Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / En Başarılı Pick Up Unvanı VW Amarokta

En Başarılı Pick Up Unvanı VW AmaroktaSegmentinde güç ve prestijin simgesi olmaya en yakın aday olan VW Amarok, yakıt tüketimi ve egzoz atık ölçümlerinde en başarılı pick up unvanını taşıyor.

Sıfır araç testinde bu ayki konuğumuz Volksvvagen Amarok. Performansının yanı sıra güvenlik ve konfor özellikleriyle de ön plana çıkan Amarok, gelişmiş ve sağlam mühendislik özellikleri, verimli motor seçenekleri ve güncel Volksvvagen tasarımının izleriyle dikkat çekiyor. Motorda gelecek neslin en gelişmiş teknolojisine sahip, güçlü ve verimli Common Rail Turbo dizel enjeksiyon (TDI) sisteminin kullanıldığı Amarok’un tasarımı daha aracın içine girmeden bile her yol ve hava koşulunda hakimiyetin sizde olacağı hissiyatını kuvvetlendiriyor.

Dış görünüş

Sportif ve göz alıcı çizgileriyle dikkat çeken Volkswagen Amarok’un, Trendline donanım seçeneğinde dahi gövde rengi dolgulu geri dönüşümlü tamponlar, elektrik kumandalı ısıtmalı yan aynalar, yükseklik ayarlı halojen farlar ve alaşımlı jantlar gibi üst düzey ekipmanlar standart olarak sunuluyor. Bizim kullandığımız Highline donanımlı araç ise bu özelliklere ek olarak sunulan krom çıtalı gövde rengi ön tampon, krom kaplamalı basamaklı arka tampon, gövde rengi kapı kolları, krom çerçeveli ön sis farları, krom kaplı ön panjur ve karartılmış arka camlarla etkileyici bir görünüme sahip.

İç mekan

Aracın içine bindiğimizde ilk göze çarpan iç mekanın genişliği. Zaten bu özelliği sayesinde sınıfının en genişi ünvanını da kazanıyor. Koltukları rahat ve pick up avantajını da kullanarak yola yüksekten bakma şansını yakalamanızı sağlıyor. Özellikle trafiği yoğun şehirlerde görüş alanınızın geniş olması sebebiyle daha ferah bir yolculuk yapabilmenize olanak tanıyor. Daha önce bu segmentte bir araç kullanmadıysanız alışmanız birkaç gününüzü alabilir, içeride bulunan çok sayıdaki eşya gözü de bizden olumlu puan alıyor.
VW Amarok’da standart konfor elemanları arasında yol bilgisayarı, klima, hız sa-bitleyici, CD ve MP3 çalarlı radyo, yan aynaya entegre anten, elektrik kumandalı ve sıkışmayı önleyen akıllı ön camlar, çok fonksiyonlu uzaktan kumandalı merkezi kilit, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon, yüksekliği ayarlanabilir sürücü ve yolcu koltuğu, çok sayıda eşya gözü, rezistanlı arka cam gibi pek çok ekipman buluyor.

  Razer’dan, Mobil Oyun Bilgisayarı: Switchblade

Pick up testinde kullanıcıların en merak ettiği konulardan biri de tabii ki yük kapasitesi. 525 milimetre yüksekliğindeki tabanıyla, 2.52 metrekare yük alanına sahip olan Volksvvagen Amarok, tekerlek çıkıntıları arasındaki 1,222 milimetre genişlikle de sınıfının en iyisi. Orta boy bir pick up’ta Euro paletlerinin yanlamasına yüklenmesi ilk kez olarak Amok’a mümkün kılınmış, böylece yükleme alanından daha çok faydalanılmasını da sağlıyor.

Sürüş özellikleri

Aracı sürmeye başladığımızda dış görünüşündeki güçlü etkiyi performasında da izlemeye başlıyoruz. Çift türbo özellikli 163 PS 2.0 BİTDI motor en dik rampalarda bile yüksek performans ve çekiş sağlıyor. Beşinci viteste maksimum hıza ulaşırken, altıncı viteste yakıt tüketimini düşürüyor. Bu sayede sınıfının en düşük yakıt tüketimine sahip olan Volkswagen Amarok’un 4×4 seçeneği 100 kilometrede ortalama 7,8 litre yakıt harcıyor. Volkswagen’in Amarok’ta kullandığı 2.0 BİTDI motor da düşük C02 emisyon değeriyle çevreye son derece hassas. Sınıfında sadece Amarok’ta sunulan ‘Özel Kılavuz Sistemi’, arazi şartlarında devreye giriyor ve vites kolundaki titreşimi minimuma indirerek büyük kullanım kolaylığı sağlıyor. Vitesin bir diğer özelliği de en çok arazi şartlarında işe yarayabilecek yanlış vites kitleme çubuğu. Bu özellik sayesinde zor yol şartlarında sürücünün hata yapmasının önüne geçiliyor ve şanzıman korunuyor.

Standart olarak sunulan off-road ABS, otomatik yokuş çıkış – iniş asistanı ve ESP gibi özellikler Volksvvagen Amarok’u sınıfında öne çıkarıyor. Bu özellikleri sayesinde dikeyde 45, yatayda 49 derece eğimde bile rahatlıkla yol alınabileceği gibi hiç gaza basmadan bile yokuş çıkılıp inilebiliyor; yumuşak zeminde frene basıldığında ise araç yere bastırılarak zeminin takoz etkisi yaratması sağlanıyor ve böylece fren mesafesi kısaltılabiliyor. Aracın süspansiyon sistemi de çok başarılı.

Sonuç

VW, Amarok ile pick up piyasasına hızlı bir giriş yapıyor. Tüm diğer VW modelleriyle benzer olan ön ızgara ve far kombinasyonu yakışıklı bir pick up yaratmış. Aynı zamanda 4×4 bir Jeep’de bulunan arazi standart donanımlarını pick up’da sunarak segmente ilgi duyan kullanıcılar için tercih nedeni oluyor. Amarok satış adetlerinin, aracın otomatik versiyonlarının da ülkemize gelmeye başlamasıyla daha da artacağını düşünüyoruz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir