Anasayfa / Kariyer ve İş / En fazla yönetici değişikliği sigorta sektöründe

En fazla yönetici değişikliği sigorta sektöründeYabancıların ilgisi, birleşme ve satın almalar sonucu büyümesini sürdüren sigorta sektörü yönetim kademesini de yeniliyor. Nisan, mayıs ve haziran aylarında gerçekleşen 107 yönetici atama ve transferini inceleyen https://www.myfikirler.org Yenibiris.com, en fazla yönetici değişikliğinin sigorta sektöründe meydana geldiğini ortaya çıkardı.

Geçtiğimiz yılı yüzde 21’lik büyüme ile kapatan sigorta sektörü, yabancı yatırımlar, birleşmeler ve satın almaların yanı sıra Hazine Müsteşarlığı’nın sektöre yönelik hazırladığı stratejik planın da olumlu etkisiyle hareketliliğini sürdürüyor. Bu gelişmeler orta ve üst düzey yönetici istihdamını da olumlu etkiledi. Nisan, mayıs ve haziran aylarında gerçekleşen 107 yönetici atama ve transferini inceleyen Yenibiris.com, en fazla yönetici değişikliğinin sigorta sektöründe meydana geldiğini ortaya çıkardı. Yılın ilk 3 ayındaki yönetici değişikliklerinin yüzde 8’inin gerçekleştiği sigorta sektöründe, bu kez yüzde 15 ile neredeyse 2 kat fazla bir değişim sözkonusu.
Sigorta dahil çeşitli sektörler incelendiğinde 3 ayda toplam 5 CEO, 8 genel müdür, 1 ülke başkanı, 1 direktör, 2 icra kurulu başkanı, 1 yönetim kurulu üyesi ve 4 bölge müdürü/direktörü atandı. Üst düzey yönetim kademesi dışında en fazla yönetici değişikliği, 16 yönetici ile bu 3 aylık dönemde de pazarlama departmanlarında görüldü. En fazla pazarlama yöneticisi ataması yapılan sektör ise
perakende oldu.

Sigorta sektöründen sonra en fazla atama yapılan diğer sektörler bilişim ve perakende oldu. Bilişim sektörü geçtiğimiz dönemin birincisiydi.

Atama ve transferlerde öne çıkan bir başka sonuç kadın yöneticilerle ilgili. Yeni atanan kadın yöneticilerin yüzde 20’si ilaç sektöründe, yüzde 33’ü insan kaynakları alanında çalışıyor.

En çok üst düzey yönetici değiştiren sektörler
Sigorta yüzde 15
Bilişim yüzde 13
Perakende toptancılık yüzde 12
İlaç yüzde 8
Hızlı tüketim yüzde 7

En fazla üst düzey yönetici atanan bölümler

Tepe yönetim yüzde 38
Pazarlama yüzde 16
İK  yüzde 14
Satış yüzde 10
Ar-Ge yüzde 6

  İşkur şirketleri kapı kapı dolaştı

3 ayda 5 CEO değişti
Yenibiris.com’un araştırmasına göre, nisan, mayıs ve haziran aylarında çeşitli sektörlerde; 5 CEO, 9 genel müdür ve başkan, 12 genel müdür ve başkan yardımcısı, 2 icra kurulu başkanı, 4 bölge müdürü ve direktörü, 1 yönetim kurulu üyesi değişikliği oldu.

Yenibiris.com-Nur GÜN
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir