Anasayfa / Şirket Haberleri / Esas Holding 2013 Yatırımları

Esas Holding 2013 Yatırımları1000 yeni istihdam yaratacak

esas holdingSabancı Holding’den kopan bir parça aslında Esas Holding. Kurulduğu 2000 yılından bu yana çok hızk büyüyor. Şevket Sabancı ve çocukları Ali Sabancı ile Emine Sabancı Kamışlı yönetimindeki Esas’ın çekmecesinden 2013’te birçok sürpriz çıkabilir.

ŞİRKETİN KÜNYESİ

■    Faaliyet alanı: Havacılık, gıda, sağlık, perakende, eğlence ve gayrimenkul
■    Ortaklık Yapısı: –
■    Çatışan sayısı: 7 bin 200
■    Ciro: 3-5 milyar TL

ÖNE ÇIKARACAK NEDENLER?

Yerli ve yabancı ortaklıklara sıcak bakıyor.

■    Özellikle havacılık, eğlence ve perakende yatırımlarına hız verecek.
■    2013’te değer yaratabileceğine inandıkları şirketler olursa satın alma yapacak.
■    2013 yılında piyasa koşullan ve global ekonominin durumu uygun olursa bazı şirketlerinin halka arzı gündeme gelecek.

2000’de ‘Herkesin yaptığı işi, herkesten farklı yapacağız’ sloganıyla yola çıktı Esas Holding.

Sabancı Holding’teki aktif görevinden ayrılarak kızı Emine Sabancı Kamışlı ve oğlu Ali Sabancı ile birlikte çalışmayı tercih eden Şevket Sabancı, Esas Holding’te farklı bir şirket modeli yarattı. Geçen 12 yılda dediğini başardı ve Türkiye’nin gündemine adını yazdıran bir şirket ortaya çıktı.
Türkiye ve yurt dışındaki yatırım fırsatlarına odaklanmış, Türkiye’nin yerli en büyük sermaye yatırım gruplarından biri olan Esas Holding; kurulduğu yıllarda ağırlıklı olarak risk sermayesi yapısında göreceli olarak daha küçük ölçekli firmalara yatırım yaptı. 2005’ten itibaren ise stratejisini ‘özel yatırım sermayesi’ bakış açısına göre yeniledi.

Belirli büyüklüğe sahip, büyüme potansiyeli olan sektör ve firmalara yatırım yapmaya başladı. Etkin konumdaki firmalara ortak olma yoluna gitti. Örneğin; Almanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi Air Berlin’e ortak oldu. Eğlence sektörünün önde gelen şirketlerinden Mars Entertaintment Grup ile de ortaklığa gitti.

PORTFÖYÜ GENİŞLİYOR

  Aktaş Holding Brezilya Pazarının Lideri

Bugün portföyünde; havacılık, gıda, sağlık, perakende, eğlence ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteren 11 şirket bulunan Esas, 2012’de Türkiye ekonomisine paralel bir büyüme sergileyerek yüzde 10 büyüme gösterdi ve cirosunu 3-5 milyar TL’ye çıkardı.

2013’te ekonomide istikrarın devam edeceğini ve yüzde 4-4.5 arasında bir büyüme gerçekleşeceğini düşünen Esas Holding CEO’su Çağatay Özdoğru, holdingin ise ekonominin üstünde bir büyüme gerçekleştireceğini belirtiyor. 2013’te değer yaratabileceğine inandıkları şirketler olursa satın alma yapacaklarına da değinen Özdoğru, “Yatırım kararlarımızda, sektörden daha önemli bir konu Pegasus’ta olduğu gibi Türkiye’nin değerli şirketlerini ortaya çıkarabilmek” diyor.

HEDEF ÜÇ SEKTÖR

2013’te portföylerine doğru şirketler katabilmek için çalışmalara devam edeceklerini belirten Özdoğ-ru, “Tüketiciye yakın sektör ve şirketlere özel ilgimiz mevcut. Alanlarının en iyi şirketlerini yaratmayı hedefliyoruz” diyor.

7 bin 200 kişiye istihdam sağlayan holding, 2013’te havacılık, eğlence ve perakende yatırımlarındaki büyümeye paralel olarak bin kişiye daha istihdam yaratmayı planlıyor. 2013’te büyümeyi havacılık ve perakende alanlarından beklediklerini dile getiren Özdoğru, “Yabancı ortaklarımız var ve uyumlu bir çalışma içerisindeyiz. Yatırımlarımızda ortaklığın yabancı ya da yerli olmasından çok ne kadar değer yaratılacağını önemsiyoruz. Şirketlere katma değer yaratabilecek her türlü ortaklığr önümüzdeki dönemde de sıcak ba karız” diye ekliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir