Anasayfa / Şirket Haberleri / Eren Holding 2013 Hedefleri

Eren Holding 2013 HedefleriSatın alma ve satmaya açık

Eren Holding, yıllarca tekstil ve hazır giyim ile uğraştıktan sonra edindiği deneyimi, Türkiye’nin en hızlı büyüyen alanlarına aktararak atağa kalktı. Bugün perakendenin en önemli oyuncuları arasında ve bu yıl bu alandaki 800 milyon TL olan cirosunu, gelecek yıl 1 milyar TL’ye çıkarmayı planlıyor. Bu alanda üç yıl sonraki hedef ise 2 milyar TL’lik ciro.

eren holdingAynı durum enerjide de kendisini gösteriyor. Doğalgaz çevrim santralleri ile girdiği enerji sahasında bugün Türkiye’nin en modern termik santrali olarak ünlenen Zonguldak’taki enerji santralini işletiyor. Bölgede ikinci bir yatırıma daha soyunmaya hazırlanıyor. Yine kağıt ve ambalaj sahalarında da etkin büyümesini sürdürüyor. 201ide 2 milyar dolar ciro elde etti. 2012’yi ise 2.2 milyar dolar ciro ile kapatmayı planlayan Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, 2013 hedeflerini anlattı.

BUYUME BEKLENTİSİ: Bu yılı dolar bazında yüzde 10’luk bir ciro artışı ile kapatacağız. 2017 yılına ilişkin yani beş yıl sonraki ciro hedefimiz ise 4 milyar dolar. Çünkü perakendede büyüyoruz, enerji iki katına çıkıyor, diğer alanlarda da keza. Yüzde 100’lük bir büyüme yakalayacağız.

ENFLASYON HEDEFİ: Hükümetin açıkladığı rakamların olağanüstü bir durum ile karşılaşamadığı takdirde ortaya konacağını düşünüyorum.
YATIRIM PLANI: Ambalaj, kağıt, enerji, liman, çimento, turizm, perakende yani hemen hemen tüm bulunduğumuz sektörlerde yeni yatırım planlarımız var. Üç yılda 2.5 milyar dolarlık yatırım kararını uygulamaya sokacağız. Bu rakamlara perakendenin dahil edilmediğini ifade etmemiz gerekiyor. 0 ayrı bir kulvarda, yeni ve etkin markalarla yoluna devam ediyor. Üç yılda yine perakende hariç bin 500 kişi işe alınacak. Perakendenin ise bir yıl içinde alacağı yeni çalışan sayısı 300’ü bulacak.

AVRUPA KRİZİ: Tam ve net çözüme kavuşturulamayan Avrupa krizinin Türkiye’ye ihracatçı bazında sıkıntı yarattığı gibi, yeni fırsatlar da doğurduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin önceliği ve önemi yalnız devletler nezdinde değil, özel sektör nezdlnde de anlaşılıyor.

  Veri Depolama Cihazı Lideri Seagate

İHRACAT HEDEFİ: Dış pazar koşullarımız ve yeni pazarlara ulaşma gayretlerimizi yeni devreye alacağımız üretim tesisleri ile pekiştireceğiz. Örneğin Mersin’den yapacağımız çimento ihracatı, Orta Doğu, Afrika ülkeleri ağırlıklı olacaktır.

HALKA ARZ: Bizim için finan-sal bir ihtiyaçtan halka açılma düşüncemiz yok. Çünkü projelerimize çok titizleniyoruz. Ran-tabl projeler hazırlıyoruz. Geçmişte tek kuruş gecikmiş kredi geri ödememiz yok, bu konuya da çok titizleniriz. Dolayısı ile finans kuru-luşuları adeta yarışıyorlar kredi vermek için. Kurumsallaşma İhtiyacımız az da olsa var. Belki bu gerekçe olabilir.

YABANCI ORTAKLIK: Hemen hemen tüm sektörlerimiz için yabancı ortaklık önerileri geliyor. Bizim önceliğimizde yok. işbirliğine zaten açığız ve yapıyoruz. Yeni ortaklığın herkese, her kesime olmayanı vermesi lazım. Böyle olunduğu takdirde her şirketin önüne bu gibi fırsatları koyup değerlendirmesi lazım.

SATIN ALMA: Geçmişte Eros gibi bir markayı bünyemizden çıkarmıştık. Bir beyis de görmeden. Çünkü daha iyi ellerde daha güvenli olacağını düşündük. Biz de ondan aldığımız sinerji ile daha farklı alanlarda daha büyük işler yaptık. Satışa ve satın almaya açık olmak lazım.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir