Anasayfa / Kariyer ve İş / En Çok Parayı Kazanan Yöneticiler

En Çok Parayı Kazanan YöneticilerŞirket CEO’su geçtiğimiz yıl toplam 17 milyon dolar maaş alarak en çok kazanç elde eden yönetici oldu.

Avustralya’da BHP Billiton şirketi CEO’sunun geçtiğimiz yıl toplam 17 milyon dolar maaş alarak ülkede en çok kazanç elde eden yönetici olduğu bildirildi.

Avustralya Emeklilik Yatırımcıları Konseyi (ACSI) yayınladığı çarpıcı raporda, geçen mali yıl, en yüksek maaş alan 10 şirket yöneticisinin yıllık gelirinin toplam 90 milyon dolar olduğunu açıkladı.Söz konusu raporda, mali krize rağmen geçen yıl, 200’e yakın şirket yöneticisinin de çeşitli miktarlarda ikramiye alarak, önemli bir rekora imza attıkları kaydedildi. Avustralya Emeklilik Yatırımcıları Konseyi (ACSI) yayınladığı çarpıcı raporda, geçen mali yıl; en yüksek maaş ikramiyesini 3,3 milyon dolar ile Commonwealth Bank’ta görev yapan Ralph Norris’e ödendiğini açıkladı. BHP Billiton CEO’su Marius Kloppers’in, ise hisse senetlerinden gelen k’r oranlarıyla beraber, 17 milyon doları geçen maaşı ile 2011 yılında Avustralya’nın en çok kazanan yöneticisi olduğu kaydedildi.
Bu arada 2011 yılında maaşlara verilen ikramiye oranlarının 1,25 milyon dolara düştüğü ve 2004 yılından bu yana en düşük seviye de olduğu kaydedildi. Avustralya Emeklilik Yatırımcıları Konseyi’nin yeni açıkladığı rapora göre üst düzey yöneticilerin maaşları artmaya devam ederken, buna karşılık şirketlerin büyüme hızında yavaşlamanın yaşandığına dikkat çekildi. Buna paralel olarak da, şirket hissedarlarının k’r paylarında da ciddi bir düşüşün söz konusu olduğu bildirildi. Söz konusu tablo karşısında şirket hissedarlarının tepki gösterdiği ve yıl sonunda yapılacak Yönetim Kurulu Toplantılarında, konunun gündeme getirileceği açıklandı. Tepkili olan şirket ortaklarının, konuyla ilgili bir kampanya başlatacakları kaydedildi.

  İşten Çıkarmaların Başlayacağına Dair 12 İşaretYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir