sonucuna vardık.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir