Anasayfa / Kariyer ve İş / En Çok Tercih Edilen Bölüm ve Üniversiteler

En Çok Tercih Edilen Bölüm ve Üniversiteler

En Çok Tercih Edilen Bölüm Öğretmenlik

Hangiuniversite.com üzerinden yapılan tercih provaları, üniversite adaylarının bu yılki tercih eğilimlerini ortaya koydu. 66 bin üniversite adayının katılımıyla gerçekleşen tercih provalarına göre, hukuk, tıp ve okul öğrencisi öğretmenliği en çok tercih edilen bölümler arasında yer alıyor. Bu yılki tercih eğilimlerini hesaba katarak daha doğru tercih yapmak isteyen adaylar www.hangiuniversite.com’daki tercih simülasyonunu kullanıyor.

Sunduğu tercih simülasyonu ve uzman danışman kadrosuyla tercih sürecinde üniversite adaylarını yalnız bırakmayan hangiuniversite.com, tercih provalarından elde ettiği verileri de paylaşarak üniversite adaylarının geleceğine ışık tutmaya devam ediyor. Hangiuniversite.com’da 66 bin üniversite adayının katılımıyla gerçekleşen tercih provalarından elde edilen verilere göre en çok tercih edilen ilk 15 bölüm sırasıyla şöyle:Hukuk, tıp, okul öncesi öğretmenliği, işletme, sınıf öğretmenliği, inşaat mühendisliği, işletme (ikinci öğretim), iktisat, iktisat (ikinci öğretim), bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, makine mühendisliği, mimarlık, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, tarih ve bilgisayar öğretmenliği.

En çok tercih edilen ilk 15 üniversite ise İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi.

En çok tercih edilen ilk 15 bölüm ve üniversite ise şöyle sıralanıyor:

1. İstanbul Üniversitesi Hukuk

2. Ankara Üniversitesi Hukuk

3. Marmara Üniversitesi Hukuk

4. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk

5. Anadolu Üniversitesi Hukuk

6. Ege Üniversitesi Tıp7. Marmara Üniversitesi Hukuk(İkinci Öğretim)

8. Akdeniz Üniversitesi Hukuk

9. Anadolu Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği

10. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği

11. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp

12. Selçuk Üniversitesi Hukuk

13. İstanbul Üniversitesi Hukuk(İkinci Öğretim)

14. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk

15. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık

Hangiuniversite.com Proje Yöneticisi Hasan Yaşar üniversite adaylarının bu yılki tercih eğilimleriyle ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: “Geçtiğimiz yıllarda öğretmen atamalarında karşılaşılan sorunlardan dolayı okul öncesi ve sınıf öğretmenliği bölümlerine ilgi azalmıştı. Ancak sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınacağının duyurulmasıyla beraber bu bölümler yeniden en çok tercih edilen bölümler arasına girmeyi başardı. Bunun yanında bu yılki tercih eğilimlerinde dikkat çeken bir diğer unsur da ikinci öğretime ilginin artmış olması. Bunda bölümlerin ikinci öğretim puanlarının düşük olmasının yanı sıra ikinci öğretimin öğrenciye gündüzleri çalışma imkanı vermesi de etkili rol oynuyor. Ayrıca son yıllarda yeni hastanelerin açılması nedeniyle tıp ile beraber hemşirelik, eczacılık, fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik, ebelik, sağlık yönetimi ve tıbbi sekreterlik gibi diğer sağlık bölümlerine gösterilen ilgi de arttı.”

İnşaat reklamları adayları inşaat mühendisliğine ve mimarlığa özendiriyor

Hangiuniversite.com Proje Yöneticisi Hasan Yaşar sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşaat mühendisliği ve mimarlık tercihlerinin artmasında ise inşaat sektörleriyle ilgili reklamların yaygınlaşması rol oynuyor. Bu reklamları gören üniversite adayları, bu sektörde para olduğunu düşünerek tercihlerini bu bölümlerden yana kullanmayı tercih ediyor. Bilinçli bir tercih listesi hazırlayarak bu süreci başarıyla atlatmak isteyen üniversite adaylarına www.hangiuniversite.com’daki tercih simülasyonunu öneriyoruz.”

www.hangiuniversite.com sitesinde, tercih simülasyonunun yanı sıra, tüm üniversitelerle ilgili ayrıntılı bilgiye toplu halde ulaşmak mümkün. Siteye üye olanlar, ek kontenjanlar ve tercihlerine uygun burs imkanlarından öncelikle haberdar ediliyor.

Hangiuniversite.com Hakkında:

Öğrencilerin ve geleceklerinin sınav sistemi değişikliklerinden olumsuz etkilenmemesi için 2010 Mayıs ayında Hasan Yaşar tarafından hayata geçirilen ve Akademik Danışmanlığını Burak Kılanç’ın üstlendiği “hangiuniversite.com”, adayların tercih ve puanını girerek genel tercih eğilimlerini ve kaç kişinin yazdığı bölümü istediğini ücretsiz olarak öğrenebildiğ bir sistem. Öğrenciler bu site üzerinden ayrıca Türkiye’deki tüm üniversiteler ve bölümleri hakkında detaylı bilgi edinebiliyorlar. Küçük bir ücret karşılığında “premium” üye olanlar ise hangi tercihlerine girebildiğini ve puanıyla başka nereleri kazanabildiğini öğrenip, üniversitelerin kontenjan açıklarından öncelikli olarak haberdar olma avantajını yakalıyorlar.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir