Anasayfa / Emlak Haberleri / Esenyurtzedeler’in Sayısı 25 Bini Buluyor

Esenyurtzedeler’in Sayısı 25 Bini Buluyor25 bin Esenyurtzede çözüm bekliyor

esenyurtEsenyurt’ta yaklaşık 1.5 yıldır devam eden imar krizi derinleşiyor. Konu, büyük umut bağlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçen haftaki toplantısında ele alınmadı. Hali hazırda sayıları 25 bini bulan Esentyurtzede, ilgili yönetimlerden çıkacak kararı bekliyor.

İstanbul’un en önemli gayrimenkul gelişim bölgeleri arasında gösterilen Esenyurt’ta bir buçuk yıldır devam eden imar düğümü yine çözülemedi.Geçen hafta toplanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne büyük umut bağlayan yaklaşık 25 bin Esenyurtzede hayal kırıklığına uğradı. IBB Meclisi’nde Esenyurt konusu gündeme dahi alınmadı.

Esenyurt Belediyesi ve IBB’nin farklı emsal değeri hesaplama yöntemi nedeniyle yaşanan imar sorununda, Fi-Yapı ilk kurban olurken, Uluhan şantiyesini kapattı. Ukra da bölgede yaptığı inşaatlardan gördüğü zarar yüzünden iflas erteleme talebinde bulundu.

Piyasa olumsuz etkileniyor Aslında bir tespit yapmak gerekirse, Esenyurt krizi, çok hızlı ilerleyen ve değişim gösteren Türkiye konut sektörünün nasıl bir ince hattan geçtiğinin de en önemli göstergelerinden.
Alelacele alınan kararlar, yerel yönetimlerin kontrol eksikliği, oldu bittiye getirilen projeler ve bilinçsizce ortaya konan maket konut satışı Esenyurt’da çok ciddi bir konut krizini gündeme taşıdı.

Tüm Türkiye’de emsal olabileceği endişesi ile de bugüne kadar yerel yönetimlerde Esenyurt’a ilişkin radikal bir çözüm önerisi ortaya konamadı.

Hali hazırda örgütlenerek sorunlarının çözümünü ortak bir zemine oturtan Esenyurtzedeler’in sayısı 25 bini buluyor. Son haftalarda sık sık verdikleri mücadelelerle gündem yaratmayı da başardılar. Diğer yandan Esenyurt’ta krizin daha da derin olduğuna dair izlenimler de gelmiyor değil. Bir taraftan yürüyen projelerde satışlar bir hayli düşük seyrediyor. Bu durum inşaatların zamanında bitirilebilmesindeki en büyük engellerden birini oluşturuyor. Ekonomist dikkat çekmişti Ekonomist, farkını ortaya koyarak aylar öncesinden yaptığı haberde yeni kurban şirketlerin gündeme gelebileceğine dikkat çekmişti. 2012’deki 36’ıncı sayımızda Emlak Editörü’müz Levent Gökmen Demirciler’in yaptığı haberde, Fi Yapı ile başlayan dalganın başka şirketlere de yansıyacağı dile getirilmişti. Bölgeyi çok iyi bilen bir sektör temsilcisinin ifadeleri durumun vahametini daha da öne çıkarıyor. Konuştuğumuz bir sektör oyuncusu, “Kalıcı bir çözüm bir an evvel bulunmalı. Yoksa kurbanlar domino taşı gibi birbirini sürükleyecekler” diyor.

  Konut projelerinde “buçuklu daire” seçenekleri giderek yaygınlaşıyor

Özyurtlar, Yeşil, Dumankaya gibi kuruluşlar ise mevcut emsallarden daha düşük oranda konut inşa ederek, kendi çözümlerini üreterek, yaşanan sorunlardan en az etkilenme imkanını buldu.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir