Anasayfa / Kariyer ve İş / En Gözde Meslek Satış Temsilciliği

En Gözde Meslek Satış TemsilciliğiYenibiris.com’un 2011 istihdam raporuna göre en çok ilan yayınlanan sektörler yapı-inşaat, sağlık-tıp ve tekstil oldu. En çok aranan pozisyonların başında satış temsilcisi yer alırken, adaylar en çok muhasebe elemanı pozisyonuna başvurdu.

Türkiye’nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, iş ve aday arayışına dair güncel bilgiler veren Yenibiriş İstihdam Raporu’nun 2011 yılına ilişkin verilerini açıkladı. 2011 yılı istihdam raporuna göre yayınlanan ilanlarda geçen yıla göre yüzde 10’a yakın artış olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra ilanlara yapılan başvurularda da yüzde 8,5 oranında artış olduğu gözlemlendi.

İstihdam raporuna göre firmalar tarafından en çok aranan pozisyonlar:

Satış temsilcisi
Muhasebe elemanı
Sekreter
Yönetici asistanı
İnşaat mühendisi
Makine mühendisi
Yazılım uzmanı
Elektrik mühendisi
Mimar

Yapı-inşaat, sağlık-tıp ve tekstil en hareketli sektörler oldu

Sektörler açısından bakıldığında, en çok ilan yayınlanan sektörler:

Yapı-inşaat
Sağlık-tıp
Tekstil
Turizm-otelcilik
Üretim-imalat
Bilişim
Perakendecilik-toptancılık
Eğitim
Gıda
Hizmet
En fazla ilgi banka-finansa

Adayların en çok başvuru yaptıkları sektörler:

-Banka-finans
-Perakendecilik-toptancılık
-Yapı-inşaat
-Tekstil

Adayların en çok başvuru yaptığı pozisyonlar:
-Muhasebe elemanı
-Satış temsilcisi
-Sekreter
-Yönetici asistanı
-Makam şoförü
-İnşaat mühendisi
-İnsan kaynakları uzmanı
-Makine mühendisi
-Mimar
-Yazılım uzmanı

En çok istihdam yaratan sektörler içinde en çok aranan pozisyonlar ise şöyle: Yapı-inşaat/inşaat mühendisi, sağlık-tıp/hemşire, tekstil/modelist, turizm-otelcilik/resepsiyonist, üretim-imalat/satış temsilcisi, bilişim/yazılım uzmanı, perakendecilik-toptancılık/satış temsilcisi, eğitim/ingilizce öğretmeni, gıda/gıda mühendisi, hizmet/güvenlik görevlisi.

Adayların bu sektörlerde en çok tercih ettiği pozisyonların ise; yapı-inşaat/inşaat mühendisi, sağlık-tıp/hemşire, tekstil/muhasebe elemanı, turizm-otelcilik/resepsiyonist, üretim-imalat/muhasebe elemanı, bilişim/yazılım uzmanı, perakendecilik-toptancılık/satış temsilcisi, eğitim/ingilizce öğretmeni, gıda/satış temsilcisi, hizmet/güvenlik görevlisi olduğu görülüyor.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, 2011 istihdam bilançosunu şöyle değerlendiriyor: “2011 yılında büyüme hedefleriyle başlayan yapı-inşaat, sağlık-tıp ve tekstil sektörleri hedeflerini gerçekleştirerek yılı kapatmaya hazırlanıyorlar. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden yapı-inşaat, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da en fazla istihdam fırsatı sunan sektör oldu. Bunun yanı sıra bankacılık ve finans sektörünün gelişimini sürdürdüğünü ve adaylardan daha fazla talep görerek en çok başvuru yapılan sektörler listesinde birinci sıraya yerleştiğini görüyoruz. Nitelikli eleman ihtiyacı hızla artmaya devam eden bilişim sektörü de yılı çok hareketli geçirdi. Önümüzdeki yıl özellikle deneyimsiz gençler için cazip olabilecek sektörler arasında bilişim, bankacılık-finans, sigorta, mobilya, gıda ve perakendeyi sayabiliriz. 2012’de kurumların insan kaynakları departmanlarının gündeminde, başta doğru adayı bulma ve yerleştirme olmak üzere, çalışma verimini artırma, çalışan bağlılığı, performans ölçümü, adil ücret ve yan kazanç gibi kritik konular olacak. İnsan kaynaklarından, yasal değişikliklere hemen uyum sağlaması, olası ekonomik çalkantılara karşı şirketini dirençli kılabilmesi, işe alımda hızlı ve etkin çalışması, veri analizi yapabilmesi, teknolojiyi kullanması, farklı nesillerdeki çalışanların verimini artıracak politikalar üretmesi bekleniyor.”

  Otoriter Liderlikten Kolaylaştırıcı LiderliğeYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Mutsuzluk, İş Dünyasındaki En Önemli Sorunlardan Biri

ŞEHİR hayatının negatif enerjiyle trafiği, kent insanında dalga dalga yayılan mutsuzluk hastalığını artırıyor. Madde ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir