Anasayfa / Şirket Haberleri / En Güçlü 100 Sosyal Marka

En Güçlü 100 Sosyal MarkaEkonomistin İngiliz araştırma şirketi Brandvvatch ile birlikte hazırladığı Sosyal Marka 100 araştırması sonuçlandı. Liste için analistler ve sosyal medya uzmanlarından oluşan 12 jüri üyesi, uzun süredir mesai yürütüyordu. Türkiye’de ilk kez yayınlanan bu sonuçlar şirketlerin sosyal medyadaki markalarının performanslarına göre değerlendirildi. Sosyal Marka 100 listesinde ilk sırada e-ticaret şirketi Markafoni yer alırken, onu Turkcell ve TürkTelekom izliyor. Avea, Garanti Bankası, Vodafone, Trendyol, TTNET, Denizbankve Mavi de onları takip eden şirketler olarak sıralanıyor.

sosyal marka

Dünyada ulaştığı 1 trilyon dolarlık ekonomik büyüklük ve 1 milyarı aşkın kullanıcısıyla sosyal ağların büyüme ivmesi, hiç hız kesmeden devam ediyor. 2015 hedefi ise 3-5 trilyon dolarlık bir hacme ulaşılacağı yönünde. Sosyal ağlardan en yaygın kullanılanı Facebook, 1 milyar kullanıcıya ulaşmış durumda. Onu 800 milyon kullanıcı ile Twitter takip ediyor. Sosyal iş ağı Linkedin 200 milyon kullanıcı sayısına ulaşırken, Google+ ise 100 milyon kullanıcıya sahip.

Türkiye’de ise 30 milyonu aşan Facebook kullanıcısı bulunuyor. Twitter kullanım oranı geçen yıl 10 milyon iken, son dönemde Gezi Parkı olaylarında kullanımın artmasıyla 15 milyonu geçtiği tahmin ediliyor.

Sosyal medya kullanımının giderek daha fazla sayıya ulaştığı ve etkinliğinin de büyük bir alana yayıldığı son dönemde bu mecrada şirketler de kendini konumlandırmanın öneminin her gün yeniden farkına vanyor. Sosyal marka kavramının önemi giderek artıyor. Bu nedenle şirketler, sosyal medyada markalarını oluşturmak için ekipler kuruyor, stratejiler yürütüyor. Eskiden değerler daha çok rakamlarla ortaya konuluyordu, ancak şimdi sosyal medya ile oluşan sosyal etki var. Bu yüzden şirketler için sosyal markalannın etkisini ölçmek çok daha öne çıkıyor.

100 MARKA BELİRLENDİ

Biz de Ekonomist dergisi olarak son dönemde sosyal marka kavramı trendindeki yükselmeyi bir araştırma boynamda inceleyerek, Türkiye pazarına ilk kez bu alanda bir çalışma kazandırdık. İlk kez bu hafta yayınlanacak olan ‘Sosyal Marka 100’ araştırmasıyla ortaya çıkan listede sosyal marka açısından öne çıkan 100 şirket belirledik.

İngiliz Brandwatch şirketi, araştırmanın data analizini yaptı. 12 kişilik sosyal medya uzmanlarından oluşan jüri de kendi puanlarını verdi, markaları 100 üzerinden değerlendirdi. 12 jüri üyesinin ortalama notu ve data analiz notunun toplamı ile liste oluştu. İkisinin toplamından Türkiye’nin Sosyal Marka 100 listesi çıktı. İlk 100 şirket tablosu ise 500 büyük şirket içinde yer alan şirketlerin değerlendirmesi ile oluşmuştu. Daha fazla şirket değerlendirilerek bu tablo 100’e indirildi.

Sosyal Marka 100 listesinde ilk sırada e-ticaret şirketi Markafoni yer alırken, onu Turkcell ve Türk Telekom izliyor. Avea, Garanti Bankası, Vodafone, Trendyol, TTNET, Denizbank ve Mavi ilk 10 şirket olarak sıralanıyor.

Burada hem başanlı şirketlerin sosyal markalarını oluştururken, nelere dikkat ettiklerini ve nasıl bir yol izlediklerini araştırdık, hem de sosyal markalarını başarılı bir şekilde yönetmek isteyenlere uzmanlardan önerilere yer verdik. Öncelikle sosyal marka olmanın ne demek olduğu şirketler tarafından iyice anlaşılmalı.

SOSYAL MARKA NEDİR?

Sosyal ağlann geniş kitlelere ulaşması, burada bir hedef kitlenin oluşması şirketler için de yeni bir mecranın varlığını ortaya çıkardı. Şirketler de bu platfonııdaki hedef kitleye ulaşmak için sosyal ağlarda aktif olmaya odaklanmaya başladı. Yeni bir kanal oluşturan sosyal medyada yer almak süreç olarak şirketler için kaçınılmaz oldu. O nedenle ‘sosyal marka kavramı’ da giderek iş dünyasında daha fazla konuşulanlar arasına girdi.

Böylece her kuaım sosyal markasını oluşturmaya başladı. Ancak sadece şirket için bir hesap açıp, burada takipçi sayısını artırmak sosyal marka olmaya yeterli değil. Sosyal medyanın pazarlamada bir başka kanal olduğunu kabul edip buna göre strateji belirlemek gerekiyor.

SIR ÖZGÜN İÇERİKTE

Başanlı sosyal marka olmanın yolu özellikle sosyal bakabilmekten geçiyor, şirketlerin bu anlayışı kurum kültürüne yayması da önemli adımlardan. Yeni sosyal ağlar platformuyla oluşan düzen, yöneticilere yeni bir sonımluluk yüklüyor, sosyal medya, yöneticilerin bakış açısını farklılaştırıyor. Bu açıdan bu alanda doğru ekip kurmak önemli.

Dünya çapındaki markaların yüzde 6l’i sosyal medya stratejisi ya da yöneticisine sahip; tüm küresel markalar içinde oran yüzde 41. Sadece var olanı burada sunmak da yeterli değil. Özgün içerikler yaratıp sosyal medyaya özel uygulamalar sunmak, öne çıkmak için ilk koşullar arasında gösteriliyor. Araştırmalara göre dünya çapında markaların yüzde 45’i sadece sosyal medya amacıyla içerik üretiyor.

KULLANIM ARTIYOR

Hedef kitleyi dinlemek ve onlara sosyal ağlar üzerinden yardımcı olmak da önemli unsurlar arasında. Ayrıca kitlesini dinleyip ona göre aksiyon almak da markayı öne çıkanyor. Dünya çapındaki her iki markadan biri, marka hayranlannın önerileri doğrultusunda ürün ya da hizmetlerinde değişiklik yaptı. Hayranlarının düşüncelerini hikayelerine entegre etti. Markalann sosyal performansını ölçmek ve geliştirmek için şirketler artık daha fazla bütçe ayırmaya da başladı. Bunun için uzman şirketlerden danışmanlık hizmeti de alınıyor.

Uzmanlara göre, Türkiye’deki şirketler de global düşünüp ona göre hareket etmeli ve stratejilerini bu yönde belirlemeli. Çünkü dünyadaki trende benzer bir sosyal medya kullanımı Türkiye’de görülüyor.

Türk insanının yüzde 72’si interneti sosyal ağlara ulaşmak için kullanıyor. IAB Türkiye’nin İnternet Ölçümleme Araştırması’na göre, Türkiye’de 19.6 milyon kişi gündemi internetten takip ediyor. TV seyrederken izleyiciler artık görüşlerini de paylaşmak istiyor.

ARAŞTIRMANIN DETAYLARI

işte biz de Ekonomist dergisi olarak sosyal marka olmanın önemini vurgulamak ve bu alanda başarılı olan şirketlerin neler yaptığına bakıp öne çıkmak isteyenlere tavsiyelerde bulunmak adına bu araştırmayı yaptık.
İngiltere merkezli Brandwatch şirketi tarafından data analizi yapılan Sosyal Marka 100 araştırması sosyal markalann performansını ölçmeyi amaçlıyor. Aynca sosyal medyada olmanın şirket için nasıl bir verimlilik sağladığı da inceleniyor. Şirketler, bu araştırmaya başvuru yapamıyor ya da para ödemiyor. Araştırmaya katılmanın tek yolu Twitter üzerinde kitle kaynağı oluşturma sürecini çok iyi kullanmak.

Sosyal Marka 100 listesi çok dikkatli olarak ve bağımsız bir jürinin değerlendirme sürecinden geçiyor. Sosyal medya gözetimi yapan araştırma şirketi Brandwatch, araştırma ekibiyle araştırıyor. Konuda uzman kişilerden oluşan jüri ise son sıralamada görüşlerini bildirerek verdiği puanlarla katkıda bulunuyor.

  Dastini Bebe Market Eskişehir Neoplus'da En Büyük Mağazasını Açıyor

İKİ ETKİLİ ELEMENT

Metodolojiyi yaratırken birçok seviye, farklı sektör ve ölçekte şirket analiz ediliyor. Burada iki ayn element etkili oluyor. Data skoru ile jüri skoru. Bu iki skor sosyal marka skorunu belirliyor ve sıralamayı oluşturuyor. Data skorunda 19 ayrı izlenebilir işaretlere Twitter, Facebook, YouTube, fours-quare ve Google+ gibi platformlarda bakılıyor. Forumları, kendi web siteleri ve marka bloglan inceleniyor. Takipçi sayılarına büyük ve küçük şirketler arasında adil bir karşılaştırma olması için bakılıyor.

Ayrı alanlar incelendikten sonra marka ve markanın toplumda nasıl oluştuğunun etkileşim gücünü ölçmek bir sonraki adım oluyor. Bu ikisini alarak markanın nasıl sosyal medyada başarılı oldukları belirleniyor.

Araştırma sonuçlanna göre, özellikle e-ticaret, telekom ve banka sektörleri sosyal marka oluşturmada öne çıkan şirketler olarak görülüyor, ilk 15 içinde yer alan şirketler arasında sektör olarak tekstil varken, yayıncılık alanında Hürriyet Gazetecilik, Kanal D ve Habertürk dikkat çekiyor.

ŞİRKETLERİN STRATEJİLERİ

Sosyal markalannı oluşturan şirketler bunun için belli bir strateji belirliyor. Burada nasıl hareket ettikleri önemli. Çünkü etki alanının giderek arttığı sosyal medya mecrasında hedef kitle iyi analiz edilmeli, onlarla iyi iletişim kurulmalı ve fark yaratmalı. Peki sosyal marka algısı iyi olan şirketler bunu nasıl başarıyor?

Online alışveriş sitesi Trendyol, müşteriyle etkileşimli pazarlama stratejilerinin önemine ve etkinliğine inanan bir şirket. Sektörde öncü bir moda sitesi olarak, sosyal medyayı aktif bir iletişim kanalı olarak kullanmaya özen gösterdiklerini söyleyen Trendyol kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu, şunları söylüyor:

“Sosyal medyayı üyelerimizin her türlü istek, öneri ve siparişleriyle ilgili sorularını ve görüşlerini direkt iletebildikleri bir platform olarak görüyoruz. Aynca, alanında uzman stil da-nışmanlanmız tarafından hazırlanmış stil önerileri, butik örnek görselleri, sezon trendleri, güncel moda haberlerinden derlenen paylaşımlarımızı da üyelerimize sosyal medya kanallarımız üzerinden duyuruyoruz.”

HEDEFTE GENÇLER VAR

Sosyal markasını başarılı bir şekilde konumlandıran şirketlerden biri de Vodafone. Vodafone özellikle genç kullanıcılarına bu yolla ulaşıyor.

“Sosyal medyanın baş döndürücü bir hızla kitleleri içine çektiği bir çağda, Vodafone Türkiye olarak hedef kitlemizle gerçek anlamda karşılıklı konuşma ve birebir iletişime geçme şansını yakaladık. Bu nedenle sosyal medyaya önem veriyoruz” diyen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, marka algısının iletişimini yapmak ve markalan-na uzun süreli sadakat yaratmak için hayran sayısını değil, etkileşimi ve sü’ rekliliği ön plana çıkartan bir strateji güttüklerini söylüyor.

Vodafone, erişim açısından hayran bazının sayısının önemini kavrayarak, fakat sürdürülebilir bir iletişim ve amaçlanan etkileşim için sayıdan çok kitlenin niteliğine önem vererek stratejisini kurguluyor. Sosyal medya başarılarının örneklerinden biri olarak Vodafone’un gençlik markası FreeZone’a öncelik verdiklerini söyleyen Gökhan Öğüt, “Sosyal medyayı en yoğun biçimde kullanan kesimin gençler olmasından hareketle, bu hedef kitleye sosyal medya vasıtasıyla ulaşmaya karar verdik” diyor.

Bankalardan Denizbank ise sosyal markasıyla öne çıkıyor. “Hedef kitlemizi dinlemek, anlamak, onların ihtiyaç ve beklentileri doğnıltusunda ürün ve hizmet üretmek, bankacılık için olmazsa olmazlardan” diyen DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Tanju Kaya, “Bir banka için marka algısında en kritik konulardan biri ‘güven’ kriteridir. Biz de sosyal medya stratejimiz çerçevesinde, söz konusu mecralarda öncelikli olarak DenizBank markasına duyulan güveni artırmaya çalışıyoruz.

Stratejimizin bir diğer ayağı ise sosyal medyanın dinamiklerine uygun olarak tasarladığımız ürün ve hizmetlerimizi takipçilerimize ulaştırarak, yeni ve kalıcı müşteriler oluşturabilmek” ifadesinde bulunuyor.

UZMANLARDAN ÖNERİLER

Sosyal markalannı başanlı bir şekilde konumlandıran markalar zaten stratejilerini önceden belirleyip planlarını yapmış bile. Peki bu alanda ba-şanlı olmak isteyenler ne yapmalı? Başardı sosyal markalan inceleyen uzmanlar, şirkederin sosyal medyada markasını iyi konumlamak için neler yapılabileceğine dair önerilerde bulunuyor. Öncelikle hedeflerinin ve kitlesinin ne olması gerektiğine karar verip strateji belirlemenin yararlı olacağını söyleyen uzmanlar, bunun bir kurum kültürü olarak kabul görmesini öneriyor. Aynca tüketicinin iyi dinlenmesi ve cevap verilmesi de önkoşullardan biri olarak gösteriliyor.

Promoqube Kurucu Ortağı Özgür Alaz, “Sosyal medya sürekli evriliyor. Bundan sonraki aşamasında, şirketin iş yapma biçimi ve kültürü olarak da bu dünyaya uyum sağlaması gerekiyor. TwitterJda yer almak fark yaratmıyor, gerçek zamanlı gündemi yakalayarak, marka mesajını kişiselleştirmek fark yaratıyor” diyor.

“Bir marka sosyal medyaya giriş kararını, iletişim stratejilerine bir bütün olarak bakarak değerlendirmeli ve sosyal medyada varlık amacını tüm kodlarıyla baştan tespit etmeli” diyen Bigumigu kurucusu Yalçın Pembecioğlu ise markanın kendisi sosyal değilse, genel iletişim tonunda bir tek yönlülük varsa, bu markanın sosyal medyada aktif olmasının onu sosyal bir marka yapmayacağı görüşünde. Pembecioğlu, “Markalar önce kendi yapılarını sosyal olarak kurgular ve sosyal medya stratejilerini buna göre oluştururlarsa, sosyal marka olmaya giden yolun taşlan daha hızlı döşenmeye başlayacak” diyor.

İYİ ENTEGRE EDİLMELİ

Sosyal medyanın kurumsal yaklaşımda bir iletişim çabasının uzantısı olarak konumlanması gerektiğine vurgu yapan Sosyal Medya Yazan Serdar Kuzuloğlu ise sosyal medyanın bir amaç değil, sonuca giden yoldaki bir araç olarak kullanılması gerektiğini ifade ediyor.

Kuzuloğlu’nun önerileri ise şöyle; “Sosyal medyada başan için kurumsal ölçekte ‘entegre1 bir iletişim, pazarlama ve halkla ilişkiler programı şart. Şirketlerin farklı dinamiklere sahip sosyal mecralardaki bocalamalarının kökeninde bu entegre stratejinin yokluğu yatıyor. Bir şirketin sosyal medya stratejisi temelde müşterisini -susanmadan- dinlemek, onu süreçlerine katmak ve bu karşılıklı etkileşimden edindiği bilgileri dönüp kendi süreçlerine yansıtarak yeniden müşterisine kulak vermek olmalı.”

Böyle olmazsa Kuzuloğlu’na göre iş bugün sıkça örneklerini gördüğümüz gibi ’Twitter’da kaç takipçi aldım’, ‘Facebook’ta kaç takipçim var’, ‘Youtube’da videom ne kadar izlendi’ gibi temelde markanın kendisine anlamlı hiçbir fayda sağlamayan metrikler peşinde koşmaya dönüyor.

Gözde Yeniova / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir