Anasayfa / Kariyer ve İş / En Cazip Meslekler / Geleceğin Meslekleri Yeşil İşler

En Cazip Meslekler / Geleceğin Meslekleri Yeşil İşlerArtan küresel ısınma, çevre felaketleri ve yeşil pazarlama yeşil mesleklere olan talebi daha da artıracak. Bu alanda yetişmiş eleman azlığı nedeniyle yeşil yakalılar normal ücretlere oranla yüzde 50, hatta yüzde 100 daha fazla ücret alabiliyor!
Başta uluslararası global şirketler olmak üzere artık firmalar çevreye verdikleri zararı en aza indirmeye çalışıyorlar, yenilenebilir enerji kaynakları kullanıp, karbon salınımlarını azaltıyor, çevreye bıraktıkları zararlı izleri siliyor ve daha çevreci ürünler üretiyorlar.

Yenilenebilir enerji uzmanı: Mühendislik mezunuysan ve bu alanda kendini geliştirirsen, yolun çok açık…

Yenilenebilir enerji mühendisi: İleri derecede mühendislik bilgisi gerektiriyor.

Rüzgar enerjisi uzmanı: En bilinen ve en popüler yenilenebilir enerji dalı. Çok sayıda şirket, rüzgar türbini yapıyor.

Yeşil pazarlama danışmanı: Bu işi seçersen şirketlerin çevre politikaları ve sosyal sorumluluk planlarını yürütecek ve duyuracak; şirketin, müşterilerinin desteğiyle daha yeşil ve temiz bir dünyaya katkıda bulunmasını sağlayarak çevre duyarlılığını artıracaksın. Pazarlama, işletme, endüstri veya çevre mühendisliği gibi bölümlerden mezun, kendini pazarlama odaklı geliştirmiş kişiler tercih ediliyor.
Yeşil insan kaynakları yönetmeni: Çalışanlarda çevre duyarlılığı yaratmak ve onların şirket kaynaklarını daha tasarruflu kullanmalarını sağlamaktan sorumlu olmak sana heyecan veriyorsa bu tam sana göre…

Yenilenebilir enerji hukuku uzmanı: Şirketlerin doğal kaynaklar ve enerji konularını, yasal mevzuata uygun şekilde ve çevreyle uyumlu şekilde yönetecek uzmanlara ihtiyacı var.

Yeşil turizm uzmanı: İnsanlar tatilde denize gitmek yerine köyleri, tenha ve sessiz kıyıları, Karadeniz’in el değmemiş yaylalarını, doğa sporlarını daha fazla tercih ettikçe ekolojik turizmde kendini yetiştirmiş rehber ve uzmanlara ihtiyaç olacak. Ve tabi tesislere!

Çevre mühendisi/çevre hukuku uzmanı: Bu alanda eğitim gören mühendislere/uzmanlara atıkların arıtılması, gerekli tesislerin kurulması, işletilmesi, yapılanların denetlenmesi, gürültü kaynaklarının belirlenmesi gibi çok iş düşüyor.

  Uluslararası görev yapmadan beynelmilel yönetici olmak zor

Organik tarım mühendisi/uzmanı: Bu konuda özel eğitim merkezleri yok ama ziraat mühendisleri dünyadaki yenilikleri takip ederek bu iş kolunda ilerleyebiliyor.

Ve diğerleri: Organik kozmetik uzmanı, yeşil bilgi teknolojileri uzmanı, enerji verimliliği uzmanı, karbon yönetimi uzmanı, meteoroloji mühendisi, ekolojik yaşam danışmanı…
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir