Anasayfa / Şirket Haberleri / Enerjisa, Enerji Üretim ve Dağıtımının En Önemli Aktörlerinden Olacak

Enerjisa, Enerji Üretim ve Dağıtımının En Önemli Aktörlerinden OlacakYeni ortağı, ‘enerji’ getirecek

Yeni ortağı E.On ile önüne büyük hedefler koyan Enerjisa, Türkiye’nin enerji üretim ve dağıtımının geleceğindeki en önemli aktörlerden biri olmaya doğru ilerliyor.

enerjisaEnerjide özel sektörün yavaş yavaş kamunun önüne geçtiği yılları yaşıyoruz. Bu süreci en verimli geçiren şirketler, kuşkusuz geleceğin enerji üretim ve tüketiminde de önemli köşe başlarında olacaklar. Enerjisa, bu süreci en iyi değerlendiren şirketlerden biri olarak bu köşe başlarını şimdiden garanti eden şirketlerden biri.

Enerjisa, 1996 yılında Sabancı şirketlerinin elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere otoprodüktör olarak kurulmuştu. Fakat Sabancı Topluluğu’nun son yıllarda konsantre olduğu iş kollarının başına Türkiye’nin hızla büyüyen sektörlerinden biri olan enerjiyi koyması, Enerjisa’mn hızlı büyümesinde etkili oldu.

E.ON İLE HEDEF BÜYÜTTÜ

2007 yılında Sabancı Holding ile Avrupa’nın önde gelen elektrik şirketlerinden biri olan AvusturyalI Verbund arasında eşit hisse ve yönetim ortaklığına dayalı bir ortaklığa gidildi. Bunun ardından Türkiye elektrik enerjisi sektöründe üretim, dağıtım, ticaret ve satışı içeren dikey entegrasyona dayalı bir stratejiyle faaliyet gösteren Enerjisa, elektrik piyasasının önde gelen şirketleri arasında yerini sağlamlaştırdı.

2015 yılı için belirlediği 5.000 MW kurulu güç hedefini gerçekleştirecek üretim portföyünü şimdiden oluşturan Enerjisa’da, 2012’nin sonlarına doğru bir ortaklık değişimi yaşadı. Enerjisa’da Sabancı Holding ile birlikte yüzde 50 ortaklığı olan AvusturyalI Verbund, Avusturya ve Almanya pazarlarına konsantre olma stratejisi gereği hisselerini dünyanın en büyük özel elektrik ve doğalgaz şirketlerinden biri olan Alman E.On’a devretti.
E.On ortaklığıyla başlayan yeni dönemde Enerjisa hedeflerini büyüttü. Yeni ortağıyla birlikte 2020 yılına kadar 7.500 – 8.000 MW kurulu güç-ile Türkiye’de tüketilen elektrik enerjisinin en az yüzde 10’unu üretmeyi ve 6 milyonun üzerinde müşteriye elektrik dağıtım hizmeti sunmayı hedefliyor. Enerjisa, yeni hedefleri çerçevesinde Türkiye doğal gaz değer zincirinin özellikle ithalat ve toptan satış alanlarında da büyümeyi planlıyor.

  Nokia – Microsoft Anlaşmasında İmzalar Atıldı!

20I3’TE 2400 MW’A ULAŞACAK

Enerjisa, faaliyetlerini bünyesindeki; Enerjisa Enerji Üretim, Enerjisa Elektrik Enerjisi Toptan Satış ve Ticaret, Enerjisa Elektrik Dağıtım ve Enerjisa Doğal Gaz Toptan Satış olmak üzere dört operasyonel şirketi aracılığıyla sürdürüyor. Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman, inşaatına başladıkları yeni projeler ile birlikte şirketin inşa halindeki kapasitesinin toplam 2 bin MW düzeyine ulaştığını söylüyor.

2013’te elektrik üretim yatırımlarını sürdürürken, işletmedeki kurulu güçlerini ve elektrik üretimlerini de önemli oranda artıracaklarını da ifade eden Hakman, şöyle devam ediyor: “2013’te toplam 540 MW kurulu gücünde altı hidroelektrik santralimizi ve 143 MW kumlu gücünde Ba-res RES’imizi işletmeye alarak toplam kurulu gücümüzü yaklaşık 2400 MW düzeyine ulaşacağız. 2013’te Türkiye elektrik sektöründe tedarik segmentinde yaklaşık yüzde 9-10 pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz.”

ŞİRKETİN KÜNYESİ

■    Faaliyet alanı: Enerji
■    Ortaklık Yapısı: Sabancı Holding (%50), E.On (%50)
■    Çalışan sayısı: 3 500
■    Ciro: 3.7 milyar TL

2013’te devreye alacağı yeni üretim tesisleri ile büyümesini 2015 yılında en az 5.000 MW kurulu güç hedefine yönelik olarak sürdürecek.

■    Halen; Enerjisa Başkent EDAŞ 3.5 milyon aboneye ulaşıyor. Dağıtım özelleştirmeleri sürecini yakından takip eden Enerjisa, bu çerçevede ikinci bir bölgeyi portföyüne katmak üzere çalışacak. Başkent Doğalgaz, şirketin hedefleri arasında yer alıyor.
■    Enerji kaynakları ve teknolojileri ile stratejik öncelikleri doğrultusunda yakından ilgilenecek.
■    Doğal gaz sektöründe de öncelikle ithalat ve toptan satış alanlarına odaklanacak.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir