Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Enflasyon, FED ve dolar

Enflasyon, FED ve dolarEnflasyonun 2015 yılını yüzde 7.5-8 bandında kapatması kuvvetle muhtemel. FED’in ilk faiz artırımını eylül toplantısında yapma olasılığı yüksek. İçeride koalisyon konusunda ise güçlü bir beklenti bulunmuyor…

Haziran enflasyonu yorumunuz? TCMB, temmuz toplantısında ne yapar?

Yıllık TÜFE enflasyonu haziran ayında yüzde 7.20’ye geriledi (önceki yüzde 8.09). Yıllık ÜFE enflasyonundaysa yüzde 6.52’den 6.73’e sınırlı bir yükseliş oldu. Gıda enflasyonu sert düşüş yaşadı. Mayıs ayında yüzde 12.81 olan yıllık gıda enflasyonu haziran ayında yüzde 9.28’e geriledi. Enflasyon sepetindeki ağırlığı yüzde 25 olan gıda enflasyonundaki gerileme sevindirici.

Enflasyon, FED ve dolar

Gıda-dışı enflasyon ise yüzde 6.5 düzeyinde bulunuyor. Tüketici fiyatları haziran ayında önceki aya göre yüzde 0.51 düştü. Düşüşe en büyük katkı gıdadan geldi. Gıda kalemi enflasyonu 0.69 puan aşağı çekti. Giyim kalemi de enflasyona 0.11 puan düşürücü etki yaptı. Enflasyondaki düşüş, ağırlıklı gıda kısmen giyim kaynaklı.

Çekirdek enflasyon (I-endeksi) yüzde 7.5 düzeyinde sabit kaldı. Çekirdekteki seyir TÜFE enflasyonunun yüzde 7’nin altında (altına gerilese bile) kalıcılaşamayacağının en önemli göstergesi. Grafikte TL ile çekirdek enflasyon ilişkisi görülüyor. TL’deki zayıf seyrin enflasyon görünümü açısından halen tehdit oluşturduğu aşikâr. Enflasyonun yılı yüzde 7.5-8 bandında kapatması kuvvetle muhtemel. FED’in ilk faiz artırımını eylül toplantısında yapma olasılığı yüksek (Yunanistan meselesi tatlıya bağlanırsa). İçeride koalisyon konusunda güçlü bir beklenti yok. Bu şartlar altında TCMB’nin temmuz toplantısını pas geçmesi beklenmeli.
Dolar nereye kadar düşebilir?

Kur için içinde bulunduğumuz dönemde en iyi senaryo; arka arkaya iki iyi haberin gelmesiyle oluşabilir. Birincisi, Yunanistan meselesinin olumlu bir şekilde sonuçlanması. İkincisiyse, “makul” bir koalisyon konusunda somut gelişmelerin ortaya çıkması.

En iyi senaryoda bile kurun 2.55 bölgesinin altına gerilemesi zor. Kaldı ki Yunanistan sorununun geçici olarak masadan kalkması EED’in önünü açacak ve ilk faiz artırımını eylül toplantısında yapması için zemin hazırlayacak. Peki, en iyi senaryoda bile kurda kalıcı bir düşüş neden zor? Bunun önemli bir nedeni var. Yerli ve yabancı yatırımcının “kur daha da yukarı gidecek” algısı, halen oldukça güçlü. Bunu nereden mi biliyoruz? Grafiklere bakalım…

  Petrol Zengini Suudi Arabistan'ı Tanıyalım

Geçmişte, kur düştüğünde döviz alan ve kur yükseldiğinde de döviz mevduatlarını eriten yurtiçi yerleşiklerin davranış eğiliminde dramatik bir değişim var. Yurtiçi yerleşikler, kur yükseldikçe döviz eritmediği gibi döviz varlıklarım büyütmeye devam ediyor.

Grafikte görüldüğü gibi Mayıs 2013’ten beri yurtiçi yerleşikler döviz mevduatlarını 46 milyar dolar artırmış. Asıl çarpıcı olan döviz mevduatlarının geniş tanımlı para arzı içindeki payının belirgin bir şekilde yükseliyor oluşu (dolarizasyon riski).

Yabancı yatırımcı için de benzer durum geçerli.

Yabancıların tuttuğu bono ve hisse senedi stoku (toplama oran olarak) düşük seviyelerde. Ve yükselmiyor. Bir başka ifadeyle, yabancı yatırımcı TL’deki değer kaybının devam edebileceğini düşündüğü için kurdaki bu seviyelerden bile Türkiye riskini artırmıyor. Her iki tabanda da bu algı kırılmadan kurda kalıcı düşüş trendi beklenmemeli.

ABD’de işler ne durumda?

Çok iyi. Amerika’da aylık tarım dışı istihdam artışı 150 bin üzerindeyse işler “iyi” gidiyor, 200 binin üzerindeyse işler” çok iyi”

gidiyor demektir. Geçen hafta açıklanan raporda tan dışı istihdamın haziran ayında 223 bin arttığını gördük. İşsizlik oranı da yüzde 5.3’e geriledi, işsizlik oranında yüzde 5.2’nin FED için kırmızı çizgi olduğunu da hatırlatalım. Yüzde 5.2 doğal işsizlik oranı seviyesi. Bir başka ifadeyle, işsizlik oranının bu seviyenin altma yerleşmesi enflasyonun yükselişe geçmesi için zemin hazırlar. Bu veriler, Yunanistan konusu tatlıya bağlanırsa FED’in eylülde faiz artırımına başlayabileceğine işaret ediyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir