Turizm ve Tatil

Erciyes’te kayak sezonu açıldı

Kar kalınlığının 80 santimetreye ulaştığı Erciyes’te kayak sezonu açıldı.

Hafta sonunu fırsat bilen vatandaşlar, Erciyes’in kayağa yapışmayan toz karı ile ünlü pistlerinde çocuklarıyla birlikte kaymanın keyfini çıkardı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Erciyes Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayak sezonunun başladığını, vatandaşların Erciyes’e yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Adana, Mersin gibi güney illerinden çok sayıda kayakseverin Erciyes’e geldiğini belirten Cıngı, ”Günübirlik Erciyes’e gelenler için çeşitli yenilikler yaptık. Soyunma odaları, çocuk bakım odaları bunlardan bazıları. Kayakseverlere her türlü imkanı sunuyoruz” dedi.3 bin 916 metre yüksekliğindeki Erciyes’in, Türkiye’nin ve dünyanın en ucuz kayak merkezi olduğunu savunan Cıngı, şöyle devam etti:

”Bu sezon Erciyes Hacılar Kapı’daki gondolun, kayak yapmayanlar için tek çıkış öğrenci bilet ücreti 1 lira, tam bilet ücreti 3 lira. Kayakçılar için ise öğrenci 3, tam 5 lira. Günlük bilet fiyatı ise 25 lira olarak belirlendi. Avrupa’da bu fiyat 40-50 lira arasında değişiyor. Bu kadar uygun fiyatı dünyanın hiçbir kayak merkezinde bulamazsınız. Vatandaşların da ilgisi çok güzel. İlk günlerde halkımız çocuklarıyla sabah saatlerinden itibaren pistleri doldurdu. Bu sezon hedefimiz 1 milyon kişiyi Erciyes’e çıkarmak.”

Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Neşet Somtaş ise, 24’e yakın piste sahip olan Erciyes’in kayakseverler için ideal bir merkez olduğunu kaydetti.

KAR KAPLANLARI DA SEZON AÇTI

Bu arada, isimlerini Erciyes ve çevresindeki dağlarda kışın kar banyosu yaparak ve buzlu suya girerek duyuran ”Erciyes Kar Kaplanları” da yeni sezonu açtı.
Herkes İçin Spor Federasyonu’na bağlı Erciyes Kar Kaplanları Derneği ve Spor Kulübü üyeleri, mevsimin ilk kar banyosunu Erciyes Dağı’nın Tekir Yaylası’ndaki kayak pistinde eksi 10 derece soğukta yaptı.

Çeşitli meslek gruplarından 25 kişinin yer aldığı grup, soğuk havaya aldırış etmeden tesisler bölgesinden ikinci istasyona kadar yürüdü. Kar kaplanları, daha sonra yarı çıplak halde türküler söyleyerek kar üstünde koştu ve kar banyosu yaptı.

Herkes İçin Spor Federasyonu İl Temsilcisi Davut Güleç, son günlerde artan gribal enfeksiyona karşı en iyi aşılamanın karda yürümek, kar banyosu yapmak ve spor sonrası soğuk ya da buzlu suya girmek olduğunu söyledi.

Erciyes Kar Kaplanları Derneği ve Spor Kulübü Başkanı Rifat Postacı da her kış karda ve buzlu suda banyo yapmayı alışkanlık haline getirdiklerini, böylece hastalıklardan korunduklarını savundu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu