Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Endeksi sanayi şirketleri sürüklüyor

Endeksi sanayi şirketleri sürüklüyorEndeksi sanayi şirketleri sürüklüyor

Yılbaşından bu yana yüzde 6,5’lik bir yükseliş yaşayan İMKB’de, bu tarihe kadar İMKB-100’e dâhil olan 36 şirket, endeks üzeri getiri sergiledi. Son dönemde sanayi şirketlerinin endeks içindeki ağırlığının arttığı, yatırımcıların bu eğilimlerinin devam edeceği belirtiliyor.

2011’de yüzde 20’nin üzerinde kayıp yaşayan İMKB-100 Endeksi, yılbaşından bu yana geçen yılki kayıplarını telafi etmeye çalışıyor. Yılbaşından bugüne endeks bazında yüzde 6,5 oranında yükselişte olan İMKB-100, ABD ve Avrupa’dan gelen umutlu haberlerle yükselişe geçti. Özellikle sana)! hisseleri yükselen endekse ayak uydururken, bankaların bu yükselişe ayak uyduramadığı gözlerden kaçmıyor. Düşen hisselerin genelinde ise düşüşten önce olan yukarı yönlü hareketlerin kâr satışları etkili olmuş gözüküyor.

İMKB-100 Endeksi’ndeki 36 şirket endeksin üzerinde yükseliş gösterirken, 44 şirket, yükselişlerinde endeksi yakalamaya çalıştı. İMKB-100 Endeksi’ne dâhil 16 şirket ise yılbaşından bugüne düşüşteydi.

Hatırlatalım, 2012’in ilk haftası, TCMB açısından istisnai günlerin olduğu bir süreçti. Faiz, sepet, kur yukarı giderken İMKB satışlarla karşılaşmıştı. Fakat yurt dışında da Avrupa Finansal İstikrar Fonu’ndan Avrupa İstikrar Mekanizmasına (ESM) hızlı geçiş süreci, not indirimlerine rağmen olumluluğun devamını sağladı.

Yükselen hisseler

Toparlanma hızı geçen hafta artan İMKB-100 Endeksi’nde yükselen hissele bakıldığında hikâyeleri olanların öne çıktığı görülüyor.

Turkish Yatırım Araştırma Müdürü Mehmet Baki Atılal, İpek Doğal Ener-ji’nin yönetim kurulunun şirketin ödenmiş sermayesini bedelli sermaye artırımı yoluyla yüzde 100 artırarak 259.8 milyon TL’ye yükseltmesini, şirketin yükselmesindeki en önemli neden olarak gösteriyor. “Koza Madenci-lik’in yönetim kurulu da şirketin ödenmiş sermayesini yüzde 100 artırmak yoluyla 388.1 milyon TL’ye yükseltme kararı aldıktan sonra hissenin yükseldiğini görüyoruz. Bu yönden sermaye artırımlarının yatırımcı açısından iştah artıcı olduğunu söyleyebiliriz” diyen Atılal, bunun yanında SPK şirketin bilançolarının yeniden düzenlenmesi vc aksaklıkların giderilmesi konusunda şirkete bildirimde bulundu. Hissede yaşanan hareketlilikte oyuncuların da etkili olmuş olabileceği kaydediliyor.

Baki Aülal, Enka Inşaat’ın özellikle Rusya ve Avrupa’daki güçlü konumunun ve Tofaş’ın yerli otomobil üreteceğini açıklamasının da bu şirketlerin yükselmesinde en önemli neden olarak gösteriyor.
İpek önde

Tabloya bakıldığında İpek Doğal Eneıji’nin en çok kazandıran hisse olduğu görülüyor. İpek Enerji ve Koza Grubu’nda yeni sondaj faaliyetleri haberlerinin özellikle bu iki hisseyi yukarı taşıdığım dile getiren Galata Menkul Değerler Araştırma Müdürü Polat Yaman, Tıabzonspor ve Adana Çimen-to’da başarılı bilanço rakamları getirdiğine dikkat çekiyor. “Hürriyet’te hissenin defter değerinin çok altında kalması nedeniyle gelen tepki alınılan, Yapı Kredi Bankası’nda da genel endeks yükselişine paralel yükselişin etkili olduğunu düşünüyoruz” diyen Yaman, düşen hisselerin genelinde ise düşüşten önce olan yukarı yönlü hareketlerin kâr satışlarının etkili olduğunu anlatıyor. Yapı Kredi’nin yükselişinde iştiraki Yapı Kredi Sigorta’yı satacağı yönündeki haberlerin de etkili olmuş olabileceği kaydediliyor.

  Analistler Gübre Hisselerinde Yükselme Potansiyeli Öngörüyor

Konjonktürü izleyin

2012’nin genel olarak volatil bir yıl olacağına dile getiren uzmanlar, yatırımcıların bu dönemde ne çok kötümser, ne de çok iyimser olması gerektiğini söylüyor.

“Yükselişlerde kademeli olarak pozisyon azaltıp, düşüşlerde de kademeli olarak alıma geçmeli. Bu kararlarda teknik bazı rakamlar yatırımcılara yardımcı olabilir.

Endeks için konuşursak, 60.000 seviyelerinin üzerinde kademeli olarak satış, 45.000 seviyelerinin altında ise kademeli alım yapılabilir” diyen Polat Yaman, bu iki seviye arasında ise daha kısa vadeli destek dirençler izlenebileceğine dikkat çekiyor. Bu anlamda 55.000 direncinden de satış yapıp, kısa vadeli alım fırsatları beklenebileceğini belirten Yaman, “Bu yıl krizin aşıldığına dair veriler gelebileceği gibi, hemen ardından krizi hatırlatacak rakamlar ve haberler de gelebilir” diyor ve ekliyor:

“Bu yüzden yüksek volatilite-de yatırımcıların anlık kararlar vermemesini ve daha önce hazırlanmış senaryolar üzerinden hareket etmelerini öneririz.”

Riskten kaçının

Eti Yatırım Araştırma Yönetmeni Adem Özen ise bu dönemde aşırı hisse pozisyonu taşımamanın yatırımcılar açısından daha iyi olacağını söylüyor. “Çalkantılı bir süreçten geçtiğimiz herkesin malumu. Bu yüzden yatırım enstrümanları açısından yüzde 40’ı geçmeyecek şekilde hisse senedi alımı öneriyoruz.

Mevduata yüzde 30’luk bir pay ayırmasını salık verdiğimiz yatırımcı için, yüzde 30 oranında da tahvil öneriyoruz” diyen Özen, Avrupa borç krizi sorunu çözülene kadar yatırımcıların risk iştahını biraz düşürmesi gerektiğinin altını çiziyor. Uzmanlar ayrıca, kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirimlerinin de yine yaurımcı tarafından dikkatle izlenmesi gerektiği konusunda hemfikir.

Gündem yurt dışı

Gündem Avrupa olduğundan ESM’nin onaylanması, Yunanistan’ın kreditörleıle ‘hair-cut’ oranında anlaşmaları ve FED’in parasal genişlemeye gidip gitmeyeceğinin piyasaları belirleyecek olduğunu dile getiren Baki Atılal, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Çin’in parasal genişlemeye yönelik nasıl adımlar atacağı, ECB’nin faiz indirimine gidip gitmeyeceği, G-20 ve AB liderler zirvelerinde borç sorunlarına ve buna yönelik kaynak arama çabaları, ayrıca kredi derecelendirme kuruluşlarının yaklaşımları yine bu dönemde izlenecek diğer haberler.”

Yurt içinde ise şubat ve mart dönemi Hazine’nin yıllık itfalarının yüzde 60’lık bölümünün gerçekleştiği bir süreç ve burada oluşacak faizlere, teşvik kapsamına girecek sektörlerinin neler olacağına dikkat edilmesi önemli.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir