Anasayfa / Kariyer ve İş / En Çok Ücret Artışı Bilgi Teknolojilerinde

En Çok Ücret Artışı Bilgi TeknolojilerindePwC Türkiye İnsan Kaynakları Hizmetleri’nin 24 farklı sektörden, sermaye yapıları, çalışan sayısı ve ciro bakımından farklı ölçeklerdeki 45 katılımcı şirket ile yapılan 2011 yılı İK, Mali İşler ve BT Fonksiyonları Ücretleri ve Yan Hakları Araştırması’na göre, üst düzeylerde mali işler ve bilgi teknolojileri, alt seviyelerde ise bilgi teknolojileri ve insan kaynakları en yüksek ücreti alıyor.

Araştırma, çalışanların aldıkları sorumluluklar ve kurum içerisindeki seviyelerini dikkate alarak oluşturulan roller için ücretleri ve yan hakları, fonksiyon ve çalışma alanı bazında ortaya koyuyor. PwC Türkiye İnsan Kaynakları Hizmetleri Kıdemli Müdürü Murat Karakaş araştırmada öne çıkan bazı sonuçları söyle sıraladı.
– Ücret artışlarında 2010 ve 2011 maaşları belirlenirken kullanılan ortalama değer olan yüzde 8 oranının, 2012 ücretleri belirlenirken de en çok tercih edilen oran olması bekleniyor.
– İzin uygulamalarında büyük oranda, kanunda belirtilmiş kurallar dikkate alınırken özellikle kadın çalışanların doğum izinleri sırasında yapılan ödemelerde katılımcı firmaların neredeyse yarısı, kanunda belirtilen oranı değil çalışanın maaşını dikkate alıyor.
– Yemek uygulamalarında seviyelere göre farklılık göze çarpmazken şahsa tahsis edilen araçlarda üst seviyelere çıkıldıkça artış yaşanıyor.
– Sağlık sigortası çalışanların önemli bir oranını kapsıyor ancak hayat sigortası ve bireysel emeklilik çok yaygın değil.
– Üst rol gruplarında bilgi teknolojileri ve mali işler fonksiyonlarındaki ücretlerin, alt rol gruplarında ise bilgi teknolojileri ile insan kaynakları alanlarındaki ücretlerin daha yüksek olduğu görülüyor.
– 2009 yılındaki araştırma ile kıyaslandığında 2011 araştırması sonuçlarına göre ücretlerde en çok artış bilgi teknolojileri alanında görülüyor.
– İnsan kaynakları fonksiyonu içerisindeki çalışma alanlarına göre değerlendirme yapıldığında bordro ve özlük işleri göreceli olarak en düşük değerde kalırken, generalist olarak tabir edilen pozisyon ücretlerinin daha yüksek olduğu görülüyor.
– Mali işler fonksiyonu içerisinde bütçeleme ile iç denetim ücretleri göreceli olarak daha yüksek iken genel muhasebe daha gerilerde yer alıyor.
– Bilgi teknolojileri fonksiyonu içerisinde ise veritabanı yönetimi ve yazılım geliştirme ücret olduğu görülüyor.

  Özgeçmiş - "Ben var ya ben..."

Araştırma sonuçlarını değerlendiren PwC Türkiye İnsan Kaynakları Hizmetleri Direktörü Murat Demiroğlu, ise önümüzdeki dönemle ilgili olarak da şunları söyledi: “Ücret, motivasyonda önemli bir faktör ve işe göre doğru bir ücret belirlenmesi gerekli. Ücret ne fazla ne eksik tam ayarında olmalı aksi halde sorun oluşturur. Bir başka önemli nokta ise şeffaflık. Günümüzde teknolojinin de yardımıyla şeffaflık her konuda daha fazla, paylaşım ise hiç olmadığı kadar hızlı. Çalışanların, söz söyleme, soru sorma, fikrini beyan ve hak arayışı her zamankinden daha çok. Çalışanlar artık bilgilendirilmek istiyor. Böyle bir ortamda ücret yönetimi de farklılaşıyor; iç ve dış faktörleri dikkate alan, daha dengeli bir süreci yönetmek gerekiyor.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İşinizde ilk gününüz

Diyelim ki, yeni bir işteki ilk gününüz. Ato/ davranmalı, neler yapmalı, nelere dikkat etmelisiniz? Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir