Anasayfa / Haberler / En Çok Kitap Okuyan Çocuk Ödülü

En Çok Kitap Okuyan Çocuk ÖdülüBir yılda 285 kitap okuyarak ‘En Çok Kitap Okuyan Çocuk’ ödülünü alan Şefika Güney’in en sevdiği dersler matematik, fen ve Türkçe. Bilim Sanat Merkezi’nde müzik dersleri de alan Şefika, tenis kurslarına da gidiyor.

“Birinci sınıfta okumayı öğrendikten sonra, küçüklü büyüklü kitaplarla başladım, okuya okuya bu seviyeye geldim” diyor Şefika Güney. Henüz 10 yaşında olan Şefika’nın kitap konusunda geldiği nokta, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün kayıtlarına göre son bir yılda 285 kitap. Tabii bu seviye ödülsüz kalmadı. Şefika Güney, bu yıl 4’üncüsü Ordu’da düzenlenen ‘Konuşan Kitap Şenliği’nde, ‘En Çok Kitap Okuyan Öğrenci’ unvanını aldı. Ödülü Güney’e, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül verdi.

Ödülle birlikte dikkatleri üzerine çeken Şefika Güney’e ulaşarak biraz sohbet ettik. Devlet memuru olan Sabriye – Y. Yalçın Güney çiftinin tek çocuğu olan Şefika’ya kitap okuma alışkanlığının nasıl başladığını ve bu seviyeye ulaştığını, günlük temposunu, sana0t ve sporla ilgisini vs. sorduk.
İlköğretim 1 ve 2’nici sınıflarda daha çok masal ve hikaye kitapları okuduğunu anlatan Şefika, o zamanlar kitapları seçerken içindeki resimlere göre karar verdiğini söyledi. Kitap okumayı bu seviyeye taşımasının nedenini ise, “Kelime dağarcığımızı geliştirdiği için derslerdeki başarımız da artıyor, ben de ne kadar çok kitap okursam o kadar başarım artar diye düşündüm” diye açıklıyor.
Derslerde de kitap okuyunca öğretmeni uyardı
Kitap okuma alışkanlığını bir ara derslerde de sürdürdüğünü söyleyen Şefika, öğretmeninin uyarısı üzerine bundan vazgeçmiş. Tenefüslerde arkadaşlarının, onu dışarı çıkarmak için elindeki kitabı alıp kaçırdıklarını anlatıyor ve “Dışarı çıkınca da onlarla oyun oynamak zorunda kalıyorum” diyor. Televizyon ve internete haftada bir saat ayırıyor. Bilgisayarı çok sevmiyor. Çünkü Şefika’ya göre, “Çocuklar genelde ödevler, araştırmalar için kullanmıyor bilgisayarı. 5-6 saat oyun oynayanlar var. Bunun bize hiçbir yararı yok.” Günde ortalama 1-1,5 en fazla 2 saat ders çalışıyor.
Devlet okulu olan Durugöl İlköğretim Okulu 5’inci sınıf öğrencisi Şefika, haftada iki gün de üstün zekalı çocukların gittiği Bilim Sanat Merkezi’ne gidiyor.

  Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri sertifika töreni

En sevdiği dersler matematik, fen ve Türkçe
Şefika en sevdiği dersleri ve nedenini ise, “Matematik, fen, Türkçe. Özellikle fen ve matematik. Çünkü deney yapmayı ve sayılarla uğraşmayı çok seviyorum” sözleriyle açıklıyor.
Meslek seçimi konusunda da her çocuk gibi fikri sürekli değişiyor. “En en başta hayvanları çok sevdiğim için veteriner olmak istiyordum” diyerek, çocuk doktoru olmaya nasıl karar verdiğini kendince anlatıyor: “Annem bana eğer bir fil gelirse mesela onu nasıl yıkayacaksın dedi, ben de düşündüm yapamayacağımı anladım ve vazgeçtim. Sonra çocukları çok sevdiğim için öğretmen olmak istiyordum ama eski öğretmenimiz çocuklara çok kötü davranıyordu, kızıyordu. ‘Bir gün ben de böyle bir öğretmen olursam’ diye düşündüm ve öğretmenlikten vazgeçip çocuklara faydalı olabilmek için çocuk doktoru olmaya karar verdim.”

Aynı zamanda tenis dersleri alıyor. Teniste biraz daha kendini geliştirdikten sonra turnuvalara katılmak istiyor. Belki ilerde yüzme kurslarına da gidecek. Okulda beden eğitimi derslerinde serbest kaldıkları zamanlarda arkadaşlarıyla voleybol oynuyor. Sevdiği yazarlar arasında Muzaffer İzgün, Kemalettin Tuğcu, Gülten Dayıoğlu gibi isimler var.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir