Anasayfa / Kariyer ve İş / En İyi Yöneticilerede Harika Bir Koç Gerekir

En İyi Yöneticilerede Harika Bir Koç GerekirYILDIZLAR TAKIMINA DA HARİKA BİR KOÇ GEREKİR

En iyi yöneticileri daha iyi yapan nedir? Süper bağlantılı, saçmalamayan bir yönetim kurulu. GeoffCoivin

SON YILLARDA İŞ dünyasında yaşanan dramlardan çıkan en önemli ders büyük yöneticilerin yeterli olmadığıydı. Eğer yönetim kurulu yanılıyorsa her şey yanlış demektir. Bear Sterns ve Lehman Brohers gibi ünlü başarısızlıkları ya da News Corp. un telefon dinlemesi gibi büyük masraflı skandalları düşünün. Yönetim kurulları hep yakalamaları gereken büyük riskleri gözden kaçırdı. Bu yüzden biz de her şirketin en önemli temeli olan rüya kurula odaklanıyoruz.

Harika bir yönetim kurulu birkaç yetkinliği bünyesinde toplar ve iyi seçilmiş direktörler birden fazla yetkinliği barındırır.

İşte liste: KÜRESEL PERSPEKTİF. Şirketlerin bu kadar yavaş küresel direktör edinmeleri inanılmaz. Yabancı bir pasaport ya da egzotik yerlerde tatil geçmişi bununla aynı şey değil.

FİNANSAL UZMANLIK. Sarbanes-Oxley her halka açık şirketin yönetim kurulunda atanmış bir “finans uzmanı” olmasını ve hesap denetiminin bir direktörün en önemli görevi olmasını şart koşuyor.
DERİN BT BİLGİSİ. Küresel işi şekillendiren en büyük güç bu olabilir. BT’nin her şirketin strateji ve iş modelini değiştirebileceğini anlamış direktörlere ihtiyaç var.

BİLGELİK, DENEYİM VE CESARET. Kurullarda sık karşılaşılan iki sorun konuşmayan ve konuşup da ne dediğini bilmeyen direktörlerdir. Beyaz saç, perspektif ve girişkenlik altın değerinde.

HER DÖNEMİN İLETİŞİM LİSTESİ. Pek çok şirket küresel iş dünyasının ve devletlerin üst yöneticilerinden yardım alabilir. Direktörler bunu sağlamalı.

Bütün bu yetkinlikler neredebulunur? Hindistan’ın HCL Technologies Yöneticisi Vineet Nayar’ı, kendi gayretiyle milyarder olan Ali Baha’nın kurucusu Çinli Jack Ma ya da yönetim gurusu Hai-er Group CEO’su Zhang Ruimin’i ele alın.

  Lider Koçluğu Yönetici Koçu

Hank Paulson’ı arayın. Goldman Sachs eski yöneticisi ve ABD Hazine Bakanı finans deneyimi, devlet bilgisi, deneyim ve her önemli kişinin cep telefonu numarası ile beraber gelir. Eğer o birine ulaşamazsa Condoleezza Rice kesin ulaşır. Ulusal güvenlik danışmanı ve dışişleri bakanı olmadan önce yönetim kurullarında yer aldığı için o da iş dünyasından anlıyor.

Amazon’un patronu Jeff Bezos teknolojinin, teknolojiyle ilgisiz şirketleri nasıl şekillendirdiğini herkesten daha iyi görür. Bilgelik, deneyim ve cesaret için, FedEx kurucusu Fred Smith, Kraft’tan irene Rosen-feld ya da yakın zamanda emekliye ayrılan CEO’lardan Campbell Soup’u kurtaran Doug Conant, Caterpillar’dan James Owens ve Coca-Cola’yı düzene sokan ve yarının pazarı Afrika ile derin ilişkileri olan Neville Isdell’e bir bakın.

Bütün bu isimlerle bir kurul kurmak bir hayal. Ama bu bir rüya takımı. Başka türlü bir rüya da olabilir: Hissedarlar rahatça uyuyabilirler.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir