Anasayfa / Kariyer ve İş / Engelli Kadınlara Çağrı Merkezlerinde İş İmkânı

Engelli Kadınlara Çağrı Merkezlerinde İş İmkânıEngelli Kadınlara Çağrı Merkezlerinde İş İmkânı

Platformu Derneği ve Arel Üniversitesi, engelli kadınların bir aylık eğitimden geçirilerek çağrı merkezlerinde istihdam edilmesini sağlayan bir proje hazırladı. 19 Kasım’da başlayacak ilk eğitimlere 30 kişi kabul edilecek

Son yıllarda dezavantajlı grupların istihdama dahil edilebilmesiyle ilgili projeler hız kazandı. Genel anlamda bütün ekonomilerin işsizlikle mücadele ettiği bir dönemde engellilere yeni istihdam alanları yaratmak gerek kamu gerekse özel sektörün genellikle ikinci önceliği olarak karşımıza çıkıyor. Ancak konuya toplumsal kalkınma olarak bakıldığında bu kişilerin de sosyal ve ekonomik statülerini aileleriyle birlikte yükseltmek gerektiği bir gerçek. Zaten yürütülen sosyal sorumluluk projelerinin de temelinde bu anlayış yatıyor. Son olarak Koçluk Platformu Derneği (KPD) ve Arel Üniversitesi’nin işbirliğinde başlatılan ‘Çağrıda Engel Yok’ projesi de çıkış noktasını buradan alıyor. Projenin detaylarına geçmeden önce Türkiye’deki engelli nüfusu ve istihdam durumlarıyla ilgili birkaç küçük rakam paylaşmak faydalı olur. Araştırmalara göre Türkiye’de toplam nüfusun yüzde 12.29’u engelli. Bunun içinde fiziksel engellilerin oranı yüzde 2.58 iken, süreğen hastalığı olanların oranı ise yüzde 9.70. Fiziksel engellilerin ne yazık ki yaklaşık yüzde 78’i iş gücüne katılamıyor. Bu da ortalama 6.5 milyon engellinin istihdama katılamayarak kendi içinde bir yaşam sürdürdüğü anlamına geliyor.
Çağrı merkezlerinde iş imkânı
İşin engelli tarafı böyle, duruma bir de kadın istihdamı açısından bakıldığında durum daha da karmaşık bir hal alıyor. Koçluk Platformu Derneği (KPD) ve Arel Üniversitesi, Sürekli Gelişim Merkezi (ARELSEM) iş birliğiyle yürütülen ‘Çağrıda Engel Yok’ adlı projeyle engelli kadınların eğitim görerek çağrı merkezlerinde istihdam edilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında ilk etapta 30 kursiyere koçluk eğitimi de verilerek, engelli kadınların hayata tutunmaları ve iş hayatında başarılı olmalarına katkı sağlanacak. Hem toplumun kanayan yarası engelli vatandaşların istihdama dahil olmasına katkı sağlamak hem de hızla büyüyen çağrı merkezi sektörünün nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak gibi çifte misyon üstlenen proje kapsamındaki eğitimler, 19 Kasım – 10 Aralık 2011 günlerinde Arel Üniversitesi kampüsünde düzenlenecek. Projeye ortopedik engeli veya yüzde 40’a kadar görme engeli olan 18- 50 yaş arası kadınlar katılabilecek. İletişim, müşteri ilişkileri, stres yönetimi, müzakere, ikna, telefonda zaman ve stres yönetimi, zor müşteriyle başa çıkabilme, tahsilat, performans, pazarlama teknikleri başlıkları altında 30 saatlik eğitimin ardından her bir katılımcıya kariyer koçluğu hizmeti verilecek.

  Turkcell Global Bilgi 2012’de 2.000 Kişiyi İşe Alacak

6.5 milyon engelliye iş sağlanabilir
Kariyer koçluğu hizmetinin farkındalık, özgüven artışı, olumlu yönlere ve hedefe odaklanma, kariyer planlamasının bilinçli yapılması gibi kazanımlar sağladığını söyleyen KPD Başkanı Çağlar Çabuk, “Bu projede hem engelli hem de kadın adayların eğitilerek istihdam edilmesi büyük önem taşıyor. Türkiye’de ortalama 8.5 milyon engelli var. Onlara bakmakla yükümlü en az bir kişiyi de hesaba katarsanız 17 milyon insanın topluma katılamaması, içe dönük, yalnız ve mutsuz bireyler olarak yaşaması söz konusu” diyor. Çabuk, bu tür projelerle hayata tutunan her engellinin topluma iki sağlıklı insan olarak kazandırılacağını vurgulayarak, engelli gerçeğinin unutulmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Çabuk sözlerini şöyle sürdürüyor: “Günlük hayatımızda çarşıda, pazarda, metroda, yolda engellilerle neredeyse hiç denecek kadar az karşılaşıyoruz. Engellilerin eve kapanması istemeden de olsa engelli gerçeğinin unutulmasına sebep oluyor. Çalışma engelini ortadan kaldırarak katılımcıya istihdama hazır hale getirmeyi amaçlayan projede KPD olarak adaylara özgüven ve motivasyon kazandırmayı amaçlıyoruz.” İŞKUR, Engelsiz Kariyer, İnfoline Çağrı Merkezi ve Speak Çağrı Merkezi gibi kurumların da destek verdiği projede eğitimler cumartesi ve pazar günleri verilecek. Eğitmen olarak da Türkiye’nin önde gelen akademisyen ve koçları katılacak. Tüm projelerini dernek üyesi koçlarla gönüllülük esasına göre yürüttüklerini söyleyen Çağlar Çabuk, “Başarılı ve mutlu bir toplumsal değişimin sürekli olmasında koçluk bakış açısı büyük önem taşıyor. Ürettiğimiz sosyal sorumluluk projeleriyle koçluk hizmetini tabana yayarak toplumsal gelişime destek vermeyi hedefliyoruz. Yeni projelerle çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir