Kariyer ve İş

Engelliler İçin E-Ticaret Alanında İş Fırsatı

Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen, Beyazay Derneği tarafından yürütülen proje kapsamında 600 engellinin e-ticaret uzmanlığı eğitimi alarak e-ticaret sektörüne kazandırılmasını hedefleniyor.

E-ticaret şu anda Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri. Tabii bu hızlı büyüme ile e-ticaret sektöründe önemli derecede uzman açığı var. Diğer tarafta Türkiye’nin bir engelli gerçeği var. 8.5 milyon engelli var ülkemizde. Yani nüfusun yüzde 12’si engelli ve büyük bir çoğunluğu bir şekilde birilerine bağımlı olarak yaşamak zorunda. Yani ekonominin, üretimin içinde olamıyor, kendi ayakları üzerinde duramıyorlar. Buradan hareketle engellilere meslek kazandırmak adına onlara e-ticaret eğitimi verilmesi gündeme geldi.

Bir yıl sürecek olan e-ticaret (engelsiz elektronik ticaret) projesi, Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilerek destekleniyor, Beyazay Derneği tarafından da yürütülüyor. Proje süresince 600 engellinin e-ticaret uzmanlığı eğitimi alarak e-ticaret sektörüne kazandırılmasını hedefleniyor. Proje pek çok kuruluştan destek görüyor ve işbirliği yapılıyor. E-ticaret eğitimi alan engelliler, özellikle veri girişi, yasaklı kelime kontrolü, müşteri hizmetleri, onay operasyonu konularında görev alabilecekler.
E-Ticaret Projesi İletişim Koordinatörü Neslihan Özpolat, “Bu projemiz ile engellilerin önlerindeki engelleri kaldırarak işgücüne dahil olmalarına, ekonomiye katkıda bulunmalarına aracılık etmek istedik. Ve tabii ki de e-ticaret uzman açığının giderilmesinde engelli grubunun yer almasını son derece uygun gördük. Bu eğitimin en önemli özelliği de engellilerin e-ticareti teknolojinin yardımıyla evlerinden de yürütebilecekleri bir meslek olması. Çünkü ulaşım konusu da engelliler için ciddi bir sorun” diyor

Eğitimler devam ediyor
Proje kapsamında ilk eğitim sınıfı 3 Ekim’de açıldı. Eğitim bilgisayarlı sınıf ortamında veriliyor. Sınıflar 30 kişilik. Katılım için en az yüzde 20 engel olması yeterli bir kriter. Ortopedik, görme, işitme-konuşma, süreğen (kalp, böbrek, şeker hastaları) gruplarının tamamı eğitimden faydalanabiliyor. Engel durumlarına göre destek araç ve personel sağlanıyor. Mesela görme engelliler bir yazılım sayesinde bilgisayar kullanabiliyorlar ve eğitimler bu yazılımlarla veriliyor. Engelliler eğitimlerden parasız olarak faydalanabiliyorlar. Eğitimler de Beyazay Derneği’nin Taksim şubesinde veriliyor. Eğitimlerde web sitesinin kurulumundan tedarik yönetimine, depo yönetiminden pazarlamaya kadar tüm detayları ile e-ticaret anlatılıyor. Katılımcılar toplam 48 saatlik bir eğitimi tamamlayarak sertifika alıyorlar. Gündüz hafta arası, akşam, hafta sonu sabah ve hafta sonu öğlen gruplar var.

20 ve 22 Şubat’ta ve Mart, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında sınıflar açılmaya devam edilecek. Engelliler başvurularını form@ee-ticaret.com veya 444 60 00 no’lu telefona yapabilirler. Her sınıfın eğitimi haftada iki gün olmak üzere dört hafta sürüyor. Eğitim konusunda alternatifli tarihler için: www.ee-ticaret.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu