Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Enflasyon ağustosta düştü

Enflasyon ağustosta düştü

Son aylarda yüksek seyreden enflasyon ağustosta gıda fiyatlarının desteğiyle sert düşüş gösterdi. Sanayi üretimi ise 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle beklentileri vermedi. Uzmanlar bu daralmanın geçici olacağı görüşünde…

ABD ekonomisiyle ilgili verilerin beklentilerin altında gelmesi FED’in eylül ayında faiz artırım ihtimalini azalttı. Bu durum küresel piyasalarda doların bir miktar değer kaybetmesine borsalara ise sermaye girişine neden oldu. Bayram öncesi piyasalarda sakin bir hava yaşandı. İçerde de benzer bir durum var. Siyasi ve askeri gelişmelerin etkileri devam ediyor. Buna karşın piyasaların görünümü genel olarak ılımlı. Örneğin bayram öncesi haftada Borsa İstanbul sermaye girişiyle yükseliş eğilimini korurken dolar, TL karşısında 3 TL’nin altında seyretti. Gösterge tahvil faizi dış ve iç gelişmelere paralel yüzde 9 bandının altına gevşedi. FED’in faiz artırma ihtimalinin ötelenmesinin yanı sıra Merkez Bankası’nm son aylarda koridor bandında yaptığı indirimler tahvil faizini de aşağı çekiyor.

Enflasyon, FED ve dolar

ENFLASYONUN OLUMLU ETKİSİ

Geçen hafta açıklanan ağustos ayı enflasyon verisi piyasalarda olumlu havayı yukarı taşıdı. Yaz aylan boyunca yüksek çıkarak yıllık bazda yüzde 9 bandına yaklaşan enflasyonda ağustosta gıda fiyatlarının olumlu katkısıyla sert bir düzeltme oldu. Uzmanlar düşüşün geçici olabileceğini belirterek, yüzde 7.5-8 aralığının görünüme dair dikkatli olunmasını gerektirdiği görüşünde. Buna karşın ekonomistler ılımlı iç talep ve kur geçişkenliğinin sınırlanmasının ise enflasyondaki düşüşe destek potansiyeli taşıdığını söylüyor.

Geçen hafta açıklanan temmuz ayı sanayi üretim verisi ise 15 Temmuz darbe girişiminin hasarını ortaya koydu. Ekonomik ak-tiviteyi kısa süreliğine ama önemli ölçüde etkileyen bu olumsuzluğun etkileri sanayi üretimine yansıdı.

Temmuz ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.9 azalırken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 7 oranında geriledi.

“SON YEDİ YILIN EN DÜŞÜĞÜ”

TÜ1K verilerine göre, ağustos aymda enflasyon yüzde eksi 0.29 ile beklentilerin üzerinde bir düşüş kaydetti. Beklenti yüzde 0.02 düşüş yönündeydi. 0.29’luk düşüş son yedi yılın en düşük ağustos ayı enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Yıllık bazda ise enflasyon yüzde 8.05’e geriledi. Aylık en yüksek artış yüzde 3.44 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda oldu. Ana harcama grupları itibariyle 2016 yılı ağustos aymda endekste yer alan gruplardan eğitimde yüzde 2.61, lokanta ve otellerde yüzde 0.82, konutta yüzde 0.47 ve çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0.45 artış gerçekleşti. Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 4.69 ile giyim ve ayakkabı oldu. İkinci en büyük düşüş yüzde 1.92 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşti.SANAYİYE 15 TEMMUZ DARBESİ

15 Temmuz darbe girişiminin ekonomik aktiviteye olumsuz yansıması temmuz ayında ortaya çıktı. Temmuzda sanayi üretimi piyasa beklentilerinin üzerinde düşüş gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜ-1K) verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 7 azaldı. Piyasa çevrelerinin ortalama beklentisi yüzde 1 idi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, temmuz aymda bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5.3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7.7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3.2 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayma göre yüzde 4.9 azaldı. Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayma göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0.8 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6.5 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3.1 arttı.

“MERKEZ İNDİRİMİ SÜRDÜRÜR”

Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, gıda enflasyonunda yavaşlama ve giyim fiyatlarındaki mevsimsel düşüşün, beklentilerin altında kalan aylık enflasyon oranında etkili unsurlar olduğunu belirtiyor. Tokalı’ya göre, gıda ve yemek hizmetleri dışındaki alt bileşenlerde ise, düşük eneıji fiyatları enflasyon baskısının kontrol altında kalması açısından oldukça destekleyici. Ancak, petrol fiyatlarının mevcut seyri göz önüne alındığında, bu katkının azaldığı görülüyor. Çekirdek enflasyon (I) göstergesinin düşüş eğilimini koruduğunu kaydeden Tokalı’ya göre, mevcut enflasyon verileri çerçevesinde, küresel koşulların destekleyici olması durumunda, Merkez Bankası bu ayki toplantısında da faiz indirimine devam edebilir.

Temmuz sanayi üretimiyle ilgili olarak ise Tokalı, yatırım ve tüketim mallarındaki zayıflığa dikkat çekiyor. Sektörel bazda da Tokalı’ya göre, diğer sektörlere girdi üretmesi açısından önemli olan kimya sektörü ve inşaat sektöründe düşüşler belirgin boyutta gerçekleşirken, otomotiv sektöründe kısmen daha ılımlı bir tablo söz konusu.

“RİSKLER DEVAM EDİYOR”

A&T Bank ekonomisti Ayşe Özden, eneıji fiyatlarındaki düşük seyre rağmen gıda fiyatlarındaki belirsizlik ve döviz kurlarındaki dalgalanmanın enflasyon üzerindeki riskleri hala canlı tuttuğunu belirtiyor. Bu sebeple, yılsonu enflasyon tahminini yüzde 8.4 olarak korumaya devam ediyor. Özden, Merkez Bankası’nın eylül ayında üst bantta 25 baz puan faiz indirimine gitmesini bekliyor. Sadeleşmenin yüzde 7.25-7.75 faiz koridoru ile sonlanmasım ve fonlama faizinin de yüzde 7.5 olmasını öngörüyor.

“DİKKATLİ OLUNMALI”

ING Bank Başekonomisti Muhammet Mercan, yıllık enflasyondaki dalgalanmalara rağmen ortalama fiyat artışlarının genelde yüzde 7.5-8 aralığında durağan seyrettiğine dikkat çekiyor. Bunun dikkatli olunmasını gerektirdiği görüşünde. Mer-can’a göre, bu durum düşüşlerin geçici olabileceğini ve yukarı yönlü risklerin sürdüğünü düşündürüyor. Ancak, ılımlı iç talebin kur ge-çişkenliğini sınırlaması ve gıda fiyatlarında aşağı yönlü düzeltmenin sürebileceği ihtimali enflasyon görünümünü destekleme potansiyeli taşıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir