Anasayfa / Şirket Haberleri / Erkanlı Şirketler Grubu Nasıl Büyüdü

Erkanlı Şirketler Grubu Nasıl BüyüdüHüseyin Erkanlı

Erkanlı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erkanlı, inşaat, çevre, maden ve atık teknolojileri alanındaki şirketleriyle girişimcilikte sınırları zorladı

Hacettepe ÜNİVERSİTESİ Maden Mühendisliği Bölümünü kazanmış olmama rağmen içimde hep inşaatla uğraşma fikri vardı. Çevremde başarılı müteahhitler bulunuyordu. Onlan örnek almıştım. Girişimci ruhumu daha fazla engelleyemedim ve inşaattan yeteri kadar anlamıyor olmama rağmen 2001 yılında Erksan İnşaat’ı kurdum. Okulu bitirdiğimde, Ankara 48’inci sokakta 10 dairelik bir inşaatı çoktan tamamlamıştım bile…
İşin finans kısmında daha rahat ilerlemek için benden yaşça büyük ağabeylerle ortaklıklar kurdum. Şirketi bu ortaklıklarla büyüttüm. Bir yandan inşaatlar devam etti, diğer yandan kriz patladı. Bu durumu lehime nasıl çevirebilirim diye düşündüm. İmdadıma komşu ülkelerde bekleyen fırsatlar yetişti. Türkiye’de inşaat sektöründe çok iyi kadrolar vardı, iyi bir ekip ve sistemli bir çalışmayla çok iyi işler çıkarılabileceğini biliyordum. İlk fırsat Cezayir’den doğdu. Şartlar lehimi-zeydi, çünkü Türkiye’de yaşanmış hikayelerin bir benzeri bu ülkede tekrar ediyordu. 1980’lerin Türkiye’siydi. Ciddi bir konut ihtiyacı vardı. Türk girişimciler için de iyi bir pazardı. Ancak piyasaya kendimizi ispat etmek zaman aldı. Bize kıyıda köşede kalmış işler verildi. Sonunda sıkıntılı projelerin üstesinden geldik ve Cezayir’de inşaat sektöründe tanınan bir firma olduk.

İşler büyüdükçe yeni alanlarda söz sahibi olmak üzere araştırmalar yaptım. Çevre teknolojileri en başından beri ilgimi çekiyordu ve uğraştığım alanlara çok uygundu. Yenilenebilir eneıji ilgi alanım oldu. 2001’de Erksan Çevre Teknolojileri firmasını kurdum. Sektörü araştırdım, takip ettim. Türkiye’nin AB uyum sürecinde atık ve çevre sorunlarıyla ilgili yeni yasalar ve kanunlar çıktı. Bu durum, yer almayı düşündüğüm sektörü daha önemli ve değerli hale getirdi.

Yurtdışında çevre teknoloji firmaları ve dernekleriyle görüşmeler yaptım. Binlerce ton kapasiteli Avrupa’nın en büyük çevre kuruluşu Sita/Suez ile ortaklık yaptık. Bu ortaklığın ardından Türkiye’de iki atık tesisi kurduk. Bugün Türkiye’de 250’ye yakın hıiyük sanayi kuruluşunun toptan atık yönetimini üstlendik.

  Doğuş Grubundan Yeni Bir Fırsat Sitesi

Sektör bize başka bir kapı daha açtı. Maden atıkları ve metal. Madenlerin işlenmesi konusuna el attık. Erksan Madencilik şirketini kurduk. Bursa, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da çinko ve kurşun madenleri için 25 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bir başka şirketimiz Erksan Kimya ile de sülfür ve sülfürik asit gibi kimyasalların ithalat-ihracatını yapmaya başladık. Tek başıma başladığım iş hayatımı şu anda, sayısı 700’ü geçen bir ekiple devam ettiriyorum.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir