Anasayfa / Sağlık Haberleri / Erişilebilir Toplum Yaratmak

Erişilebilir Toplum YaratmakSabancı Vakfı tarafından düzenlenen “Erişebilir Toplum Yaratmak” seminerinde önemli katılımcılarla kadınların, engellilerin ve gençlerin daha eriyebilir bir toplumda yaşama hakları masaya yatırıldı.

Sabancı Vakfı tarafından düzenlenen “Erişilebilir Toplum Yaratmak” seminerinde kadınlar, engelliler ve gençlerin daha erişilebilir bir toplumda yaşama hakları masaya yatırıldı. Açılış konuşmalarını Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı’nın yaptığı “Erişilebilir Toplum Yaratmak” seminerine kamu, iş dünyası ve Türkiye’de faaliyet gösteren çok sayıda vakıf temsilcisi katıldı. Güler Sabancı “Kadınlar, gençler ve engelliler toplumda eşit fırsatlara sahip olsunlar, sosyal ve ekonomik hayata daha fazla katılsınlar istiyoruz. Toplumsal gelişme için sivil toplum çalışmalarının desteklenmesi gereklidir” mesajını verirken, Dilek Sabancı da  “Kadınlar, Gençler ve Engellilerin toplumsal hayata katılımlarının artması için tüm yaşam alanlarının erişilebilir olmasını sağlamak hepimizin görevidir” dedi.

Seminerin konuşmacıları Perkins Körler Okulu Kurumsal Gelişme Danışmanı Dr. Aubrey Webson ve Dünya Bankası Kıdemli Operasyonlar Sorumlusu Charlotte McClain Nhlapo engellilerin topluma katılımı konusunda topluma önemli mesajlar verdi.  Webson ve Nhlapo,  erişilebilir toplum yaratmada asıl dönüşümün engellilerin toplumsal hayata katılımıyla sağlanabileceğini dile getirerek engellilerin katılmadığı bir engelli hareketinin varolamayacağını savundular.

“Aileler engelli çocuklarından utanmamalı”

Seminerin konuşmacılarından; Perkins Körler Okulu Kurumsal Gelişim Danışmanı Dr. Aubrey Webson engelleri aşmanın aile içinde başladığını belirterek, ailelerden engelli olan çocuklarından utanmamalarını, onları benimsemelerini ve toplumsal hayata katmalarını istedi. Webson, engelliler için fiziksel erişim engellerinin kaldırılması kadar toplumun bu konudaki tutumunu da değiştirmesi gerektiğini söyledi. Webson, “Erişilebilir toplum yaratmada asıl dönüşümün engellilerin toplumsal hayata katılımıyla sağlanabileceğini dile getirdi. Yapılan tüm çalışmalara rağmen, engelli çocukların okul dışı kaldıklarına işaret eden Webson, bir diğer önemli sorunun da istihdam olduğunu, dünyada en iyi eğitimli engellilerin bile yüzde 70’inin işsiz olduğunu belirtti.

Dr. Aubrey Webson, “Erişilebilir toplumlar yaratmak için alt yapı çalışmaları çok önemli, rampalar ve asansörler engellinin fiziksel olarak toplumsal hayata katılımı için ön şart. Ancak toplumun kafasındaki önyargılar kaldırılmadıkça, bireyleri tamamen oldukları gibi tüm farklılıkları ve özellikleriyle toplum kabullenmedikçe, erişilebilir toplumlar yaratmak mümkün olmayacaktır” dedi.

Engellilerin topluma katılımının maliyeti…
Seminerin diğer konuşmacısı; Dünya Bankası Kıdemli Operasyonlar Sorumlusu Charlotte McClain Nhlapo da farklılıklara saygı gösterilmesi gerektiğini, kişinin engelli olmasının hedeflerine ulaşması için engel olmadığını söyledi. Engellilerin topluma kazandırılmasının bir zorunluluk olduğunu ifade eden Nhlapo, engelli kişilerin topluma kazandırılması için hazırlanan proje maliyetlerinin, onların toplumdan uzak tutulmasından doğacak maliyetten daha az olduğunu kaydetti. Engelli kadınların, engelli ve kadın olmalarından dolayı çok daha zor durumda olduklarını ve ayrımcılığa tabi tutulduklarını belirten Nhlapo, toplumun engelli kişiler konusunda bütüncül bir anlayışla hareket etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Engelli çocukların haklarının korunmasının önemine de değinen Nhlapo, bu kişilerin engelli oldukları için şiddete ve tacize açık hale geldiklerini sözlerine ekledi.

  9 Lu Zayıflama Çayı

“Erişilebilir Toplum Yaratmak” seminerinde özetle şu noktalara değinildi:

• Dünyada en iyi eğitimli engellilerin bile yüzde 70’i işsiz
• Engellilerin topluma katılımının maliyeti, toplumun dışında bırakılmalarından çok daha düşük
• Engelli kadın ve çocuklar toplumsal katılım açısından çifte dezavantaj yaşıyor.
• Engelli çocukların eğitimde en büyük sorunu okula devam

KİM KİMDİR?

SABANCI VAKFI

Engellilerin İnsan Hakları Avrupa Vakıflar Konsorsiyumu’na Türkiye’den üye olan tek vakıf

1991 yılından beri Avrupa Vakıflar Merkezi’nin üyesi olan Sabancı Vakfı, bu yılın başında Engellilerin İnsan Hakları Avrupa Vakıflar Konsorsiyumu’na kurucu üye olarak katıldı. Bu Konsorsiyum, Birleşmiş Milletler Engelli     Hakları Sözleşmesi’nin ülkeler tarafından onaylanması ve uygulanmasının teşvik edilmesi amacıyla oluşturuldu. “Konsorsiyum, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesinin hayata geçmesini yaygınlaştırmak amacıyla bilgi paylaşım toplantıları ve sempozyumlar düzenliyor. Engelli hakları konusunda yürütülen en iyi projelerin raporlama çalışmasını yürütüyor.

Dr. AUBREY WEBSON

Perkins Körler Okulu Kurumsal Gelişme Danışmanı

1992 yılından bu yana Perkins Körler Okulu’nun (Perkins School for the Blind) Kurumsal Gelişme Danışmanı olan Dr.Aubrey Webson, idari yönetim, liderlik eğitimi ve yöneticilik alanlarında uzman.  Daha önce Sight Savers International ve Hellen Keller International’da Afrika ve Karayipler ile ilgili kalkınma programlarında görev yapan Aubrey Webson, 1981 – 1987 yılları arasında Karayip Körler Konseyi’nin Genel Müdürlüğü’nü yürüttü. Aubrey Webson, körlere yönelik hizmetlerin tartışıldığı, tüm Afrika ülkelerinde düzenlenen bir konferans olan Afrika Forumu’nun (The Africa Forum) gelişmesinde de önemli bir rol oynadı. Bunların yanında, Wheelock Üniversitesi, Eastern Nazarene Üniversitesi, Boston Üniversitesi, Güney Afrika üniversitesi, Vender Üniversitesi ve Uganda Özel Eğitim Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yaptı. “STK’lar ve Etik” (2002) ile “STK’larda Yolsuzluk ve Demokrasi” (2001) isimli eserlerin yazarıdır.

CHARLOTTE MCCLAIN-NHLAPO

Dünya Bankası Kıdemli Operasyonlar Sorumlusu

Charlotte McClain-Nhlapo, Ağustos 1999’da, Güney Afrika Devlet Başkanı Nelson Mandela tarafından Güney Afrika İnsan Hakları Komisyonu’na atandı.  Ekim 2002’de yeni Devlet Başkanı Mbeki tarafından yine aynı göreve atanan McClain-Nhlapo, 2004’te ise Komisyon’daki görevinden ayrılarak Washington DC’de Dünya Bankası için çalışmaya başladı. Halen aynı kurumda Doğu Asya, Pasifik ve Afrika Bölge Masaları’nda Kıdemli Operasyonlar Sorumlusu olarak çalışmalarını sürdürüyor.

McClain-Nhlapo, insan hakları konusuna yoğunlaşmış, çocuk, kadın ve engelli hakları üzerinde uzmanlaştı. Güney Afrika İnsan Hakları Komisyonu’na katılmadan önce UNICEF’te Çocukları Koruma Projesi Sorumlusu olarak görev yaptı. Birçok Birleşmiş Milletler (BM) komitesinde çocuk, beslenme ve engelli hakları uzmanı olarak hizmet veren McClain-Nhlapo, BM tarafından düzenlenen Engelliler Kongresi’nin geliştirilme sürecinde Ulusal İnsan Hakları Kurumları’nı temsil etti.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerlilerin biyoteknolojik ilaç yarışı

Dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı yüzde 20’lere ulaşmış durumda ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir