Anasayfa / Emlak Haberleri / Emlak sektörü, seçim öncesi müthiş fırsatlar sunuyor

Emlak sektörü, seçim öncesi müthiş fırsatlar sunuyor12 Haziran’da yapılacak seçim nedeniyle durgunlaşacağı öngörülen gayrimenkul piyasası beklenenin aksine hareketli günler geçiriyor. Seçim öncesi son fırsatlar arasında, kredisiz, kefilsiz, vade farksız, faizsiz ödeme planları, 50 bin liradan başlayan konut fiyatları, peşin ödemelerde indirim, site aidatı almamak, peşinatı taksitlendirmek yer alıyor.

YAKLAŞAN seçim öncesinde durgunlaşması beklenen gayrimenkul piyasası düşünülenin tam aksine, oldukça hareketli günler geçiriyor. Önceki yıllarda seçim dönemlerine girildiğinde, talebini erteleyen konut alıcısı, bu yıl konut fiyatlarında ve kredi faiz oranlarında artış olacağı öngörüsüyle beklemekten vazgeçip alıma yöneldi. Konut üreticileri de bu talepten yararlanmak için harekete geçti. Mayıs ayında neredeyse her gün yeni bir proje tanıtılıp satışa çıkarılırken, devam eden projelerde ise kampanyalar hız kazandı. Bu durum sektörde ‘seçim bereketi’ olarak nitelendirilirken, biz de İnşaatta Fırsatlar dosyası ile seçim öncesi son fırsatları sizlerle paylaşıyoruz. Firmaların sunduğu seçim öncesi fırsatları arasında, kredisiz, kefilsiz, vade farksız, faizsiz ödeme planları, 50 bin liradan başlayan konut fiyatları, peşin ödemelerde indirim, site aidatı almamak, peşinatı taksitlendirmek yer alıyor.

Hızla gelişen yeni konut bölgelerinde, yaklaşık 50 bin liradan başlayan fiyatlarla taksit ödeyerek alınabilen daireler bulunuyor. Konut kredi faiz oranlarının düşük seyrediyor olmasının yanı sıra kullanılan konut kredilerinde vadelerinin uzamaya başlamış olması gibi unsurlar da tüketiciler açısından konut alımı konusunda avantajlı bir ortam yaratıyor. 2011 yılının sektörde canlanma yılı olacağını öngören sektör tenmsilcileri, şu anda sektördeki şartların, konut almak isteyenler için fırsatları barındırdığını belirtiyor. Artık fiyatların düşme ihtimalinin, yükselme ihtimaline göre yok denecek kadar azaldığını ifade eden sektör temsilcileri çok büyük bir artışın da olmayacağını ifade ederken, konut almak için en doğru zamanlardan biri olduğuna vurgu yapıyor.
Lansmanlar peş peşe

Talebi gören firmalar, peş peşe yeni projelerini satışa sunarken, sektöre yeni giren firmalar da dikkat çekti. Seçime az bir süre kala Fer-Yapı Boyner ortaklığının İstwest’i, Dumankaya’nın Adres Panorama ve Gizli Bahçe bölgesindeki 3 projesi, Nissa İnşaat’ın Nissa O2 Residence projesi, Selin Yapı’nın Rings İstanbul projesi, Dap Yapı’nın Dap Burgu’su, Ege Yapı’nın Bağcılar projesi, İhlas Holding’in Bizimevler 4’ü, Sur Yapı’nın Metrogarden’ı, Torunlar GYO’nun Mall of İstanbul’u, Yılmaz İnşaat’ın Fuaye Süreyyapaşa’sı, Varyap’ın Varyap Meridian Grand Tower’daki özel daireleri satışa çıktı. Projeler İstanbul ile de sınırlı kalmadı. Diyarbakır’da ilin ilk markalı projesi Kırklardağı Konakları, İzmir’de Folkart Yapı’nın Folkart Towers’ı ve Soyak’ın projesi görücüye çıktı.

Siyasi istikrar beklentisi var

SEKTÖRDEKİ bu olumlu havanın bir başka nedeni de seçimler sonrası istikrarın devam edeceği beklentisi. Tüm sektörler için olduğu gibi gayrimenkul sektörünün gelişimi ve hız kesmeden ilerlemesi için siyasi istikrarın önemine dikkat çeken sektör yetkilileri, siyasi istikrarın devam etmesi durumunda sektörde öngörülen büyüme hedefine ulaşılacağını ve istikrarın sağlanması ile önümüzdeki dönem için düşündükleri yatırımları hayata geçirebileceklerini belirtiyorlar.

Erken teslimler önem kazandı

BAŞTA İstanbul olmak üzere gayrimenkul sektöründe firmaların geliştirdiği proje sayısı her geçen gün artarken, rekabette bir adım öne çıkmak isteyen inşaat firmaları, teslimat sürelerini de aşağı çekmeye başladı. Bir çok firma projelerinin teslimat sürelerini 18 aya kadar indirdi. Bazı firmalar 18 aya kadar söz verdikleri teslim tarihlerini, daha aşağı çekebileceklerinin de sinyallerini veriyor.

Konut bir ihtiyaç sorunlar çözülmeli

KONUT alımlarının finansmanının sektör için önemli bir unsur olduğuna dikkat çeken Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, şu değerlendirmeyi yaptı: “Konut alımı hem ihtiyaç hem de yatırım amaçlı yapılıyor. Konut kredilerinin yaygınlaşması ve daha çok hane halkının kullanabilmesi için faizlerin 0.5 seviyelerine indirilmesi gerekiyor. Ayrıca, konut kredi faizlerinin gelir vergisinden düşülmesi kredi alımını kolaylaştıracak.GYODER, sektörel sorunlara çözüm üretmek için çalışmalar yürütüyor. Dernek olarak ele alacağımız konular arasında ikincil piyasaların oluşturulması, mütekabiliyet yasasının kaldırılması ve KDV indirimi gibi sorunlar yer alıyor. Bu sorunların iyileştirilmesi ve çözülmesi ile gayrimenkul sektörünün önü daha da açılacak.”

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.