Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / En Popüler 10 Mobil Uygulama

En Popüler 10 Mobil Uygulama

Akıllı mobil cihazlar, ileri düzeyde işletim sistemine sahip ve çok sayıda uygulamayı çalıştırabilen portatif iletişim cihazları. Cep telefonu ve tablet bilgisayarlar bu kapsama giriyor.

Bu cihazların büyük dokunmatik ekranlı veya fiziki qwerty klavyeli olmak üzere iki ana kategorisi var. Bunlar internette gezinmek, sosyal ağlara bağlanmak, e-posta alıp göndermek, MP3 ve müzik dinlemek ve oyun oynamak gibi farklı ihtiyaçları karşılıyor. Mutlaka Wi-Fi , 3G bağlantı özellikleri var.

Gartner araştırma şirketinin 2011 yılı 4. çeyrek diliminde yaptığı araştırmaya göre 149 milyon akıllı telefon satılırken yıl genelinde 480.5 milyon adet akıllı telefon satılmış. Yıl genelinde 206 milyon satan Android yüzde 43 pazar payı elde etmiş. Türkiye’de ise  Türkiye’de yüzde 86,5 penetrasyon oranına karşılık gelen toplam 63,8 milyon mobil abone var. Temmuz 2009’da 3G hizmet sunumunun başlamasıyla Haziran 2011 itibariyle 3G abone sayısı 24,8 milyona ulaşmış. (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2011 yılı 2. çeyrek raporuna göre)

Peki sayısı giderek artan mobil cihaz kullanıcılarını neler bekliyor? Araştırma şirketi Gartner, 2012 yılı en popüler 10 mobil uygulama listesini açıkladı. Bunların bazılarını duymuş olabilir veya yoğun olarak kullanıyor olabiliriz. Bu uygulamaların mobil cihaz ile birlikte başka uygulamaların içine dahil edilerek onlarla birlikte çalıştıklarını görebileceğiz. Örneğin; ülkemizde lokasyon bazlı servislerde size en yakın ezcaneyi veya taksi duraklarını gösteren uygulamalar sunulmaya başladı bile. Lafı fazla uzatmadan, İşte Gartner’ın listesi:

1. Para transferi (money transfer): Bu hizmeti sağlayan mobil uygulamalar, SMS’ler aracılığıyla diğer banka hesaplarına para göndermeyi sağlar.


2. Konum tabanlı hizmetler (location-based services): Bu hizmeti veren birçok mobil uygulama bulunuyor. Mobil cihazınızın GPS yetenekleri ile size en yakın cafenin yerini gösteren yönlendirmeler olsun, her türlü konum tabanlı hizmet sunan herhangi bir uygulamadan bahsediyoruz.
3. Mobil arama (mobile search): Gartner’a göre tüketiciler bu uygulamayla tanışık ve arama için Web’in değil de mobil arama uygulamalarının gelişen teknolojisi sayesinde zirveye ulaşacağını söylüyor.
4. Mobil Tarama (mobile browser): Bu uygulamaların mobil telefonlarda olma oranı şu anda yüzde 60 olsa da 2013 yılına kadar bunun yüzde 80’e ulaşacağı söyleniyor. Bu artış, web geliştiricileri iPhone, Android ve RIM (Blackberry) gibi pekçok mobil platformları uygulama geliştirmeye zorlayacak.
5. Mobil sağlık izleme (mobile health monitoring): Bilgi işlem ve mobil telekomünikasyon aracılığı ile hastaları uzaktan izlemeye, kronik hastalıklar ile ilgili maliyetleri azaltmaya ve hastaların yaşam kalitesini arttırmaya yardımcı olacak.
6. Mobil ödemeler (mobile payments): Şu anda gelişme sürecinde. Gartner, bunun dünya çapında yaygınlaşmasının zorlukları olacağını ancak yayılma aşamasında dağınık bir pazara hizmet vereceğini vurguluyor.
7. Yakın alan iletişimi (near field communication): ABD’de, bazı Avrupa ve Asya pazarlarında daha popüler olan NFC, günümüzde hâlâ kullanılan yaygın mobil telefonlarının standart özellikleri kapsamında yer almıyor. 10 santimetre içinde birbirlerine yakın temasta bulundurarak, uyumlu cihazlar arasında temassız veri aktarımını sağlıyor.
8. Mobil reklamcılık (mobile advertising): Yeni fakat hızla büyüyor. Para kazandırmanın en önemli yollarından biri. Bu alanı içinde bulunduran mobil uygulamalarının önemi artacak.
9. Mobil anında mesajlaşma (mobile instant messaging): Mobil telefon kullanıcılarının bağlantı cihazı olarak cep telefonunu kullanması, bu alandaki pazarı çekici kılıyor.
10. Mobil müzik (mobile music): Yeni iş modelleri arasında yer alacak bir servis.
Mobil dünyadaki yenilikler, teknolojiyi takip etmede önemli bir adım olacaktır. Yeni deneyimleri keşfetmeniz dileğiyle.



Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir